Samobójstwo na raty – Anka Mrówczyńska

409 views

Już jakiś czas temu opowiadałam Wam o tym, że objęłam patronatem cykl książek poświęcony tematyce pogranicznego zaburzenia osobowości – czyli borderline. Mowa oczywiście o autobiograficznej serii Anki Mrówczyńskiej „Młody bóg z pętlą na szyi”. Tym razem chciałabym opowiedzieć trochę o trzeciej, a tym samym ostatniej części pt. „Samobójstwo na raty”.

Czym jest borderline?
Nie jest przede wszystkim chorobą – jest zaburzeniem osobowości. Objawia się m.in. impulsywnoscią w zachowaniu, chwiejnością emocjonalną, obawą przed porzuceniem oraz niestabilnymi i intensywnymi związkami. Osoby, które zmagają się z zaburzeniami z pogranicza osobowości, doświadczają wahań nastroju, napadów złości i problemów z postrzeganie siebie. Towarzyszące im poczucie wewnętrznej pustki często prowadzi do różnego rodzaju zachowań autodestruktywnych, takich jak samookaleczanie, karanie siebie a nawet podejmowanie prób samobójczych.

Samobójstwo na raty

„Samobójstwo na raty” autorstwa Anki Mrówczyńskiej to książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podziwiam Autorkę za jej odwagę i chęć podzielenia się swoją historią. Opowiedzeniu o tym wewnętrznym chaosie i walce pomiędzy zachowaniami autodestrukcyjnymi a wolą i potrzebą życia.

Samobójstwo na raty Anka Mrówczyńska

Trzecia część cyklu „Młody bóg z pętlą na szyi” jest opisem zdarzeń, które miały miejsce w życiu Mrówki tuż przed rozpoczęciem indywidualnej terapii opisanej w drugiej części: Terapia u doktorka. Jak się okazuje to gorzka historia młodej kobiety, która pomimo wieku, ma za sobą tak trudne doświadczenia jak: regularne spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków psychotropowych oraz próby samobójcze.

Pisane łzami krwi – internetowy dziennik

„Samobójstwo na raty” to internetowy dziennik, który Mrówka prowadziła przez ponad 7 lat. Opisała w nim swoją bardzo trudną walkę, jaka toczyła się w niej w związku zaburzeniem borderline. Autorka również powraca do wydarzeń ze swojego dzieciństwa, co pozwala przyjrzeć się jej relacjom z rodziną i poznać ją jeszcze lepiej. W trzeciej części cyklu „Młody bóg z pętlą na szyi” Anka powraca między innymi do czasów, kiedy to jej matka zachorowała na chorobę nowotworową. Był to dla niej bardzo trudny czas. Miała wtedy zaledwie 13 lat i czuła się bardzo porzucona w związku z całą sytuacją. Wspomnienia przedstawiające sceny związane ze stosowaniem przemocy, ukazują po raz kolejny, jak to wszystko miało na nią ogromny wpływ. Jej rodzice, skoncentrowani na swoich sprawach, nie widzieli tego, co się dzieje z nią dzieje. A co za tym idzie, nie byli w stanie zareagować w jakikolwiek sposób na zachowania autodestrukcyjne, np. samookaleczenia.

Panicznie  boję się życia.
Sam fakt, że istnieję mnie paraliżuje.

Anka Mrówczyńska

„Samobójstwo na raty” jest trudną i gorzką historią tego, czego doświadczyła w swoim życiu Autorka książki. Po raz kolejny został poruszony ważny temat, jakim jest zaburzenie borderline. Książka wzbudza cały wachlarz emocji i pokazuje, z czym na co dzień zmierza się osoba z tym zaburzeniem.

Trylogia „Młody bóg z pętlą na szyi” nie jest dla osób, które cierpią z powodu zaburzenia borderline. Cała seria przepełniona jest bólem, cierpieniem i zachowaniami destrukcyjnymi bohaterki. Książki skierowane są do osób, które w swoim otoczeniu mają kogoś cierpiącego z powodu borderline, aby zrozumieć istotę tego zaburzenia. Drugą grupą osób, do której skierowana jest trylogia to specjaliści: psycholodzy, psychiatrzy i lekarze. Zarówno „Samobójstwo na raty”, jak i pozostałe części z cyklu: „Psychiatryk” i „Terapia u doktorka” – to bardzo trudne książki, nie dla każdego, ale warte przeczytania.

Konkurs z serią „Młody bóg z pętlą na szyi” A. Mrówczyńskiej

Oprócz dzisiejszej recenzji trzeciej części, mam dla Was dwa egzemplarze całej serii „Młody bóg z pętlą na szyi” A. Mrówczyńskiej w wersji elektronicznej. Aby jeden z tych kompletów trafił do Ciebie, odpowiedz na pytanie konkursowe:

Dlaczego chcesz przeczytać książki z serii „Młody bóg z pętlą na szyi”?

Przypominam, że w cały cykl wchodzą trzy książki: Psychiatryk, Terapia u Doktorka i Samobójstwo na raty.

Skrócony regulamin konkursu

CAŁY REGULAMIN PRZECZYTASZ TUTAJ

  1. Konkurs trwa od 28.11.2019 do 4.12.2019, do godziny 23:59.
  2. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe: Dlaczego chcesz przeczytać z serii „Młody bóg z pętlą na szyi” A. Mrówczyńskiej?
  3. Do wygrania jest jeden z dwóch zestawów cyklu „Młody bóg z pętlą na szyi” A. Mrówczyńskiej w formie e-booka.
  4. Organizatorem konkursu jest Uważniej.pl, a sponsorem nagród Wydawnictwo Psychoskok.
  5. Udział w konkursie mogą wziąć tylko osoby pełnoletnie zamieszkujące na terenie Polski.
  6. Jedna osoba może zostawić tylko jeden komentarz konkursowy.
  7. Komentarze należy zostawiać pod wpisem.
  8. Biorąc udział w konkursie – akceptujesz regulamin.

WYNIKI KONKURSU

Zestawy książek Anki Mrówczyńskiej otrzymuje Nasza Bąbelkowo i Zołza z kitką.


Czytaliście już którąś z poprzednich części „Młodego boga pętlą na szyi”?
Co sądzicie o takiej literaturze?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ