Młody bóg z pętlą na szyi.Psychiatryk. – Mój pierwszy patronat

526 views

Cieszę się, że mogę Wam napisać o tym, że już niedługo ukaże się książka, której mam przyjemność patronować. Za niewiele ponad dwa tygodnie – 25.06.2019 roku premierę będzie miała książka Anki Mrówczyńskiej: Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk.

Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk.
Autentyczny dziennik ze szpitala psychiatrycznego

Jest to pierwsza część autobiograficznej serii poświęconej tematyce borderline Anki Mrówczyńskiej. To wstrząsająca opowieść o zmaganiu się z pogranicznym zaburzeniem osobowości. Okaleczanie się, próby samobójcze, nadużywanie alkoholu, depresja oraz nasilające się myśli samobójcze i zachowania autoagresywne. To właśnie te zachowania spowodowały, że autorka zdecydowała się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. W książce, dzień po dniu opisuje swoje zmagania i codzienne dylematy związane z silnym przymusem niszczenia samej siebie i chęci życia. To zarazem trudna i wstrząsająca historia, ale dająca możliwość zajrzenia w głąb myśli i duszy osoby z problemem borderline.

Autorka początkowo sięga po profesjonalną pomoc na oddziale dziennym, jednak zostaje stamtąd przeniesiona na oddział zamknięty. Tam większość swojego wolnego czasu spędza na spisywaniu swoich wewnętrznych zmagań i dylematów związanych zarówno z chęcią życia, jak i wewnętrznym przymusem karania, niszczenia oraz okaleczania samej siebie. W efekcie końcowym powstała właśnie ta oto książka.

Podczas analizowania swojego wewnętrznego życia Autorka wyszczególnia pięć części swojej osobowości.

„Ja-racjonalna – dorosła, w miarę kobieca, podejmująca walkę o siebie i swoje życie, świadoma problemów, chcąca się leczyć, mająca wgląd w istotę swoich zaburzeń.
Ja-autodestrukcyjna – co tu dużo pisać. Alkohol, autoagresja, tendencje samobójcze, lekomania, izolacja, fascynacja śmiercią, przymus krzywdzenia i karania się.
Ja-beksa – dziewczynka pragnąca miłości, troski, opieki, nieporadna, płaczliwa, emocjonalna, nieodporna na ból, krytykę, niepowodzenia.
Ja-twardziel – chłopak niepotrzebujący nikogo, twardy i nieustępliwy, uparty, silny psychicznie, pewny siebie, odporny na ból fizyczny i psychiczny, ukrywający emocje i problemy.
Ja-artystka – wrażliwa na piękno, emocjonalna, twórcza, odbierająca świat intuicyjnie. Zdecydowanie moja ulubiona ja.”

Anka Mrówczyńska, „Młody bóg z pętlą na szyi”

Mój pierwszy patronat

Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk. Premiera 25.06.2019

Cieszę się bardzo, że pierwsza książka, której zdecydowałam się patronować podejmuje jednocześnie tak ważny i trudny temat, jakim jest pograniczne zaburzenie osobowości. Ogromnym atutem książki jest to, że jest to książka autobiograficzna, ponieważ dzięki temu nie ma tu miejsca na fikcję. To dzięki temu jest tak autentyczna. Autorka dzięki swojej szczerości i na podstawie swoich własnych doświadczeń stworzyła praktyczne źródło wiedzy odnośnie borderline. A tym samym: procedury leczenia, pobytu w szpitalu psychiatrycznym, jak i tej ciągłej, wewnętrznej walki z samą sobą.

To bardzo trudna książka. Z jednej strony wstrząsająca i wzbudzająca emocje. Tym samym ukazująca codzienność osoby znajdującej się w szpitalu psychiatrycznym i wewnętrzną walkę pomiędzy chęcią życia, a wewnętrznym przymusem niszczenia siebie. A z drugiej strony, jest rzetelnym studium pogranicznego zaburzenia osobowości, jakim jest borderline.

Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk. jest książką rekomendowaną dla studentów psychologii, psychiatrii, początkujących klinicystów i lekarzy. Jednak uważam, że jako społeczeństwo każdy powinien ją znać, aby wiedzieć czego doświadcza osoba z borderline. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak wygląda codzienna, wewnętrzna walka takiej osoby. Z czym musi się zmagać. Jakie ma problemy. Jak postrzega siebie, swoje otoczenie i relacje z innymi. Jak często pojawiają się autodestrukcyjne zachowania i myśli związane z potrzebą karania.


Książka Anki Mrówczyńskiej Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk. zostanie wydana przez wydawnictwo Psychoskok. Więcej na temat książki możecie przeczytać na stronie Wydawnictwa, gdzie znajduje się również informacja dotycząca przedsprzedaży.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ