Inspiracje czytelnicze

216 views

Czy wiesz o tym, że dzisiaj przypada Światowy Dzień Książki? Z tego powodu postanowiłam przygotować dla Ciebie listę książek, po które moim zdaniem warto sięgnąć. Jednak tym razem wspomnę nie tylko o książkach psychologicznych, ale również o powieściach. To jak? Jesteś gotowa na inspiracje czytelnicze?

Inspiracje czytelnicze

Książki psychologiczne

Seria Młody bóg z pętlą na szyi – Anki Mrówczyńskiej

To autobiograficzna seria opowiadająca o zmaganiu się z pogranicznym zaburzeniem osobowości. Okaleczanie się, próby samobójcze, nadużywanie alkoholu, depresja oraz nasilające się myśli samobójcze i zachowania autoagresywne. To właśnie tego typu zachowania spowodowały, że autorka zdecydowała się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Ze względu na poruszaną tematykę, książka rekomendowana jest dla dla studentów psychologii, psychiatrii, początkujących klinicystów i lekarzy. Jednak uważam, że jako społeczeństwo każdy powinien mieć jakąś wiedzę dotyczącą borderline. 

Cała seria składa się z trzech części:

Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk. Premiera 25.06.2019
Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk – Anka Mrówczyńska
Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka. – Anka Mrówczyńska
Młody bóg z pętlą na szyi. Samobójstwo na raty. – Anka Mrówczyńska

Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy – Bessel van der Kolk

Jedna z lepszych książek poświęconych tematyce traumy, jakie miałam przyjemność przeczytać. To opowieść o poszukiwaniu dróg w procesie radzenia sobie z traumatycznymi zdarzeniami w codzienności oraz szukania pomocy w trudnych momentach w życiu. To możliwość zrozumienia, czym tak naprawdę jest trauma i jak skomplikowany okazuje się proces powrotu do równowagi i odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

Potęga niedoskonałości. Ciesz się tym, co masz. – Tomas Navaro

Autor w swojej książce przypomina o tym, co tak naprawdę jest ważne w codziennym życiu. Zaakceptowanie wszelkich niedoskonałości i realne spojrzenie nie tylko na całe życie, ale przede wszystkim na codzienność – daje nam poczucie równowagi. A zamiast dążyć do perfekcyjności lepiej skoncentrować się na tym, co jest tu i teraz.

Książki niepsychologiczne – powieści

Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer – Anna Sakowicz

To niezwykle wyjątkowa książka po brzegi przepełniona różnymi emocjami. Wzrusza, tłumaczy i edukuje. W zależności od wieku czytelnika pozwala spojrzeć z różnych stron na świat osoby dotkniętej chorobą Alzheimera. Książka dedykowana jest co prawda dzieciom, jednak myślę, że to świetna lektura dla każdego.

Horyzont – Robert Małecki

Jest to opowieść o samotności, przyjaźni i szukaniu samego siebie po trudnych oraz traumatycznych doświadczeniach. Jakub Małecki opisuje codzienność Mariusza, który nie potrafi poradzić sobie z tym, co wydarzyło się w trakcie pobytu w Afganistanie. Tym samym ukazuje zmagania osób, które po powrocie z misji są już kimś zupełnie innym.

Dziewczyna z gór – Małgorzata Warda

Książka opowiada trudną i nieoczywistą historię Nadii – dziewczynki, która została porwana i pomimo wielu sytuacji, w których mogła uciec od swojego porywacza – nadal z nim żyje. Za tym wszystkim kryje się trudna i brutalna historia. W chwili obecnej czekam na kontynuację historii Nadii. Zresztą co tu dużo pisać – książki Małgorzaty Warda to historie obok których nie można przejść obojętnie.

Co przeczytałam/czytam godnego polecenia w trakcie pandemii?


Czytanie książek to jedna z praktykowanych u mnie form dbania o siebie. Jest to dla mnie relaksujące, pomimo tego, że książki po które zazwyczaj sięgam poruszają trudne tematy. W związku z tym zastanawiam się nad tym, czy lubisz czytać i czy może przeczytałaś którąś z powyższych książek?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ