Prezenty dla dzieci okiem psychologa

468 views

Niedawno rozpoczął się grudzień. I choć te święta będą zupełnie inne, niż te z poprzednich lat, to postanowiłam przygotować dla Was listę z propozycjami na prezenty dla dzieci. W ubiegłym roku pojawiła się książkowa lista, jednak tym razem stworzyłam osobne wpisy.

PREZENTY DLA DZIECI

Gry planszowe

Gry planszowe to zazwyczaj taki prezent, w którym może uczestniczyć cała rodzina. Warto wtedy zwrócić uwagę na grupę wiekową graczy, by dobrze ją dopasować. Należy pamiętać o tym, że są także gry kooperacyjne, w których wspólnie dąży się do określonego celu. To, co lubię, i co mi się podoba w tego rodzaju grach, jest to, że nie wzbudza u dziecka trudnych emocji. Dobrze by było o tym pamiętać, jeżeli dziecko ma problem z przegrywaniem.

Książki

Obecnie na rynku wydawniczym mamy ogromny wybór książek. Dlatego należy zwracać uwagę, jakie książki wybieramy na prezent. Niestety można znaleźć też takie pozycje, w których dopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec kogoś słabszego. A przecież jest tak wiele dostępnych pięknych i wartościowych książek, które rozwijają u dzieci różne umiejętności. W ubiegłym roku polecałam m.in. książeczkę Cori Doerrfeld A królik słuchał, która opowiada o tym, jak można radzić sobie ze swoimi emocjami.

Zabawki rozwijające umiejętności

Wśród zabawek dla dzieci można znaleźć naprawdę wszystko, a producenci prześcigają się tylko z tworzeniem nowych produktów. W zależności od budżetu warto wybrać taką zabawkę, która oprócz tego, że sprawi dziecku przyjemność, to przede wszystkim – wpłynie pozytywnie na jego dalszy rozwój. Warto w tym wypadku pomyśleć o różnego rodzaju sorterach, klockach (zarówno dla tych młodszych, jak i starszych dzieci), puzzlach czy też zestawach kreatywnych.

Lalki, samochodziki, gry komputerowe i gry na konsolę?

Tak jak wspominałam na samym początku – prezent powinien sprawić przyjemność osobie obdarowanej. Maskotki, lalki, samochodziki, a nawet gry komputerowe – to wszystko jest stworzone dla dzieci. Osobiście jestem bardzo wyczulona na punkcie przestrzegania tego, od jakiego wieku jest przeznaczona dana zabawka. Zwłaszcza w przypadku drobnych elementów, które dziecko może połknąć, oraz gier, które często nie są dostosowane do wieku dziecka.

Kupując prezenty najmłodszym, warto pamiętać o tym, aby do każdego dziecka podejść indywidualnie. Pamiętajmy, że każdy jest inny i rozwija się w zupełnie innym tempie. Warto to wziąć pod uwagę i dostosować prezent do umiejętności dziecka.


Zakup prezentów dla najmłodszych członków rodziny – mam już za sobą. Wśród nich znalazły się m.in. rzeczy, o których już wspomniałam. Mam nadzieję, że powyższe propozycje prezentów sprawdzą się nie tylko w przypadku świąt Bożego Narodzenia, ale także innych okazji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ