Toksyczna matka – I. Stanisławska i R. Rutkowski

196 views

Nie ma idealnych ludzi, ponieważ każdy popełnia jakieś błędy – również rodzice. Wszystko jest w porządku, do momentu, kiedy rodzicielstwo zmierza ku dążeniu do bycia wystarczająco dobrą mamą lub wystarczająco dobrym tatą. Jednak czasami dążenie do bycia dobrym rodzicem zmienia swój biegun i staje się „wychowywaniem” dziecka w toksycznej relacji.

Toksyczna matka

toksyczna matka

Jakiś czas temu trafiła do mnie książka pt. „Toksyczna matka – Jak bronić się przed jej wpływem i ustalać granice”, napisana przez psychoterapeutę i pedagoga – Roberta Rutkowskiego oraz dziennikarkę – Irenę Stanisławską, która zabiera czytelnika w podróż o trudnych relacjach z matką.

Ta niepozorna, ponad dwustustronicowa, książka składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawione są autentyczne historie osób – dorosłych dzieci toksycznych matek – które opowiadają o swoim trudnym dzieciństwie. Wracają do emocji i wydarzeń sprzed lat, przedstawiając w ten sposób swoją osobistą historię oraz jej wpływ na ich całe życie. Natomiast w drugiej części, przedstawiona jest rozmowa Ireny Stanisławskiej z Robertem Rutkowskim na temat toksycznych relacji pomiędzy matką a dzieckiem. W trakcie tej dyskusji starają się odpowiedzieć na takie pytania, jak:

  • Co jest ważne w tworzeniu relacji pomiędzy matką a dzieckiem?
  • Czy w relacji matka-dziecko istotna jest ilość czy jakość spędzanego razem czasu?
  • Jakie cechy charakterystyczne ma toksyczna matka?
  • W jaki sposób wyznaczać matce granice?
  • Co zrobić, aby uwolnić się od toksycznej relacji z matką?

Refleksje po przeczytaniu

To, co przykuło moją największą uwagę w książce to siedem poruszających historii osób, tkwiących w toksycznych relacjach. Każda z tych historii jest pełna bólu, tęsknoty za matczyną miłością, czułością i realną obecnością w życiu dziecka. Nie ukrywam, że to właśnie pierwsza część skupiona na osobistych historiach zrobiła na mnie największe wrażenie. Anonimowi bohaterzy tej książki poprzez swoje historie, opowiedzieli o tym, jakie znaczenie oraz skutki niesie z sobą relacja z toksyczną matką.

Matka powinna towarzyszyć dziecku,
dawać mu poczucie bezwarunkowej akceptacji.

R. Rutkowski

Toksyczne relacje z matką to jednocześnie bardzo trudny, jak i ważny temat, który warto poruszać. Niestety w książce zabrakło mi odniesienia do badań psychologicznych związanych z toksycznymi relacjami w rodzinie oraz związanych ze znaczeniem matki w rozwoju dziecka. Dodatkowo przeszkadzało mi momentami stereotypowe podejście, które w pewien sposób było ograniczające.

Niemniej jednak – polecam tę książkę, jako pewnego rodzaju wprowadzenie do tematu relacji z toksyczną matką. Całość napisana jest prostym językiem, co niewątpliwie wpływa na jakość i szybkość czytania, pomimo tego, że niektóre z opisanych historii są po prostu trudne.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ