Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka – A. Mrówczyńska | recenzja

412 views

Pamiętacie jak na początku czerwca pisałam Wam o moim pierwszym patronacie? Czyli autobiograficznym dzienniku ze szpitala psychiatrycznego Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk. autorstwa Anki Mrówczyńskiej? Nie wspomniałam Wam wtedy o najważniejszym… Mianowicie patronatem objęłam całą serię Młody bóg z pętlą na szyi. Dlatego dziś chciałabym Wam opowiedzieć trochę o drugiej części pt. „Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka.”

Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka.

Już na samym początku chciałabym przede wszystkim zaznaczyć, że nie jest to książka dla każdego. Jest to autentyczna historia o zmaganiu się z zaburzeniem z pogranicza osobowości typu borderline, zachowań autodestrukcyjnych oraz . Tym razem po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego Anka staje się wolnym człowiekiem i uczy się na nowo funkcjonować w codzienności. I co tu dużo mówić? Łatwo nie jest. Tym razem Anka skrupulatnie opowiada o swojej indywidualnej terapii.

Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka. Anna Mrówczyńska

Książka składa się z 27 spotkań terapeutycznych. W trakcie ich trwania Ania opowiada znacznie więcej o sobie, niż w pierwszej części całego cyklu. Tocząc tak naprawdę walkę z samą sobą i przekraczając stopniowo swoje granice, powoli zaczyna otwierać się przed psychoterapeutą. Sukcesywnie zaczyna opowiadać o swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Mówi o tym, czego jej brakuje w relacjach z bliskimi i co jest dla niej ważne.

– (…) Czy złość sama w sobie jest zła?

– Chyba nie.

– No właśnie nie jest zła, o ile da się ją pomieścić w środku. Agresja sama w sobie też nie jest zła. O ile nie jest użyta w sposób autodestrukcyjny i społecznie szkodliwy.

Sesja czwarta
Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka. – A. Mrówczyńska

 

Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu książki?

Anka Mrówczyńska po raz kolejny opowiada o silnych i trudnych emocjach, których doświadczyła w trakcie trwania terapii indywidualnej. Dzięki temu daje ogromną możliwość poznania tego, z czym na co dzień zmaga się osoba z zaburzeniem z pogranicza osobowości. Książka Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka. okazała się dla mnie istotnym rozwinięciem pierwszej części. Dzięki niej mogłam jeszcze lepiej poznać Anię i jej doświadczenia życiowe, które w taki a nie inny sposób na nią wpłynęły.

Dla mnie jedno jest pewne – druga część Młodego boga z pętlą na szyi, pomimo tego, że ma zupełnie inną formę – jest po prostu rodzajem mocnej literatury poruszającej trudną, ale bardzo ważną tematykę. Dobrze jest wiedzieć z jakimi codziennymi zmaganiami muszą się zmierzyć osoby z zaburzeniem typu borderline (i nie tylko). Tak po prostu, ku świadomości.


Młody bóg z pętlą na szyi. Terapia u doktorka. autorstwa Anki Mrówczyńskiej to książka nie tylko dla studentów psychologii, psychiatrii, początkujących klinicystów lub lekarzy – to książka dla każdego, kto chce wiedzieć więcej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ