Strach ucieleśniony – czyli jak odzyskać poczucie bezpieczeństwa po traumie

19 komentarzy 160

Czytając Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało. bardzo mile się zaskoczyłam. Okazało się, że to idealna książka nie tylko dla profesjonalistów, ale dla każdego – w tym dla osób, które zostały w bezpośredni lub pośredni sposób dotknięte traumą.

Strach ucieleśniony

 

Strach ucieleśniony

Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy. 

To najnowsza książka autorstwa Bessela van der Kolka – amerykańskiego psychiatry i założyciela Centrum Leczenia Traumy. Autor książki jest jednym z pierwszych lekarzy rozpoznających oraz leczących traumę u weteranów wojennych.

Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy. to kompendium wiedzy dotyczącej traumy, a wraz z tym zespołu stresu pourazowego (PTSD). To opowieść o poszukiwaniu dróg w procesie radzenia sobie z traumatycznymi zdarzeniami w codzienności oraz szukania pomocy w trudnych momentach w życiu. To możliwość zrozumienia, czym tak naprawdę jest trauma i jak skomplikowany okazuje się proces powrotu do równowagi i odnalezienia się w nowej rzeczywistości.

 

“… trauma nie jest tylko zdarzeniem, które miało miejsce kiedyś w przeszłości; to także ślad, jaki to wydarzenie odcisnęło w umyśle, mózgu i ciele. Ten ślad ma konsekwencje: zmienia sposób, w jaki ludzki organizm radzi sobie w teraźniejszości.”

Traumatyczne doświadczenia odciskają swoje piętno nie tylko w umyśle człowieka, ale także w mózgu i ciele. Dlatego książka autorstwa Bessela van der Kolka jest rzetelnym źródłem informacji na temat traumy, zmian jakie zachodzą w człowieku, w postrzeganiu i odbieraniu rzeczywistości po traumatycznych zdarzeniach. Autor opierając się na przykładach opisuje zawiły proces leczenia traumy i pokazuje, że niezależnie od tego ile człowiek doznał cierpienia oraz wewnętrznego bólu  – może z tego wyjść. 

Dlaczego warto przeczytać Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy?

• To studium traumy, w której autor przeprowadza czytelnika przez wszystkie zakamarki związane zarówno z traumą, jak i zespołem stresu pourazowego.

• To źródło rzetelnej wiedzy na temat wpływu traumy na codzienne funkcjonowanie oraz pokazanie procesu leczenia.

• To książka dla każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu i wykształcenia.


Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy. pomimo tego, że porusza bardzo trudną tematykę, to czyta się bardzo dobrze i “szybko”.  To jedna z tych książek, które czytając i myśli się: “tylko jeszcze jedna strona” lub “tylko jeszcze jeden rozdział”. Książka została wydana w ramach cyklu Terapia traumy Wydawnictwa Czarna Owca. Po lekturze tej książki myślę, że zainteresuję się pozostałymi książkami, które zostały do tej pory wydane w ramach tego cyklu.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1