Strach ucieleśniony – czyli jak odzyskać poczucie bezpieczeństwa po traumie

611 views

Czytając Strach ucieleśniony – mózg, umysł i ciało w terapii traumy nasunął mi się wniosek, że to książka nie tylko dla profesjonalistów. Ogromnym atutem jest to, że książka napisana jest prostym i przystępnym językiem. Dlatego może okazać się ciekawą lekturą, dla każdego, kto chce poczytać na ten temat.

Strach ucieleśniony

Strach ucieleśniony – mózg, umysł i ciało w terapii traumy

Jest to najnowsza książka autorstwa Bessela van der Kolka – amerykańskiego psychiatry i założyciela Centrum Leczenia Traumy. Autor jest jednym z pierwszych lekarzy rozpoznających o leczących traumę u weteranów wojennych.

Strach ucieleśniony – mózg umysł i ciało w terapii traumy to kompendium wiedzy dotyczącej traumy. Można powiedzieć, że to opowieść o poszukiwaniu dróg w procesie radzenia sobie z wydarzeniami traumatycznymi. Jednak przede wszystkim to możliwość zrozumienia, czym tak naprawdę jest trauma i jak bardzo skomplikowany okazuje się cały proces powracania do równowagi. Jak się okazuje bardzo trudne jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości w sytuacji, gdy ktoś doświadcza zespołu stresu pourazowego (PTSD).

… trauma nie jest tylko zdarzeniem, które miało miejsce kiedyś w przeszłości; to także ślad, jaki to wydarzenie odcisnęło w umyśle, mózgu i ciele. Ten ślad ma konsekwencje: zmienia sposób, w jaki ludzki organizm radzi sobie w teraźniejszości.”

STRACH UCIELEŚNIONY – MÓZG, UMYSŁ I CIAŁO W TERAPII TRAUMY

Różnego rodzaju traumatyczne doświadczenia wywierają duże piętno nie tylko na umyśle człowieka, ale również mózgu i ciele. W książce można znaleźć rzetelne informacje o zmianach jakie zachodzą w człowieku, w postrzeganiu oraz odbieraniu rzeczywistości. Autor książki opierając się na przykładach opisuje zawiły proces leczenia traumy. Pokazuje w ten sposób, że niezależnie od tego, ile człowiek doznał cierpienia oraz wewnętrznego bólu – to może z tego wyjść.

Dlaczego warto przeczytać książkę?

  • Autor prowadzi czytelnika przez wszystkie zakamarki związane zarówno z traumą, jak i zespołem stresu pourazowego.
  • To źródło rzetelnej wiedzy na temat wpływu traumy na codzienne funkcjonowanie oraz pokazanie procesu leczenia.
  • Jest to książka dla każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu i wykształcenia.

Strach ucieleśniony – mózg, umysł i ciało w terapii traumy pomimo tego, że porusza bardzo trudną tematykę, to czyta się szybko. To jedna z tych książek, które czytając myśli się: tylko jeszcze jedna strona lub jeszcze jeden rozdział.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ