Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków. – S. A. Rego i S. Fader

467 views

Każdy z nas doświadcza smutku lub nagłych zmian nastroju – i są to jak bardziej normalne oraz naturalne odczucia związane z codziennym życiem. Jednak w przypadku depresji jest zupełnie inaczej. Pomimo tego, że coraz częściej mówi się o depresji i znacząco wzrasta świadomość społeczeństwa – to mam wrażenie, że czasami nadal nie jesteśmy świadomi tego, jak bardzo cierpią osoby chorujące na tą chorobę.

Tak. Depresja to choroba.

Wpływa ona znacząco na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Do tego pojawiają się problemy związane z różnymi trudnościami w relacjach: partnerskich, małżeńskich, rodzinnych oraz społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Obecnie szacuje się, że aż około 300 000 000 osób na całym świecie choruje na depresję. Zaś co 40 sekund jedna osoba popełnia z tego powodu samobójstwo.

Dane te są po prostu wstrząsające.

Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków.

Pomimo tego, że depresja jest bardzo poważną chorobą – to można ją pokonać m.in. decydując się na podjęcie terapii. Niedawno, na polskim rynku wydawniczym, pojawiła się nowa książka autorstwa Simon A. Rego i Sarah Fader Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków., która stanowi punkt wyjścia zarówno dla osób: zastanawiających się nad lub będącą już w trakcie terapii poznawczo-behawioralnej, jak również dla osób, które są zaniepokojone swoim nastrojem.

Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków. Simon A. Rego Sarah Fader

Książka okazuje się być ciekawym narzędziem stworzonym przez specjalistów. Opisuje kolejne etapy w terapii poznawczo-behawioralnej, i daje możliwość pracy nad sobą. Autorzy książki prowadząc czytelnika za rękę, pomagają wyznaczać realne cele, takie jak m.in. poprawa samopoczucia. Istotną zaletą książki jest to, że każdy krok opisany w książce poparty jest autentycznym przykładem osoby chorującej na depresję. Ponadto, w książce można odnaleźć wiele wskazówek, dotyczących technik pomagających redukować pewne objawy depresji. A wszystko jest oparte zarówno na strategii terapii poznawczo-behawioralnej jak i podejściu skoncentrowanym na uważności.

10 kroków, aby uwolnić się od depresji

 1. Nazwij swoją depresję.
 2. Zaangażuj się w proces terapii.
 3. Rozpoznaj swoje problemy.
 4. Stwórz plan.
 5. Rozpoznaj i zrozum wzorce negatywnego myślenia.
 6. Przełam wzorce negatywnego myślenia.
 7. Przestań odkładać na później.
 8. Zmobilizuj się do działania i staw czoło swoim lękom.
 9. Wypracuj zdrowe przyzwyczajenia.
 10. Praktykuj wdzięczność i rozwijaj uważność.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę?

Osoba chorująca na depresję, dzięki książce autorstwa S. A. Rego i S. Fader – otrzymuje gotowe narzędzie do pracy, dzięki któremu może nauczyć się m.in. :

 • rozpoznawać i nazywać swoje problemy,
 • tworzyć własne cele i plan działania,
 • przełamywać negatywne myślenie.

Uogólniając mogłabym powiedzieć, że książka S. A. Rego i S. Fader Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków. jest narzędziem pełnym ćwiczeń, które każdy jest w stanie wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. To taki drogowskaz jak poradzić sobie w trudniejszym okresem w życiu, jak przekształcić negatywne myślenie oraz jak stosować pewne techniki, aby po prostu poczuć się lepiej. Jednak warto pamiętać, że nie jest to proste – ale jest możliwe.


Depresja to trudna choroba. Jej leczenie być może nie jest proste i łatwe, jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby wspomóc proces leczenia. Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków. autorstwa Rego i Fader jest narzędziem do pracy nad sobą, swoim samopoczuciem i odnajdywaniem się w trudnych sytuacjach.

Wpis powstał przy współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ