Jaka jesteś? O kwestionariuszu PERSO.IN

662 views

Za uważnym życiem, idzie przede wszystkim świadomość samego siebie. Dopiero gdy znamy swoje mocne i słabe strony. Gdy jesteśmy świadomi tego, jacy jesteśmy. Kiedy znamy swoje predyspozycje i możliwości. Jesteśmy świadomi swoich cech osobowości.

To właśnie wtedy, jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać swoje zasoby i możliwości do tego, aby się rozwijać, lepiej komunikować z innymi – a co za tym idzie: poznać jeszcze lepiej siebie. To wszystko prowadzi do tego, aby żyć uważniej. Bardziej świadomie.

Gdy jakiś czas temu dostałam propozycję, aby przetestować narzędzie służące do badania osobowości – kwestionariusz PERSO.IN miałam trochę mieszane odczucia. I trwały one do momentu, dopóki nie usiadłam przy biurku i zaczęłam wypełniać kwestionariusz.

PERSO.IN

Jeśli miałabym w najprostszy sposób opisać kwestionariusz, to powiedziałabym, że jest to narzędzie rozwojowe, które pozwala poznać siebie, zwiększa samoświadomość, i jest rzetelną bazą informacji na własny temat. Ogromnym atutem tego narzędzia jest to, że może z niego skorzystać każdy, ponieważ jest to kwestionariusz internetowy. Składa się on ze 150 pytań, które związane są z pięcioma obszarami:

  • nastawieniem do ludzi (ludzie),
  • otwartością na różnego rodzaju doświadczenia (doświadczenia),
  • podejściem do zobowiązań (obowiązki),
  • podejmowaniem różnych aktywności (stymulatory),
  • reagowaniem na trudne sytuacje lub emocje (trudności).

People – Ludzie
Experiences – Doświadczenia
Responsibilities – Obowiązki
Stimulators – Stymulatory
Obstacles – Trudności

PERSO.IN

ANALIZA KWESTIONARIUSZA – RAPORT OSOBISTY

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu zostaje wygenerowany tzw. Raport Osobisty. Jest to około 40-stronicowa informacja zwrotna, która opisuje osobowość w pięciu obszarach: ludzie, doświadczenia, obowiązki, stymulatory oraz trudności. Oprócz tego, każdy z tych obszarów posiada 6 składników, dzięki którym wyniki testu są bardziej szczegółowe. Dodatkowo cały raport omawiany jest podczas 60 minutowej sesji z trenerem.

KWESTIONARIUSZ PERSO.IN – MOJE WRAŻENIA

Zanim jeszcze przystąpiłam do wypełnienia formularza – miałam obawy związane z rzetelnością testu i jak to będzie w całości wyglądało. Już po pierwszych pytaniach moje wątpliwości zostały rozwiane, ponieważ pytania w nim zawarte były profesjonalne. Wypełnienie całego formularza zajęło mi około 20-25 minut. Po wypełnieniu kwestionariusza, umówiłam się na konsultację on-line z trenerem, aby omówić szczegółowo wyniki.

Ogromnym zaskoczeniem było dla mnie to, że Raport Osobisty, który otrzymałam miał ponad 45 stron. Znalazłam w nim wiele szczegółów oraz informacji związanych z tym, jaka jestem. Z jednej strony potwierdziły się moje przekonania na własny temat, a z drugiej strony dowiedziałam się o sobie zupełnie nowych rzeczy, których nie wychwyciłam w swojej codzienności. Jednak po dłuższym zastanowieniu się, dochodziłam do wniosku, że właśnie taka jestem. Dużym atutem testu okazało się wskazanie tych sfer, nad którymi powinnam popracować. Ponadto w raporcie znajduje się link do Raportu Komunikacyjnego, będącego informacją odnośnie tego, jak inni powinni się ze mną komunikować, aby mnie zainteresować i motywować w kontekście moich indywiduach cech.

PERSO.IN

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie skoncentrowała swojej uwagi na analizach statystycznych. I przyznaję, że miały one wpływ na moją ogólną ocenę Kwestionariusza PERSO.IN. Analiza statystyczna wykazała, że rzetelność testu (badana Alfą Crombacha) jest wyższa lub porównywalna ze znanym już testem do diagnozy osobowości opartej na Wielkiej Piątce, czyli NEO PI-R. Dlatego myślę, że jest to ciekawa alternatywa dla standardowego testu, jakim jest właśnie NEO FFI (skrócona wersji NEO PI-R).

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wypełniania Kwestionariusza PERSO.IN to warunki, w jakich test jest wypełniany. Myślę, że warto zadbać wtedy, aby w pomieszczeniu, w którym będzie wypełniany test była cisza i nie znajdowały się żadne rozpraszacze uwagi. Po prostu należy się wtedy skoncentrować na wypełnieniu kwestionariusza i udzielaniu szczerych odpowiedzi.

CZY POLECAM BADANIE KWESTIONARIUSZEM PERSO.IN ?

Tak.

To nowoczesne narzędzie do badania osobowości. Poznania samego siebie. Znalezienia swoich mocnych i słabych stron. Test w dużym zakresie zwiększa samoświadomość, co pozwala uważniej żyć. Sądzę, że dobrze wykorzystany Raport Osobisty może być wyjściem do zmian w życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym; z dużym naciskiem na rozwój osobisty.

Koszt badania to ok. 300-400, w zależności od tego jakiego trenera się wybierze.


Wpis powstał w ramach współpracy z trenerem/psychologiem PERSO.IN.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ