Odkładasz życie na później?

499 views

Kilka tygodni temu trafiła do mnie najnowsza książka autorstwa Joanny Godeckiej Nie odkładaj życia na później. I pomimo tego, że książka należy raczej do tych cieńszych – 221 stron, to potrzebowałam trochę czasu na to, aby ją przeczytać.

A wszystko za sprawą różnego rodzaju ćwiczeń, które można znaleźć w większości rozdziałów i refleksji, do której autorka w pewien sposób zmusza czytelnika.

Nie odkładaj życia na później

Książka Nie odkładaj życia na później została podzielona na dwie podstawowe części. Pierwsza z nich, stanowiąca znaczącą część książki opisuje „kretowiska” jakie każdy z nas może napotkać w swojej codzienności. Dlaczego „kretowiska”?

„Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.”
Konfucjusz V w.p.n.e.

„… kretowiska to nasze kompleksy, złe przyzwyczajenia,
słabości, pielęgnowanie pamięci o porażkach,
lęk przed ryzykiem i tym podobne.”
J. Godecka „Nie odkładaj życia na później”

Natomiast druga część to 10 zasad dobrej codzienności, które zdaniem autorki dobrze jest wprowadzić w swoje życie. Wśród których Joanna Godecka wymienia m.in. świadome poznawanie siebie, wyciszanie się oraz wybaczanie.

Nie odkładaj życia na później


Parę słów o książce


Książka okazała się bardzo bliska mojemu podejściu do codzienności. I choć autorka pisze o oczywistych rzeczach, z których większość osób zdaje sobie sprawę – to zbiera w jednym miejscu sposoby jak sobie poradzić z sytuacjami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie.

Uważam, że książka jest zaadresowana nie tylko do osób nieodczuwających satysfakcji oraz zaplątanych w codzienne rytuały i stresujące sytuacje. To książka dla każdego, kto chce się rozwijać. Zrozumieć pewne schematy zachowań, popracować trochę nad samym sobą i po prostu lepiej żyć.

To co mnie bardzo urzekło w całej książce to filozofia i elementy Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, a wśród nich wplecione metody terapeutyczne. Odwołania do licznych badań i przykłady, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć złożoność poruszanych tematów. Odniesienia do uważności w codziennym życiu.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę
Nie odkładaj życia na później?

  • Autorka – Joanna Godecka pisze w prosty i przyjazny sposób, dzięki temu książkę czyta się z ogromną przyjemnością.
  • Liczne odniesienia do filozofii i elementów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach oraz uważności.
  • Ćwiczenia zamieszczone na końcu poszczególnych rozdziałów przyczyniają się do szybkiego wprowadzenia zmian.

Książkę Joanny Godeckiej – Nie odkładaj życia na później przeczytałam z ogromną przyjemnością. Uważam, że to książka dla każdego, nie tylko dla osób nie odczuwających satysfakcji ze swojego życia. Po lekturę tej książki może sięgnąć każdy, kto tylko interesuje się samorozwojem i chciałby uważniej żyć.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Muza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ