Kreatywni. I masz pomysł na wszystko.

168 views

Dwa tygodnie temu premierę miała książka Kreatywni. I masz pomysł na wszystko. napisana przez doktora psychologii – Scotta B. Kaufmana oraz dziennikarkę Huffington Post – Carolyn Gregoire.

Kreatywni i masz pomysł na wszystko

Kreatywni. I masz pomysł na wszystko. jest to studium kreatywności, które umożliwia zrozumienie w pełni tego, czym jest twórcze myślenie. Autorzy za pośrednictwem dziesięciu podstawowych kroków opisują to, co wywiera wpływ na proces twórczy i pokazują, że kreatywność nie zawsze pojawia się wtedy, kiedy jej potrzebujemy.

ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Okazuje się, że osoby cechujące się wysokim poziomem kreatywności w znacznie łatwiejszy i szybszy sposób znajdują rozwiązania nie tylko dla codziennych problemów, ale także tych bardziej skomplikowanych. Twórcze myślenie powoduje, że człowiek jest w stanie znaleźć ciekawsze sposoby na poradzenie sobie z jakimiś przeciwnościami losu. Znaczna ilość problemów na jakie trafiamy w życiu wymaga od człowieka wielu procesów myślowych opartych zarówno na kreatywności, jak i i intuicji.

KREATYWNOŚĆ

Kaufman i Gregoire zestawiają teorię oraz badania psychologiczne ze szczegółową analizą zachowań znanych osób. Tym samym zmuszają także czytelnika do własnych przemyśleń związanych nie tylko z całym procesem twórczym, ale także tym w jaki sposób człowiek negatywnie wpływa na kreatywność. Czasami wystarczy tylko zakłócić koncentrację uwagi, aby zmniejszyć proces twórczy.

Można powiedzieć, że bycie kreatywnym – to bycie odważnym, ponieważ jest to działanie wbrew temu co jest logiczne i znane, a tym często przy sprzeciwie ogółu. Niestety czasami bycie kreatywnym idzie także w parze z niezrozumieniem i odrzuceniem. Często wpływ otoczenia zmniejsza poziom kreatywności, oczekując od nas, abyśmy byli podobni do innych i nie odstawali swoim zachowaniem/myśleniem od większości ludzi. Nawet w szkołach zmusza się uczniów do myślenia według ogólnie przyjętego klucza, przez co zabija się kreatywne myślenie u dzieci.

KREATYWNI. I MASZ POMYSŁ NA WSZYSTKO.

Książka okazała się bardzo miłym, a przede wszystkim ciekawym powrotem do czytania literatury psychologicznej, od której w ostatnim czasie trochę stroniłam zaczytując się w różnego rodzaju powieściach. Autorzy dzięki odniesieniom i wnikliwym studium zachowań znanych oraz sławnych osób spowodowały, że książkę czyta się nie tylko bardzo przyjemnie, ale przede wszystkim szybko. 

Jesteś ciekawy, co było inspiracją dla Shigeru Miyamoto – twórcy Mario Bross? Co robił Immanuel Kant i Karol Darwin, aby rozpocząć proces twórczy? Dlaczego Woody Allen potrafi przez godzinę stać pod prysznicem? Co powodowało, że Michael Jackson na początku swojej kariery nagrywając piosenki stawał tyłem do realizatora? Jeżeli chciałbyś się tego dowiedzieć lub szukasz  książki, która omawia szczegółowo kreatywność w kreatywny sposób – ta książka jest właśnie dla Ciebie.


Chciałbyś, aby egzemplarz książki Kreatywni. I masz pomysł na wszystko. – trafił do Ciebie? Weź udział w konkursie.

  1. Do 4-go marca (23:59) zostaw pod tym wpisem komentarz, i napisz czym jest dla Ciebie kreatywność.
  2. Wśród zostawionych odpowiedzi zostanie wybrany najciekawszy komentarz.
  3. Udział w konkursie mogą wziąć osoby mieszkające na terenie Polski.
  4. Organizatorem konkursu jest Kamila z Uważniej.pl.
  5. Sponsorem nagrody jest Wydawnictwo Muza.

Za książki dziękuję Wydawnictwu Muza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ