Odwracamy oczy od tragedii – gorzkie reportaże J. Kopińskiej

222 views

Po raz pierwszy z reportażami Justyny Kopińskiej zetknęłam się rok temu, kiedy poznawałam historie  osób w ramach cyklu „Polska odwraca oczy”. I jedno jest pewne – każdy reportaż wzbudził we mnie wiele emocji.

Jednak do dziś pamiętam „Oddział chorych ze strachu” i nie potrafię zrozumieć tego, dlaczego lekarz w tak okrutny i brutalny sposób krzywdził dzieci.

• Dlaczego pani ordynator ze Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim znęcała się nad nieletnimi?

• Dlaczego tak długo czekano, aby im pomóc?

Tym bardziej, że do takiego miejsca trafia się wtedy, gdy potrzebuje się pomocy. Niestety dzieci, będące na oddziale pani ordynator, zamiast uzyskać pomoc zostały jeszcze bardziej skrzywdzone.

Reportaże Kopińskiej

„Z nienawiści do kobiet”

Kilka dni temu sięgnęłam po najnowszy zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Z nienawiści do kobiet”. Z niedowierzaniem czytałam historię Kasi, która była wykorzystywana seksualnie przez księdza, a nikt z jej otoczenia na to nie zareagował. W tym czasie, kiedy Kasia była ofiarą i regularnie była gwałcona jej rodzice byli przekonani, że ksiądz Roman po prostu jej pomaga. Najbardziej jednak chyba zbulwersowała mnie pani ginekolog (znajoma księdza), która po cichu przeprowadziła aborcję.

Zasunął zasłony, mocno chwycił mnie za ręce. „Nie krzycz, bo wtedy będzie bolało bardziej” – powtarzał. Zaczął zdzierać ze mnie ubranie. To taki strach, że nie możesz oddychać. Był silny, ważył sto kilogramów. Krzyczałam, błagałam, by przestał. Gdy skończył, owinęłam się w koc, położyłam przy ścianie i płakałam.”

J.Kopińska „Z nienawiści do kobiet”:
„Ksiądz pedofil odprawia dalej”

Nie potrafię zrozumieć tego, dlaczego nikt nie wyciągnął pomocnej dłoni do Kasi? Nie zdecydował się na to, aby pomóc jej wyjść z tego piekła, w którym się znalazła. Czemu żaden z księży nie zareagował na to, co działo się pod ich nosem?

„- Często zabierał mnie na plebanię w Stargardzie. Jedliśmy obiad ze wszystkimi księżmi, a potem brał mnie do swojego pokoju. Nie rozumiem, dlaczego nikt nie reagował. 

J. Kopińska „Z nienawiści do kobiet”:
„Ksiądz pedofil odprawia dalej”

Zastanawia mnie tylko jedno: ile osób musi zostać jeszcze skrzywdzonych? Do jakich ludzkich tragedii musi dojść, aby nikt nie przechodził obojętnie obok ludzkich dramatów? Nie chcę odwracać oczu od czyjejś krzywdy. I choć czytając książkę w domowym zaciszu, pod ciepłym kocem i z kubkiem herbaty, mam świadomość, że gdzieś w tej chwili jest jakaś dziewczynka lub kobieta, której „nie” nic znaczy dla płci przeciwnej – czuję się po prostu bezradna.

Reportaże J. Kopińskiej niezależnie od tego, czy mowa o „Polska odwraca oczy”, czy też „Z nienawiści do kobiet” wzbudzają ogromne emocje i powodują, że policzki niejednokrotnie są mokre od łez. To wstrząsające historie osób żyjących gdzieś obok nas, które doświadczają traumatycznych zdarzeń odzierających ich życie z godności. 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ