Refleksyjnie o Walentynkach

119

Co prawda Walentynki pojawiły się na terenie Polski wraz z kultem Świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu, to jednak największą popularność zyskały na początku lat 90. XX wieku. I choć minęło już ponad dwadzieścia lat od tamtej pory, to trzeba przyznać, że 14. luty nadal wzbudza różne emocje.

Walentynki

WALENTYNKI A SPOŁECZEŃSTWO

Gdy nadchodzi Dzień Zakochanych można zauważyć, że społeczeństwo dzieli się na trzy podstawowe grupy. Do pierwszej z nich można zaliczyć te osoby, które nie są w nikim w związku, a taki dzień może wywoływać negatywne emocje. Druga grupa to pary, które nie uznają Walentynek z własnych przekonań. Zaś do trzeciej, zalicza się tych, którzy w mniejszy lub większy sposób obchodzą ten dzień.

Z sondy przeprowadzonej przez serwis Prezent Marzeń (2018), w której udział wzięło 1125 kobiet wynika, że co druga Polka Dzień Zakochanych postrzega jako święto miłości, które warto celebrować. Aż 85% kobiet zdeklarowało się, że obchodzi Walentynki ze swoim partnerem. Z analizy odpowiedzi wynika, że najważniejsze w tym dniu jest spędzenie czasu z ukochaną osobą, podarowanie trafionego prezentu, znalezienie dobrego pomysłu na spędzenie wieczoru oraz przyjemne zaskoczenie partnera.

Z przeprowadzonych badań przez Centrum Badań Opinii Publicznej w 2013 roku wynika, że w tamtym okresie 59% społeczeństwa deklarowało się, że obchodzi Walentynki. Pomimo tego, że minęło już 5 lat od tamtych badań, to podejrzewam, że świętowanie Dnia Zakochanych jest nadal zależne od wieku – im wyższa grupa wiekowa, tym mniejszy procent osób obchodzi Walentynki. Co nie znaczy, że starsze osoby (powyżej 65 r.ż.) wcale nie celebrują tego dnia. Aż 31% osób powyżej 65 r.ż. zdeklarowało się, że chce uczcić ten dzień. Po pięciu latach pewnie sporo się zmieniło, ale myślę, że zależności jakie wynikły z tego badania nadal są aktualne.

IDEA WALENTYNEK

Każdy, kto chce uczcić w jakikolwiek sposób ten dzień decyduje się na różne pomysły. Jedni kupują prezenty. Drudzy spędzają wspólnie czas. Trzeci wybierają się na romantyczną kolację. A jeszcze ktoś inny, wpadnie na zupełnie inny pomysł. Jednak idea Walentynek nie koncentruje się na tym, aby jednego dnia w roku celebrować miłość, spędzać czas z drugą połówką. Ten dzień powinien przypominać o tym, kto jest najważniejszy w naszym życiu. Kogo kochamy każdego dnia w roku, niezależnie od sytuacji i różnych czynników.


Jak przystało na idealistkę, chciałabym aby każdy, kto jest w związku miał Walentynki przez cały rok. Zaś 14. luty był po prostu okazją do tego, aby podarować bliskiej osobie upominek. Zwolnić i spędzić ze sobą trochę wolnego czasu. Porozmawiać i po prostu być ze sobą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1