Czy doświadczenia mają wpływ na zachowanie człowieka?

4734

Wpływ doświadczeń odgrywa dużą rolę w kształtowanie się zachowań i osobowości człowieka. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy ktoś osądza drugiego człowieka pod wpływem własnych obserwacji związanych zarówno z zachowaniem, jak i postrzeganiem świata.

Jednak mam wrażenie, że zbyt rzadko ludzie zastanawiają się dlaczego dana osoba zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Nie myśląc o tym, czy być może w życiu drugiej osoby wydarzyło się coś, co w negatywny sposób odbiło się na zachowaniu, sposobie bycia i podejściu do życia.

Wpływ doświadczeń na zachowanie człowieka

Każdy doświadcza najróżniejszych zdarzeń: zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Życie żadnej osoby nie jest usłane różami i każdy w mniejszym lub większym stopniu radzi sobie z trudnymi wydarzeniami, które są obecne w życiu każdego. Oczywiście na co dzień wyznaję zasadę, aby doceniać to, co mamy i otrzymujemy od życia; żeby odnajdywać małe radości w codzienności i po prostu żyć uważniej. Jednak prawda jest taka, że gdy dochodzi do traumatycznych zdarzeń, a życie wywraca się do góry nogami – trudno docenić cokolwiek. Człowiek żyje wtedy ze swoim wewnętrznym bólem i stara się po prostu żyć dalej w przekonaniu, że tak po prostu musi być.

Doświadczenia wpływają na relacje nie tylko z bliskimi, ale także z całym otoczeniem. Na skutek różnych doświadczeń ludzie starają się unikać niektórych sytuacji. Potrafią negatywnie zareagować na czyjeś zachowania lub słowa. Niestety w trudniejszych sytuacjach np. na skutek traumatycznych doświadczeń – może dochodzić do sytuacji, kiedy człowiek zaczyna odreagowywać wewnętrzny ból na najbliższych osobach.

Jednak wcale tak nie musi być. Nikt w przypadku trudnych sytuacji lub traumatycznych zdarzeń  nie musi zatracać się w sobie, pogłębiając tym samym swoje wewnętrzne rany. Wystarczy być szczerym wobec samego siebie i przyznać się do tego, że ciężar pewnych doświadczeń jest zbyt trudny. Często to pierwszy krok, aby sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Nikt nie powinien się tego wstydzić, a im prędzej sięgnie się po pomoc – tym lepiej.


Już jutro na Facebooku ogłoszę wyniki konkursu, gdzie do wygrania była książka Kreatywni. I masz pomysł na wszystko.


17 komentarzy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ