Wpływ doświadczeń na zachowanie człowieka

14,3K views

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy doświadczenia (fizyczne, emocjonalne, psychiczne i duchowe) mają wpływ na zachowanie człowieka? Na kształtowanie się pewnych schematów zachowań lub cech osobowości? Jeśli tak, to jesteś w odpowiednim miejscu. Niektórzy mówią, że to, w jaki sposób się zachowują i jacy są, to wpływ ich trudnego dzieciństwa. Czy to prawda? Tak. Trudne dzieciństwo ma znaczące oddziaływanie na dorosłe życie. Jedno jest pewne – wpływ doświadczeń na zachowanie człowieka jest wielowymiarowy.

Zachowanie to reakcja na bodźce płynące z otoczenia.

Wpływ doświadczeń

W trakcie całego życia każdy człowiek doświadcza wielu trudnych, stresowych oraz traumatycznych zdarzeń, które w zależności od osoby wywierają ogromny wpływ. Uważam, że warto pamiętać o tym, że przeżycie tej samej sytuacji przez dwie osoby, może wywrzeć różny wpływ (różnice indywidualne).

wpływ doświadczeń na zachowanie człowieka

Jakie doświadczenia mają wpływ na zachowanie człowieka?

Dzieciństwo

Wszelkiego rodzaju doświadczenia mają ogromny wpływ na kształtowanie się zachowania oraz osobowości. Zarówno te sytuacje, które były przyjemne, jak i te, które były bolesne. Oczywiście te trudniejsze, często nawet traumatyczne zdarzenia odciskają największe piętno w kształtowaniu się osobowości. Jednak wpływ dzieciństwa na zachowanie nie ogranicza się jedynie do przeżyć. Duże znaczenie ma również obserwacja zachowań innych osób.

Rodzice

Kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływa na kształtowanie się zachowania – to relacja w dzieciństwie z rodzicami, ponieważ to na jej podstawie opierać się będą relacje w dorosłości. Duże znaczenie w tym przypadku ma m.in. typ przywiązania pomiędzy rodzicami a dzieckiem, styl wychowania dziecka, jak również relacje pomiędzy rodzicami (kształtowanie się przekonań/schematów zachowań).

Środowisko

Największy wpływ na kształtowanie się osobowości mają doświadczeniu z okresu dzieciństwa i adolescencji. Jednak nie ograniczają się one tylko do zdarzeń życiowych, ale dotyczą również spotkań z ludźmi, okresu nauczania oraz środowiska, w jakim ktoś żyje i dorasta. To wszystko wpływa m.in. na kształtowanie się przekonań na temat siebie, ludzi, świata, tego, co jest dobre albo złe.

Kultura

Różnice kulturowe również wywierają duży wpływ na zachowanie. Jest wiele czynników kulturowych – takich jak: normy zachowania, przekonania, sposób myślenia, czy też styl życia – które odzwierciedlają się w zachowaniu pewnych grup społecznych oraz narodowościowych.


Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?


Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.

Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o siebie – zasługujesz na to!


Wszystko, czego doświadczasz w swoim życiu wywiera na Ciebie jakiś wpływ. Spotkania, rozmowy, miejsca, w których przebywasz, relacje z ludźmi, bolesne zdarzenia. Nic nie jest obojętne. Duże znaczenie dla kształtowania się zachowań, a co za tym idzie, również osobowości – mają również uwarunkowania genetyczne. To, co jest pewne: wszystko, czego doświadczasz w swojej codzienności – wpływa na Twoje zachowanie.

Artykuł pierwotnie został napisany 14.03.2018 roku.
W dniu 7.06.2021 roku został zaktualizowany i napisany na nowo.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ