7 sposobów jak poprawić relacje w związku

3,8K views

Ze wszystkimi relacjami międzyludzkimi jest tak, że należy o nie odpowiednio dbać i je pielęgnować. Niezależnie od tego, czy jest to relacja pomiędzy małżonkami, partnerami, rodzicami a dziećmi, czy też przyjaciółmi. I choć wśród sposobów na to, jak poprawić relacje w związku, można znaleźć uniwersalne zasady pasujące do większości relacji – to dziś chciałabym się skupić na związkach małżeńskich i partnerskich.

Trwałość relacji w związku jest bardzo ważnym wyznacznikiem tworzenia więzi. Zarówno jedna, jak i druga strona w takim samym stopniu jest zobowiązana do tego, aby dbać o związek, drugą osobę i powinna dokładać wszelkich starań w celu konstruktywnego rozwiązywania ewentualnych konfliktów/nieporozumień. Wszystko, oczywiście, powinno się odbywać z szacunkiem do drugiej osoby. Tak powinno być. Jednak – jak wiadomo – w życiu różnie bywa. Raz jest lepiej, raz gorzej, a czasem jest po prostu zwyczajnie i normalnie.

jak poprawić relacje w związku

Jak poprawić relacje w związku?

Zaprzyjaźnijcie się

Podejrzewam, że ile osób – tyle opinii. Przyjaźń w relacji pomiędzy osobami, które tworzą związek – jest czymś bardzo ważnym i potrzebnym. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dzięki przyjaźni łatwiej jest przetrwać trudniejsze momenty, a także kiedy doświadcza się jakiegoś kryzysu w związku. Osobiście uważam, że przyjaźń jest jednym z podstawowych filarów małżeństwa.

Okazujcie sobie szacunek

Szacunek drugiej osobie można okazywać na różne sposoby. W tym przypadku duże znaczenie ma zarówno to, co mówimy, jak i jakie sygnały wysyłamy za pośrednictwem ciała oraz to, jak się zachowujemy. Mówiąc krócej: ważna jest komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna oraz nasze zachowanie. Z praktycznego punktu widzenia, brakiem szacunku może być p. sytuacja, w której z jednej strony – udajemy, że słuchamy drugiej osoby, a z drugiej – wzdychamy i przewracamy oczami.

Znajdźcie czas dla siebie

Nawet gdy na co dzień jest się pochłoniętym pracą, obowiązkami, wychowaniem dzieci – warto znaleźć taką wspólną przestrzeń dla siebie. W miarę możliwości dobrze jest w pełni skoncentrować się na wspólnie spędzonym czasie, ponieważ jakość bycia ze sobą jest również ważna. Czasami mogą to być najprostsze czynności, jakie wykonujemy w trakcie dnia np. wspólne wypicie kawy/herbaty, spacer lub zwykła rozmowa.

Rozmawiajcie szczerze

W żadnym związku (naprawdę w żadnym!) nie ma miejsca na domysły. Jest za to miejsce na szczerą rozmowę o swoich potrzebach. W sytuacji, kiedy coś jest dla kogoś ważne lub komuś na czymś zależy, warto postawić na otwartość i szczerą rozmowę. Czekanie, aż ktoś się domyśli – mija się z celem, ponieważ ta osoba może nigdy nie zgadnąć, o co nam chodzi.

Przytulajcie się codziennie

Przytulanie ma ogromne znaczenie w zacieśnianiu więzi oraz dbaniu o relacje. W trakcie przytulania zwiększa się poziom oksytocyny we krwi. Jest to hormon, który jest odpowiedzialny m.in. za zaufanie w związku. Z samego przytulanie płynie jeszcze więcej korzyści. Jednak w związku ma ono ogromne znaczenie, ponieważ daje poczucie bliskości.

Nie wstydź się proponować i wychodzić z inicjatywą, kiedy potrzebujesz przytulenia.

Celebrujcie chwile

Najlepiej jest wspólnie ustalić, które momenty z okresu wspólnego związku chce się celebrować. Nieważny jest powód świętowania (rocznica ślubu / rocznica związku / rocznica poznania się / urodziny/walentynki) – tylko kluczowe jest to, by celebrować te momenty, które są ważne dla dwóch osób.

Akceptujcie swoje zainteresowania

Nawet jeżeli uważa się, że hobby drugiej połówki jest najdziwniejsze z możliwych – dobrze jest to zaakceptować. Nie trzeba podzielać wszystkich pasji. Niech każdy ma swoją przestrzeń na czas spędzony z sobą.


Czasami, gdy człowiek zastanawia się nad tym, jak poprawić relacje w związku – warto sięgnąć do podstaw i wrócić do tego, co było kiedyś. Spędzić ze sobą czas, uważnie posłuchać drugiej osoby i być ze sobą na 100%. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze. I choć siedem sposobów na to, jak poprawić relacje w związku są bardzo ogólne, to myślę, że właśnie dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie i swojego związku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ