W jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa?

212

W poprzednim artykule opowiedziałam o tym, jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne w obecnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. Dziś natomiast chciałam podzielić się z Wami pomysłami dotyczącymi tego, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa.

Zamknięcie przedszkoli i szkół spowodowało, że codzienność dzieci również została wywrócona do góry nogami. Jednak “koronaferie” to nie jest zwykły czas wolny od szkoły, tylko trudna sytuacja, w której znalazły się całe rodziny – dlatego chciałabym opowiedzieć o tym, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa. Sposoby, o których wspominam poniżej są na tyle uniwersalne, że można je dostosować do każdej innej kryzysowej sytuacji.

Czy rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Na to pytanie jest tylko jedna, słuszna odpowiedź: tak.

Czasami możemy nie zdawać sobie z tego sprawy jak świetnymi obserwatorami są dzieci. One naprawdę widzą znacznie więcej niż nam się wydaje. I tak samo, potrafią bardzo wiele zrozumieć. Ciekawą pomocą w rozmowach z dziećmi o koronawirusie, może być list, na który dzisiaj trafiłam.

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o niesamowitej książce Anny Sakowicz “Listy do A.”, w której kilkuletnia Anielka oswaja temat choroby Alzheimera. Jak się okazało powstał dodatkowy list, w którym Anielka pisze wirusie z koroną – klikając w poniższy przycisk, przejdziecie do strony Wydawnictwa K, gdzie można bezpłatnie pobrać cały list i wydrukować.

Nie zależnie od tego, czego dotyczy kryzys – rozmowa z dzieckiem jest ważnym elementem, wpływającym na szerzenie świadomości oraz nie bagatelizowanie całej sytuacji.

Kamila Paszelke
Uważniej.pl

W jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa?

  • Rozmawiaj z dziećmi o tym, co dzieje się w chwili obecnej. Podczas rozmowy nie strasz, tylko dobierz informacje do wieku, aby nie bagatelizowały i były świadome całej sytuacji.
  • Postaraj się, aby dzieci miały kontakt zdalny (!) z innymi rówieśnikami lub innymi dziećmi. Mogą to być rozmowy telefoniczne lub wideo-rozmowy za pośrednictwem komunikatora internetowego.
  • Pamiętaj o tym, że dzieci są świetnymi obserwatorami i widzą więcej, niż nam się wydaje. Dlatego dobrze byłoby ograniczyć rozmowy, które wzbudzają w Tobie poczucie lęku oraz strachu.
  • Stwórz wspólnie rodzinny plan dnia, biorąc pod uwagę takie bloki, jak: czas dla siebie i dla rodziny, czas na pracę oraz zabawę, czas na naukę i odpoczynek.
  • Zaplanuj z całą rodziną to, w jaki sposób będziecie spędzać wspólny czas: gry planszowe, czytanie książek, malowanie, układanie klocków, gry/zabawy kooperacyjne, aktywność fizyczna.
  • Wyznaczaj każdego dnia obowiązki lub zadania do wykonania dla dzieci na rzecz domu/mieszkania. Rodzaj wykonywanych czynności powinien być dobrany do wieku. Wdrożenie tego pozwoli dzieciom nauczyć się nie tylko wykonywania poszczególnych prac domowych, ale przede wszystkim będzie uczyło odpowiedzialności i systematyczności. Dodatkowo pojawi się poczucie tworzenia jednego, rodzinnego zespołu.

A gdy brakuje pomysłu, jak spędzić czas z dziećmi…

… polecam Wam profil “Naucz mnie mamo” Agnieszki Adamek – nauczycielki i mamy dwóch dziewczynek, która pokazuje i inspiruje innych rodziców do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi. Klikając w poniższe zdjęcie można przejść do profilu Agnieszki.


Sytuacja, w której znajdujemy się w chwili obecnej jest trudna dla każdego. Dla wielu dorosłych osób, to pierwsza tego typu kryzysowa sytuacja – dlatego potrzebna jest chwila na to, aby dostosować swoją codzienność. Nie unikajmy rozmów z najmłodszymi na ten temat, dobierajmy po prostu to, co mówimy – do wieku dziecka. Jednak to czego dziecko potrzebuje w chwili obecnej najbardziej to poczucie bezpieczeństwa i miłość rodziców. To dlatego najlepszą rzeczą jaką można zrobić to bycie blisko siebie.

Do napisania!

9 komentarzy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ