W jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa?

266 views

W poprzednim artykule opowiedziałam o tym, jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne w obecnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy. Dziś natomiast chciałam podzielić się z Wami pomysłami dotyczącymi tego, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa.

Zamknięcie przedszkoli i szkół spowodowało, że codzienność dzieci również została wywrócona do góry nogami. Jednak „koronaferie” to nie jest zwykły czas wolny od szkoły, tylko trudna sytuacja, w której znalazły się całe rodziny – dlatego chciałabym opowiedzieć o tym, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa. Sposoby, o których wspominam poniżej są na tyle uniwersalne, że można je dostosować do każdej innej kryzysowej sytuacji.

Czy rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?

Na to pytanie jest tylko jedna, słuszna odpowiedź: tak.

Czasami możemy nie zdawać sobie z tego sprawy jak świetnymi obserwatorami są dzieci. One naprawdę widzą znacznie więcej niż nam się wydaje. I tak samo, potrafią bardzo wiele zrozumieć. Ciekawą pomocą w rozmowach z dziećmi o koronawirusie, może być list, na który dzisiaj trafiłam.

Jakiś czas temu opowiadałam Wam o niesamowitej książce Anny Sakowicz „Listy do A.”, w której kilkuletnia Anielka oswaja temat choroby Alzheimera. Jak się okazało powstał dodatkowy list, w którym Anielka pisze wirusie z koroną – klikając w poniższy przycisk, przejdziecie do strony Wydawnictwa K, gdzie można bezpłatnie pobrać cały list i wydrukować.

Nie zależnie od tego, czego dotyczy kryzys – rozmowa z dzieckiem jest ważnym elementem, wpływającym na szerzenie świadomości oraz nie bagatelizowanie całej sytuacji.

Kamila Paszelke
Uważniej.pl

W jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać pandemię koronawirusa?

  • Rozmawiaj z dziećmi o tym, co dzieje się w chwili obecnej. Podczas rozmowy nie strasz, tylko dobierz informacje do wieku, aby nie bagatelizowały i były świadome całej sytuacji.
  • Postaraj się, aby dzieci miały kontakt zdalny (!) z innymi rówieśnikami lub innymi dziećmi. Mogą to być rozmowy telefoniczne lub wideo-rozmowy za pośrednictwem komunikatora internetowego.
  • Pamiętaj o tym, że dzieci są świetnymi obserwatorami i widzą więcej, niż nam się wydaje. Dlatego dobrze byłoby ograniczyć rozmowy, które wzbudzają w Tobie poczucie lęku oraz strachu.
  • Stwórz wspólnie rodzinny plan dnia, biorąc pod uwagę takie bloki, jak: czas dla siebie i dla rodziny, czas na pracę oraz zabawę, czas na naukę i odpoczynek.
  • Zaplanuj z całą rodziną to, w jaki sposób będziecie spędzać wspólny czas: gry planszowe, czytanie książek, malowanie, układanie klocków, gry/zabawy kooperacyjne, aktywność fizyczna.
  • Wyznaczaj każdego dnia obowiązki lub zadania do wykonania dla dzieci na rzecz domu/mieszkania. Rodzaj wykonywanych czynności powinien być dobrany do wieku. Wdrożenie tego pozwoli dzieciom nauczyć się nie tylko wykonywania poszczególnych prac domowych, ale przede wszystkim będzie uczyło odpowiedzialności i systematyczności. Dodatkowo pojawi się poczucie tworzenia jednego, rodzinnego zespołu.

A gdy brakuje pomysłu, jak spędzić czas z dziećmi…

… polecam Wam profil „Naucz mnie mamo” Agnieszki Adamek – nauczycielki i mamy dwóch dziewczynek, która pokazuje i inspiruje innych rodziców do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi. Klikając w poniższe zdjęcie można przejść do profilu Agnieszki.


Sytuacja, w której znajdujemy się w chwili obecnej jest trudna dla każdego. Dla wielu dorosłych osób, to pierwsza tego typu kryzysowa sytuacja – dlatego potrzebna jest chwila na to, aby dostosować swoją codzienność. Nie unikajmy rozmów z najmłodszymi na ten temat, dobierajmy po prostu to, co mówimy – do wieku dziecka. Jednak to czego dziecko potrzebuje w chwili obecnej najbardziej to poczucie bezpieczeństwa i miłość rodziców. To dlatego najlepszą rzeczą jaką można zrobić to bycie blisko siebie.

Do napisania!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ