Jak wspierać relacje z rodzeństwem?

132 views

Relacje z rodzeństwem – przynajmniej teoretycznie – są takimi relacjami, które w życiu człowieka trwają najdłużej. Często temat związany z tworzeniem więzi i relacji pomiędzy dziećmi jest dużym wyzwaniem dla rodziców. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jak możesz wesprzeć budowanie relacji pomiędzy rodzeństwem – to jesteś w odpowiednim miejscu. Dzisiaj opowiem o tym, co można zrobić, aby te relacje były łatwiejsze.

Na początku chciałabym wspomnieć o tym, że kłótnie i sprzeczki pomiędzy dziećmi były, są i będą. Mają wpływ na to różne emocje, np. zazdrość, których przeżywanie jest dla dzieci trudne, oraz różnica tempa rozwoju i posiadanych umiejętności.

Przeczytaj także: Jakie są dziecięce emocje?

Jak wspierać relacje z rodzeństwem?

Rodzice nie zawsze mają wpływ na to, jak kształtuje się relacja pomiędzy rodzeństwem. Istnieją trzy rzeczy, dzięki którym wesprzesz dzieci w tworzeniu relacji między nimi.

Po pierwsze – nie porównuj dzieci ze sobą

Pamiętaj o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się w zupełnie innym tempie. Różni się temperamentem, umiejętnościami, zainteresowaniami a także – możliwościami. Porównywanie dzieci między sobą jest etykietowaniem. Zakładasz z góry, że ktoś jest lepszy lub gorszy, co z jednej strony wzbudza różne emocje, a z drugiej – wpływa na kształtowanie się pewności siebie. Dlatego zamiast porównywać, lepiej skoncentrować się na różnorodności i wzmacniać samoocenę.

Po drugie – traktuj sprawiedliwie według potrzeb

Sprawiedliwie nie znaczy, że po równo. Każde dziecko ma różne potrzeby. Jedno będzie domagało się więcej bliskości, przytulania i czułości. Natomiast drugie zaspokoi się jednym przytulasem dziennie. I to będzie w porządku!

Po trzecie – pozwól na sprzeczki

Kłótnie w rodzeństwie pojawiają się z różną częstotliwości. Zanim podejmiesz się interwencji, warto przyjrzeć się z boku i poobserwować zachowanie dzieci. Dlaczego? Czasami ingerencja nie jest potrzebna, a lekkie przepychanki mogą okazać się zabawą. Dodatkowo dochodzi kwestia tego, że nawet jeżeli dzieci się kłócą, to same potrafią rozwiązać problem, tylko trzeba im na to pozwolić i dać do tego przestrzeń.


Relacje w rodzeństwie bywają różne i rodzice nie zawsze mają wpływ na to, jak one wyglądają. Czasami, zamiast angażować się w każdą ich relację, lepiej ją poobserwować. Dać dzieciom przestrzeń zarówno na tworzenie swojej własnej relacji, jak i na doświadczanie tego wszystkiego, co w związku z nią się pojawia. Myślę, że pozwolenie dziecku na przeżywanie i doświadczanie wszystkich emocji jest ważne w tworzeniu zdrowych relacji, stawiania granic i kształtowaniu się autonomii.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ