Blue Monday to mit?

3 komentarze 107

W dzisiejszy poniedziałek, gdziekolwiek się nie obejrzymy czytamy lub słyszymy o “blue monday”, czyli najbardziej depresyjnym poniedziałku w całym roku.

Czy tak jest faktycznie? Czy trzeci poniedziałek Nowego Roku jest najbardziej depresyjnym poniedziałkiem? I czy poniedziałek musi naprawdę przywoływać złe skojarzenia?

Blue monday

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU

Twórcą “teorii” Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku jest Cliff Arnall (Uniwersytet Cardiff). w 2004 roku został on poproszony o pomoc w obliczeniu najlepszego dnia na rezerwację wycieczki. W ten oto sposób powstało równanie, na które składały się czynniki meteorologiczne, psychologiczne (np. niski poziom motywacji, konieczność podjęcia działania, niedotrzymanie postanowień noworocznych) oraz ekonomiczne (np. wynagrodzenie, debet).

W – pogoda
D – debet/dług

d – wynagrodzenie
T – czas od Bożego Narodzenia
Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
M – niski poziom motywacji
Na – poczucie konieczności podjęcia działań

Jednak w stworzonym przez Arnalla wzorze nie było żadnej metodologii naukowej. Była to strategia marketingowa biura turystycznego Sky Travel, która miała przyczynić się do większej sprzedaży wycieczek. To właśnie specjaliści  od marketingu nazwali najlepszy dzień na rezerwację wycieczki najbardziej depresyjnym dniem w roku. Arnall nie sądził, że jego teoria zostanie aż tak przyjęta przez społeczeństwo. Bean Burnett (neurolog) wykazał, że teoria o najbardziej depresyjnym dniu w roku może mieć negatywny wpływ na osoby cierpiące z powodu depresji, która w końcu nie jest zależna od czynników zewnętrznych i wcale nie trwa krótko. Cliff Arnall dostrzegł szkodliwość całej “teorii” i w 2018 roku stworzył kampanię obalającą mit najbardziej depresyjnego poniedziałku w roku.

CZUJESZ SIĘ DZISIAJ GORZEJ?

Każdy z nas ma prawo do gorszego dnia. Być może Twój gorszy dzień jest właśnie dzisiaj. Być może będzie dopiero za tydzień lub miesiąc. Jedno jest pewne. Nie ma czegoś takiego jak najbardziej depresyjny dzień w roku. W naszym życiu zdarzają się różne sytuacje, które wywierają na nas określony wpływ, w tym także na nasze samopoczucie. A jeżeli mimo wszystko masz takie odczucie, że czujesz się dzisiaj gorzej to zastanów się nad tym, czy przypadkiem nie jest to efekt placebo lub samospełniające się proroctwo?


Często poniedziałki nie wzbudzają pozytywnych emocji, ale czy tak właśnie musi być? Zastanów się nad tym, co takiego ma w sobie poniedziałek, że masz z nim złe skojarzenia; a następnie poszukaj w nim jakiś pozytywnych cech.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1