Tajemna moc przytulania

10 komentarzy 336

Wśród najpiękniejszych i najcenniejszych prezentów jakie można ofiarować drugiej, bliskiej osobie są te, które nic nie kosztują (ale są bezcenne!). Być może właśnie pomyślałaś lub pomyślałeś o miłości, zaufaniu, szacunku, albo innej równie cennej wartości w dzisiejszych czasach. Jednak dziś będzie mowa o pewnej czynności, która nie zajmuje zbyt wiele czasu, zaledwie od kilku do kilkunastu, a nawet w niektórych przypadkach do kilkudziesięciu sekund. Czynność ta prócz tego, że jest bardzo przyjemna i miła jest przede wszystkim zdrowa. O czym mowa? O przytulaniu.

Tajemna moc przytulania

MOC PRZYTULANIA

Przytulanie prócz tego, że jest pewnego rodzaju formą wyrażania naszych uczuć wobec drugiej osoby to wywiera duży wpływ na nasze zdrowie. Amerykański profesor – Paul Zak twierdzi, że osiem przytuleń dziennie wystarczy, aby poczuć się szczęśliwszym i czerpać więcej radości w związku. Natomiast psychoterapeutka Virginia Satir zajmująca się głównie terapią rodzin mówi, że:

By przeżyć potrzebujemy czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.

Na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących przytulania, i tego jak ono wpływa na człowieka stwierdzono, że wywiera ono duży wpływ na jego zdrowie.

TAJEMNA MOC PRZYTULANIA

OBNIŻA POZIOM STRESU

Gdy przytulamy się przysadka mózgowa uwalnia oksytocynę, znaną jako hormon miłości, który jest neurotransmiterem oddziałującym na układ limbiczny mózgu. Taki wyrzut oksytocyny wywiera wpływ na poziom kortyzolu (hormon stresu), zmniejszając go. To dlatego przytulanie redukuje stres, odczuwany lęk i niepokój, zwiększając tym samym poziom samopoczucia i poczucia szczęścia.

OBNIŻA CIŚNIENIE KRWI
Uwolniona przez przysadkę mózgową oksytocyna wywiera również swój wpływ na pracę serca obniżając jego rytm i tym samym ciśnienie krwi. Z badań wynika, że aby doszło do takiego wpływu należy przytulać się przez około 10 – 20 sekund.

WZMACNIA RELACJE
Przytulanie wpływa także na wzmocnienie relacji pomiędzy partnerami, a wszystko za sprawą oksytocyny, która jest nazywana także hormonem więzi. Dużą rolę odgrywa ona także podczas porodu i karmieniu piersią, dzięki niej tworzy się więź pomiędzy matką, a dzieckiem. Przytulając się do bliskiej osoby powodujemy, że odczuwamy większe poczucie bezpieczeństwa, darzymy drugą osobę większym zaufaniem i budujemy większą bliskość. Tym samym przytulanie także wpływa na poprawę komunikacji międzyludzkiej.

ZMNIEJSZA NEGATYWNE EMOCJE I POLEPSZA SAMOOCENĘ
Gdy przytulamy się, prócz oksytocyny przysadka mózgowa wytwarza endorfiny i serotoninę, które w znaczący sposób zmniejszają poczucie lęku, smutku i bólu wpływając tym samym za polepszenie samopoczucia i samooceny. 

POZYTYWNY WPŁYW NA ZDROWIE
Jak się okazuje przytulanie się z partnerem wywiera duży wpływ na nasze zdrowie. Jednak oprócz tego, że hormony wytwarzane podczas przytulania w pozytywny sposób wpływają na nasz organizm, to dodatkowo przytulanie wpływa na nasz układ odpornościowy (łagodniejsze infekcje). Dodatkowo przytulanie wspomaga leczenie depresji. Czasami to właśnie uścisk ma większą moc terapeutyczną niż rozmowa w różnych, trudnych sytuacjach życiowych. 

WPŁYW NA ROZWÓJ DZIECKA
Przytulanie także odgrywa kluczową rolę w rozwoju psychofizycznym dzieci. Tulenie noworodków i niemowlaków powoduje, że dzieci szybciej rosną, lepiej przybierają na wadze i chorują mniej w porównaniu z dziećmi pozbawionymi tej czułości. Ponadto dzieci, które są często przytulane w przyszłości nie mają problemów z komunikowaniem się z innymi, są bardziej pewne siebie i potrafią mówić o swoich uczuciach, emocjach.

KORZYŚCI Z PRZYTULANIA

Jak widać przytulanie się z bliską osobą, partnerem niesie ze sobą same korzyści. Czynność ta nie jest czasochłonna, a dzięki niej zmniejszamy poziom stresu, polepszamy sobie samopoczucie i zacieśniamy więzi. Przytulanie się do zwierząt również przynosi podobne rezultaty, więc jeżeli nie masz teraz przy sobie kogoś bliskiego, przytul się do swojego zwierzaka.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1