Słowa mają moc. Co Twoje dziecko powinno od Ciebie usłyszeć?

933 views

Niejednokrotnie wspominałam o tym, że słowa mają moc. Jest ona na tyle silna, że może wywierać wpływ na rozwój dziecka. Jakiś czas temu pisałam o słowach, których nie powinno usłyszeć Twoje dziecko. Tym razem chciałabym opowiedzieć o tym, co Twoje dziecko powinno od Ciebie usłyszeć, aby lepiej się rozwijać. Dlatego nie przedłużając wstępu – zapraszam Cię do poznania moich 30 propozycji dotyczących tego, co warto mówić dziecku.

SŁOWA MAJĄ MOC

Tak jak wspomniałam na samym początku słowa, które mówisz do dziecka mają ogromną moc. Albo będą one dodawały skrzydeł i chęci do działania, albo będą działać demotywująco. Jedno jest pewne: to, co mówisz do dziecka ma ogromny wpływ na jego samopoczucie oraz kształtowanie się m.in. samooceny i wiary we własne możliwości. Uważam, że najważniejsze w tym wszystkim jest, to że poprzez słowa można dać dziecku jeden z piękniejszych prezentów w życiu i wspomóc kształtowanie się małego człowieka, m.in. samooceny, wiary we własne możliwości, itd.

słowa mają moc

JAKIE SŁOWA POWINNO USŁYSZEĆ TWOJE DZIECKO?

 1. Kocham Cię.
 2. Jesteś ważny.
 3. Słucham Cię uważnie.
 4. Przepraszam Cię.
 5. Wierzę w Ciebie.
 6. Jesteś mądry.
 7. Rozumiem.
 8. Opowiesz mi o tym?
 9. Jestem z Ciebie dumna.
 10. Proszę.
 11. Decyzja należy do Ciebie.
 12. Jak się dzisiaj czujesz?
 13. Jestem szczęśliwa, że mogę być Twoją mamą/Twoim Tatą.
 14. Pamiętaj, że zawsze możesz na mnie liczyć.
 15. Nie musisz się na wszystko zgadzać.
 16. Dziękuję.
 17. Wybaczam Ci.
 18. Dasz sobie radę.
 19. Bardzo Cię lubię.
 20. Jesteś silny.
 21. Rozumiem Cię.
 22. Musisz być z siebie dumny.
 23. Jesteś piękny.
 24. Jestem ciekawa co myślisz?
 25. Widzę, że jesteś zdenerwowany, smutny, zestresowany.
 26. Co o tym myślisz?
 27. Zawsze Cię wysłucham.
 28. Widzę, że włożyłeś w to dużo swojej pracy.
 29. Cieszę się, że jesteś.
 30. Zawsze możesz zmienić zdanie.

WYSTARCZAJĄCO DOBRY RODZIC

Jednak warto pamiętać o tym, że nie ma idealnych rodziców, którzy zawsze wzorowo odzywają się do dzieci. Dlatego najlepszym wyjściem jest dążenie do tego, aby być wystarczająco dobrym rodzicem. Nie ma zarówno rodziców, jak i dzieci idealnych. Jesteśmy tylko ludźmi i na co dzień – nie zależnie od wieku – zmagamy się z różnymi sytuacjami oraz emocjami. Dlatego warto pamiętać o tym, że dzieci uczą się poprzez obserwację dorosłych. Z tego powodu istotne jest to w jaki sposób mówimy o sobie i zamiast kolejny raz powiedzieć, np. Jak zwykle mi to nie wyszło. można użyć stwierdzenia Spróbuję jeszcze raz. W ten sposób dziecko uczy się, aby być dla siebie dobrym.


Dopisałabyś coś jeszcze do powyższej listy? Jeśli tak, to koniecznie napisz o tym poniżej. Słowa mają niesamowitą moc, i każde zdanie, dzięki któremu dziecko poczuje się wspierane, kochane, docenione, szczęśliwe – jest ważne.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ