Komunikacja w związku. Damsko-męskie różnice w komunikowaniu się.

1,5K views

Jakiś czas temu na blogu pojawił się artykuł poświęcony tematyce stylów komunikacji w związku. Pisząc ten tekst, miałam na celu zwrócenie uwagi na szukanie pewnego rodzaju równowagi pomiędzy szacunkiem (zarówno do siebie, jak i drugiej osoby), byciem sobą i asertywnością. Jedno jest pewne – komunikacja w związku czasami bywa trudna.

Wiadomo, teoria – teorią a życie – życiem.

Damsko-męskie rozmowy, czyli komunikacja w związku

Czasami wystarczy gorszy dzień, który (bądźmy szczerzy) zdarza się każdemu z większą lub mniejszą częstotliwością. Do tego partner lub partnerka niczego nie ułatwia i swoim zachowaniem dolewa oliwy do ognia. I dochodzi do takiego momentu, kiedy górę biorą emocje.

Jedna osoba podniesie głos. Druga boleśnie skrytykuje. A trzecia będzie narzucać swoje zdanie.

I wszystko to może powodować, że komunikacja w związku pomiędzy partnerami będzie „zgrzytać”. Pomocna w takiej sytuacji może okazać się wiedza z zakresu różnic w komunikowaniu się i przyjmowania specyficznych zachowań zależnych od płci. Wtedy być może trochę łatwiej i prościej będzie zrozumieć drugą połówkę.

Oprócz tego, że każdy z nas jest inny to dodatkowo istnieją pewne różnice w komunikowaniu się, które są zależne od płci. I właśnie na tych różnicach w komunikowaniu się mam zamiar się skoncentrować. Wiedza z zakresu specyficznych zachowań komunikacyjnych u kobiet i mężczyzn jest pomocna z dwóch powodów. Po pierwsze – świadomość istnienia pewnych zależności powoduje, że łatwiej jest zaakceptować zachowania płci przeciwnej. A po drugie – wiedza z tego zakresu, pozwala lepiej zrozumieć zachowania drugiej osoby. Z damsko-męskimi rozmowami jest tak, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna zazwyczaj koncentrują się na zupełnie odmiennych aspektach.

Damsko-męskie rozmowy, czyli o różnicach w komunikowaniu się

12 różnic w komunikowaniu się

  • Mężczyźni koncentrują się zazwyczaj na czynnościach, zaś kobiety na relacjach.
  • Rozmowa w zależności od płci ma różny charakter. Dla mężczyzn ma charakter informacyjny, zaś dla kobiet jest formą interakcji z drugą osobą.
  • Kobiety w przeciwieństwie do mężczyzn mają tendencję do zachowań wspólnotowych, co może odzwierciedlać się m.in. w zwracaniu uwagi na potrzeby innych.
  • Rozmowa dla kobiet ma dużo większe znaczenie niż dla mężczyzn.
  • Mężczyźni bardziej niż kobiety mają potrzebę bycia tzw. działaczami.
  • W trakcie rozmowy kobiety bardziej zwracają uwagę na sferę emocjonalno-uczuciową, natomiast mężczyźni bardziej koncentrują się na aspektach racjonalnych.
  • Mężczyźni mają większą motywację do tego, aby oddzielić się od grupy i odróżniać się od innych.
  • O ile zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet komunikacja ma charakter negocjacyjny – to cele tych negocjacji są różne. W przypadku mężczyzn celem jest utrzymanie wysokiego poziomu i zabezpieczenie się przed zepchnięciem niżej. Natomiast w przypadku kobiet celem negocjacji jest osiągnięcie bliskości.
  • Dla kobiet celem rozmowy jest przejawianie intymności – jest to sposób na unikanie izolacji.
  • Mężczyźni więcej czasu poświęcają na myślenie w kategoriach hierarchii i dostosowania się do ocen. Dlatego przedstawiciele płci męskiej częściej oceniają i rozpatrują korzyści w kontekście zysków i strat.
  • Kobiety preferują bardziej rozmowy o uczuciach i sprawach osobistych. Zaś mężczyźni o polityce, sporcie i problemach nie posiadających kontekstu osobistego.
  • W sytuacjach kryzysowych mężczyźni lepiej niż kobiety są w stanie kontrolować swoje emocje. Natomiast kobiety w takich samych sytuacjach poszukują wsparcia oraz sposobu na upust swoich emocji.

Jak widać – czarno na białym różnice w komunikowaniu się pomiędzy kobietami, a mężczyznami są spore. Ta różnorodność powoduje, że z jednej strony mamy odmienne podejście w rozmowie z drugą osobą. Zaś z drugiej strony – może być ciekawym uzupełnieniem i zupełnie innym spojrzeniem na jakąś sprawę. Myślę, że świadomość istnienia tych różnic może stanowić dobry punkt zaczepienia w akceptacji zachowań drugiej połówki w trakcie rozmowy. Czasami z powodu tych różnic, damsko-męskie rozmowy bywają trudne, jednak warto rozmawiać, aby móc siebie nawzajem lepiej zrozumieć.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ