6 sposobów na pytania przy świątecznym stole

821 views

Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi moment, kiedy wraz z bliskimi zasiądziesz do wigilijnego stołu. Niestety od pewnego czasu nie opuszcza mnie wrażenie, że media kreują idealny obraz świąt. Idealnie wysprzątane domy, nienaganne stroje i perfekcyjnie przygotowane potrawy. Wszyscy oczywiście wypoczęci i uśmiechnięci od ucha do ucha.

I tak się zastanawiam nad tym, jaki ma to (realny) wpływ na oczekiwania zarówno względem świąt; jak i całych przygotowań okołoświątecznych. Przypuszczam, że jeżeli ktoś ma wysokie oczekiwania to może przeżyć niemałe rozczarowanie, gdy wyidealizowany obraz świąt zderzy się z rzeczywistością. Taka sytuacja może spowodować bardzo dużą frustrację.

JAKIE PADAJĄ PYTANIA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE?

Przygotowania – przygotowaniami, a momentem wzbudzającym najwięcej emocji jest kolacja wigilijna. To właśnie ten jeden wieczór czasami potrafi wzbudzać najtrudniejsze emocje w całym świątecznym czasie. A wszystko oczywiście za sprawą niestosownych życzeń oraz niekomfortowych pytań, które zadają bliscy przy stole.

Kiedy znajdziesz sobie męża/żonę? Kiedy zaręczyny? Planujecie ślub? Kiedy pojawią się dzieci/rodzeństwo? Dlaczego jeszcze nie macie dzieci? Co z Twoją obroną? Znalazłeś w końcu pracę? – I w zasadzie mogłabym wymieniać kolejne przykłady pytań, ale w końcu nie o to chodzi. Bardziej zależy mi na tym, aby opowiedzieć o sześciu sprawdzonych sposobach, dzięki którym lepiej poradzisz sobie z trudnymi pytaniami.

6 sposobów na pytania przy świątecznym stole

6 SPOSOBÓW NA PYTANIA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE

PRZYGOTUJ SIĘ

Jeżeli jesteś świadoma, że w poprzednich latach, przy świątecznym stole pojawiały się różne niestosowne pytania i komentarze – to w pewien sposób możesz się do nich przygotować. To nie jest tak, że nagle stanie się cud i trudne pytania nie padną, ale jeśli będziesz na nie przygotowana, to po prostu będzie Ci łatwiej.

STAWIANIE GRANIC

Jedną z metod zadbania o siebie w sytuacji, kiedy ktoś z bliskich zadaje trudne pytanie – jest stawianie granic. Powiedz wprost, że temat jest zbyt osobisty i nie chcesz poruszać go w gronie całej rodziny lub po prostu możesz powiedzieć, że nie masz ochoty na rozmowę na dany temat – i pamiętaj: nie musisz się tłumaczyć. (WIĘCEJ O STAWIANIU GRANIC)

>>> PRZECZYTAJ TAKŻE: Wyznaczanie granic

ASERTYWNOŚĆ

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z natłokiem niestosownych pytań jest zachowanie asertywne. Dotyczy ono w dużej mierze mówienia o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Dlatego szanując drugą osobę, można przerwać lawinę pytań i powiedzieć, np. że nie czujesz potrzeby, aby w tej chwili poruszać tak trudny temat.

>>> PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak być asertywnym?

Pamiętaj o tym, że masz prawo do tego, aby wstać od stołu i wyjść,
gdy tego potrzebujesz; aby złapać głęboki oddech oraz zrobić cokolwiek,
co będzie dla Ciebie dobre i pomocne na dany moment.

Uważniej.pl

ZRÓB COŚ, CO CI POMOŻE

Jeżeli co roku pojawiają się trudne i kłopotliwe pytania, to można się do nich przygotować, i stworzyć określony plan działania. Gdy ktoś po raz kolejny zapyta się o problematyczny dla Ciebie temat – możesz po prostu wstać od stołu; przeprosić i powiedzieć np. że musisz teraz wyjść na kwadrans.

DOBRY PLAN TO PODSTAWA

Stworzenie dobrego planu jest istotnym elementem przy świątecznym stole. Pomaga przetrwać kilkukrotne pytanie oto samo; gdy rozmówca pomimo sprzeciwów, usiłuje za wszelką cenę wyciągnąć jakieś informacje i zaspokoić swoją ciekawość.

ZMIEŃ TEMAT ROZMOWY

Gdy po raz kolejny padają pytania o zmianę pracy, ukończenie studiów, ślub lub powiększenie rodziny – dobrze jest stworzyć krótką listę tzw. zastępczych tematów. W ten sposób gdy po raz kolejny padnie pytanie naruszające Twoje granice, będziesz wiedziała co zrobić.


To nie jest tak, że świąteczny czas spędzony z rodziną przepełniony jest trudnymi pytaniami lub niestosownymi komentarzami. Nie chodzi również oto, aby zupełnie negatywnie postrzegać chwile spędzone razem. Chodzi po prostu o szczyptę realizmu w oczekiwaniach związanymi ze Świętami; o wzajemną akceptację, otwartość i dostrzeganie tego, co ważne.

Uważnych i spokojnych Świąt!


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ