6 sposobów na pytania przy świątecznym stole

425

Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi moment, kiedy wraz z bliskimi zasiądziemy do wigilijnego stołu. Niestety od pewnego czasu nie odpuszcza mnie wrażenie, że media kreują idealny obraz świąt. Idealnie wysprzątane domy, nienaganne stroje i perfekcyjnie przygotowane potrawy. Wszyscy oczywiście wypoczęci i uśmiechnięci od ucha do ucha.

I tak się zastanawiam nad tym, jaki ma to (realny) wpływ na nasze oczekiwania zarówno względem świąt; jak i całych przygotowań około świątecznych. Przypuszczam, że jeżeli ktoś ma wysokie oczekiwania to może przeżyć nie małe rozczarowanie, gdy wyidealizowany obraz świąt zderzy się z rzeczywistością. Taka sytuacja może spowodować bardzo dużą frustrację.

JAKIE PADAJĄ PYTANIA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE?

Przygotowania przygotowaniami, a momentem wzbudzającym najwięcej emocji jest kolacja wigilijna. To właśnie ten jeden wieczór czasami potrafi wzbudzać najtrudniejsze emocje w całym tym świątecznym czasie. A wszystko oczywiście za sprawą niestosownych życzeń oraz niekomfortowych pytań, które zadają bliscy przy stole.

Kiedy znajdziesz sobie męża/żonę? Kiedy zaręczyny? Planujecie ślub? Kiedy pojawią się dzieci/rodzeństwo? Dlaczego jeszcze nie macie dzieci? Co z Twoją obroną? Znalazłeś w końcu pracę? – I w zasadzie mogłabym wymieniać przykłady pytań jeszcze długo, a w końcu nie oto chodzi. Bardziej zależy mi na tym, aby opowiedzieć o sześciu sprawdzonych sposobach na radzenie sobie z takim ogniem pytań, przekraczającym poczucie komfortu.

6 sposobów na pytania przy świątecznym stole

6 SPOSOBÓW NA PYTANIA PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE

POZBAWIENIE SIĘ ZŁUDZEŃ

Jeżeli jest się świadomym, że w poprzednich latach, przy świątecznym stole pojawiały się różne niestosowne pytania i komentarze – to w pewien sposób można się do tego przygotować. To nie jest tak, że nagle stanie się cud i trudne pytania nie padną, ale jeśli jest się na to przygotowanym, po prostu łatwiej i lżej można przez to przejść.

STAWIANIE GRANIC

Jedną z metod zadbania o siebie w sytuacji, kiedy ktoś z bliskich zadaje trudne pytanie – jest stawianie granic. Powiedzenie wprost, że temat jest zbyt osobisty i nie chcesz poruszać go w gronie całej rodziny lub po prostu powiedzieć, że nie masz ochoty na rozmowę na dany temat – i pamiętaj: nie musisz się tłumaczyć. (WIĘCEJ O STAWIANIU GRANIC)

ASERTYWNOŚĆ

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z natłokiem niestosownych pytań jest asertywność, czyli wyrażanie swojej własne opinii, emocji oraz postaw. Ponadto asertywność jest związana również z mówieniem o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Dlatego szanując osobę z rodziny, dobrze jest przerwać lawinę pytań i powiedzieć, np. że nie czujesz potrzeby, aby w tej chwili poruszać tak trudny temat. (WIĘCEJ O ASERTYWNOŚCI)

Pamiętaj o tym, że masz prawo do tego, aby wstać od stołu i wyjść,
gdy tego potrzebujesz; aby złapać głęboki oddech oraz zrobić cokolwiek,
co będzie dla Ciebie dobre i zadziała kojąco na Twoje nerwy.

Uważniej.pl

CIERPLIWOŚĆ

Jeżeli co roku pojawiają się trudne i kłopotliwe pytania, to można się do nich przygotować, i stworzyć określony plan działania. Gdy ktoś po raz kolejny zapyta się o problematyczny dla Ciebie temat – możesz po prostu wstać od stołu; przeprosić i powiedzieć np. że musisz teraz wyjść na kwadrans.

DOBRY PLAN TO PODSTAWA

Okazuje się, że jest bardzo istotnym elementem przy świątecznym stole. Pomaga przetrwać kilkukrotne pytanie oto samo; gdy rozmówca pomimo sprzeciwów, usiłuje za wszelką cenę wyciągnąć jakieś informacje i zaspokoić swoją ciekawość.

OD SZCZEGÓŁU DO OGÓŁU

Gdy po raz kolejny padają pytania o zmianę pracy, ukończenie studiów, ślub lub powiększenie rodziny – dobrze jest stworzyć krótką listę tzw. zastępczych tematów. W ten sposób gdy po raz kolejny padnie pytanie naruszające Twoje granice, będziesz wiedziała co zrobić.


To nie jest tak, że świąteczny czas spędzony z rodziną przepełniony jest trudnymi pytaniami lub niestosownymi komentarzami. Nie chodzi również oto, aby zupełnie negatywnie postrzegać chwile spędzone razem. Chodzi po prostu o szczyptę realizmu w oczekiwaniach związanymi ze Świętami; o wzajemną akceptację, otwartość i dostrzeganie tego, co ważne.

Uważnych i spokojnych Świąt!


2 komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ