“Wychowawczy” klaps to przemoc

3 komentarze 106

Od ukończenia przeze mnie studiów psychologicznych minęło już parę lat. Jednak do dziś pamiętam jedne z licznych zajęć z Louisem Alarconem poświęconym tematyce stosowania przemocy w rodzinie. Pamiętam je do tego stopnia, że jestem w stanie wskazać konkretną salę na uczelni, w której odbywały się te zajęcia.

To, co najbardziej utknęło w mojej pamięci to reakcja niektórych studentów na stwierdzenie, że klaps to przemoc. Wśród tak licznej grupy studentów, w tym także rodziców – pojawiły się głosy, że przysłowiowy klaps jest czasem potrzebny, bo powoduje, że dziecko wyciąga z tego wnioski, zmienia swoje zachowanie i reaguje.

I wtedy z ust prowadzącego zajęcia padły bardzo ważne słowa:

Klaps to przemoc. Jego stosowanie to słabość rodzica.

wychowawczy klaps

“Wychowawczy” klaps to przemoc – i choćby nie wiadomo jak wiele osób mówiłoby, że jest to środek wychowawczy służący wyegzekwowaniu pewnych rzeczy bądź przekonaniu, że dziecko zrozumie błąd jaki popełniło i już nigdy więcej nie zrobi tego, co zdaniem rodzica było niepoprawne.

Co kryje się za klapsem?

  • Przemoc.
  • Nie posiada on wbrew niektórym przekonaniom żadnej mocy wychowawczej.
  • Jest dla dziecka upokorzeniem oraz formą demonstracji siły i władzy rodziców.
  • To okazanie bezsilności i słabości rodzica, że nie jest w stanie wytłumaczyć swojemu dziecku, co zrobiło źle.
  • Brak cierpliwości i stosownych argumentów, które trafiłyby do dziecka i byłyby w stanie wytłumaczyć, dlaczego pewne zachowania są nieodpowiednie.

W 2010 roku w Polsce został wprowadzony zakaz stosowany kar cielesnych wobec dzieci. Z artykułu, który został dodany do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno wynika, że rodzicom oraz opiekunom – zakazuje się stosowania kar cielesnych u dzieci. Niestety pomimo nagłaśniania sprawy m.in przez różne akcje społeczne – problem stosowania kar cielesnych w Polsce jest nadal aktualny i wiele osób nadal uważa, że klaps jest dobrą metodą wychowawczą.


30. kwietnia jest Międzynarodowym Dniem bez Kar Cielesnych – to właśnie z tego powodu powstał co prawda krótki, lecz bardzo ważny, powyższy tekst. Nie istnieje coś takiego jak wychowawczy klaps. Klaps zawsze będzie przemocą, i żadne argumenty tego nie zmienią. Wśród sytuacji, w których rodzic może wykorzystać swoją siłę w stosunku do dziecka, związane są bezpośrednio z ochroną życia, np. pociągnięcie/szarpnięcie dziecka za rękę, gdy wybiega na ulicę. Wykorzystanie w ten sposób siły wobec dziecka nie jest przemocą; ale już danie klapsa za to, że dziecko wybiegło na ulicę – jest przemocą.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1