Wychowawczy klaps to przemoc

362 views

Od ukończenia przeze mnie studiów psychologicznych minęło już parę lat. Jednak do dziś pamiętam jedne z licznych zajęć prowadzonych przez Luisa Alarcona, poświęcone tematyce stosowania przemocy w rodzinie. Pamiętam je tak dokładnie, że jestem w stanie wskazać konkretną salę na uczelni, w której odbywały się te zajęcia.

Wychowawczy klaps

Tym, co najbardziej utkwiło w mojej pamięci, była reakcja niektórych studentów na stwierdzenie, że klaps to przemoc. Wśród tej grupy osób, w której byli także rodzice, pojawiły się głosy, że klaps jest czasem potrzebny, ponieważ dzięki niemu dziecko reaguje, wyciąga wnioski ze swojego zachowania i zmienia je.

I wtedy z ust prowadzącego zajęcia padły bardzo ważne słowa:

„Klaps to przemoc.
Jego stosowanie to słabość rodzica”.

Luis Alarcon arias
wychowawczy klaps

Wychowawczy klaps to przemoc. Niezależnie od tego, jak wiele osób przekonywałoby, że to środek wychowawczy służący wyegzekwowaniu od dziecka pewnych rzeczy, a także wbrew przekonaniu, że dzięki klapsowi dziecko zrozumie, jaki popełniło błąd i już nigdy nie powieli danego zachowania.

Co kryje się za klapsem?

  • Przemoc.
  • Niemoc wychowawcza.
  • Upokorzenie dziecka oraz demonstracja siły i władzy rodziców.
  • Bezsilność i słabość rodzica, który pokazuje, że nie jest w stanie wytłumaczyć swojemu dziecku, co zrobiło źle.
  • Brak cierpliwości i stosownych argumentów, które trafiłyby do dziecka i wpłynęły na jego zachowanie.

W 2010 roku w Polsce został znowelizowany Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dodano do niego artykuł, z którego jasno wynika, że rodzicom oraz opiekunom zakazuje się stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Niestety pomimo nagłaśniania sprawy m.in przez różne akcje społeczne problem stosowania takich kar w Polsce jest nadal aktualny, bo wiele osób wciąż uważa, że klaps jest dobrą metodą wychowawczą. Tak więc to, że istnieją regulacje prawne, nie jest jednoznaczne z egzekwowaniem prawa.


Dzień 30 kwietnia jest Międzynarodowym Dniem bez Kar Cielesnych. Nie ma czegoś takiego jak wychowawczy klaps. Klaps zawsze będzie przemocą i żadne argumenty tego nie zmienią. Sytuacje, w których rodzic może wykorzystać swoją siłę w stosunku do dziecka, związane są bezpośrednio z ochroną życia, np. pociągnięcie/szarpnięcie dziecka za rękę, gdy wybiega na ulicę. Tego typu zachowanie nie jest przemocą, jednak ukaranie dziecka klapsem za wybiegnięcie na ulicę – tak.  


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ