Godziny ciszy w Polsce

195 views

Ponad rok temu opublikowałam tekst, w którym opowiadałam o cichych wtorkach dla autyzmu, jakie zainicjował irlandzki Lidl. Kampania trwała od 2 kwietnia do 31 maja 2018 roku na terenie Irlandii i Irlandii Północnej. W trakcie jej trwania, w każdy wtorek, pomiędzy godziną 18:00 a 20:00 stwarzano odpowiednie warunki dla osób ze spektrum autyzmu. Od pewnego czasu takie „ciche wtorki”, a dokładniej – „godziny ciszy” są już Polsce.

Godziny ciszy w Polsce

Od kwietnia 2019 roku sieć sklepów Auchan z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie zaczęła wprowadzać w swoich sklepach „godziny ciszy„. Zmiany te zachodzą stopniowo i każdy ze sklepów w swoim własnym tempie dołącza do całej akcji. W czerwcu do inicjatywy dołączyły sklepy znajdujące się na terenie Szczecina. Na początku lipca – w Rumii. A od wczoraj – w Olsztynie. Oczywiście placówek Auchan, które wprowadziły już zasady związane z całą akcją jest więcej – miejscowości, o których wspomniałam, to tylko przykłady.

godziny ciszy

Na czym polegają „godziny ciszy”?

Ogólna idea inicjatywy Auchan polega na zminimalizowaniu bodźców świetlnych i dźwiękowych. A wszystko po to, aby stworzyć jak najbardziej korzystne warunki dla osób ze spektrum autyzmu chcących zrobić zakupy. W każdy wtorek, pomiędzy godziną 15:00 a 17:00 w sklepach, które już przyłączyły się do akcji:

  • są przyciemnione światła,
  • nie słychać komunikatów głosowych,
  • nie gra żadna muzyka,
  • wyłączone są telewizory,
  • czynne są specjalne i uprzywilejowane kasy.

Dlaczego ta inicjatywa jest ważna?

Cieszę się z tego powodu, że sieć hipermarketów i marketów Auchan stworzyła akcję „godzin ciszy”. Jest to pewnego rodzaju ukłon w kierunku osób ze spektrum autyzmu, dzięki któremu w sklepach będą korzystniejsze warunki. Jest to ważne, ponieważ osoby z autyzmem mają problem m.in. z nadwrażliwością wzrokową i słuchową. A co za tym idzie – mają problem, aby przebywać w takich miejscach jak markety, ponieważ jest tam ostre, intensywne światło, i jest po prostu za głośno. Dla takiej osoby trudne jest np. wytrzymanie i zniesienie dźwięku pikającej kasy fiskalnej.

To bardzo dobrze, że sieć hipermarketów i marketów Auchan postanowiła wprowadzić w swoich sklepach „godziny ciszy”. Uważam, że w dużym stopniu ułatwi to codzienne funkcjonowanie osobom ze spektrum autyzmu. Mam nadzieję, że inicjatywa Auchan zainspiruje inne sieci marketów itp. miejsc, do wprowadzenia takich zmian w swoich placówkach.

A ty, co myślisz o zmianach jakie Auchan wprowadza w swoich sklepach?


I tą dobrą informacją – chciałabym się z Wami pożegnać. Nadszedł czas na urlop, podczas którego mam ambitny plan nadrobienia zaległości w czytaniu książek.
Do napisania (i przeczytania) na początku sierpnia!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ