Docenianie w związku

800 views

Jak to jest u Ciebie w związku? Doceniasz to, co Twój partner robi na co dzień? Nawet jeżeli z pozoru są to błahe rzeczy? Czujesz się doceniana/doceniany przez swoją drugą połówkę?

Docenianie w związku

W codziennym biegu i całej liście obowiązków, często umyka nam to, co jest ważne. Nie bez powodu w jednym z powyższych zdań użyłam terminu „partner”, gdyż moim zdaniem niezależnie od tego jakie są prawne aspekty związku (związek partnerski/małżeństwo) uważam, że ludzie powinni być dla siebie partnerami.

Co to oznacza?

Każdy jest sobie równy. Nikt nie jest lepszy, ani gorszy. Nikt nie ma mniej, lub więcej do powiedzenia. Skoro decydujemy się na wspólne życie, to powinniśmy traktować siebie nawzajem na równi. Szanować siebie wzajemnie. I doceniać to, co druga strona robi. Powinno to działać w każdym kierunku, niezależnie od płci. Jednak, czy zawsze czujemy się doceniani w związku? I czy doceniamy to, co partner lub współmałżonek robi dla nas?

Docenianie w związku 

Ogółem docenianie umyka nam w codziennym biegu, kiedy jesteśmy pochłonięci rozwiązywaniem bieżących spraw i problemów. Czasami nie dostrzegamy zwykłych, prostych codziennych rzeczy, które robi dla nas druga osoba. Często uważając, że to jest po prostu jej obowiązek.

A może warto być po prostu wdzięcznym za to, że druga osoba zajmuje się daną rzeczą? Że nie musimy o tym pamiętać? Nawet jeżeli jest to jedna z prostszych i prozaicznych codziennych czynności. Jedno jest pewne wzajemne docenianie siebie wpływa bezpośrednio na relacje w związku.

Magiczne słowo 

Warto wtedy powiedzieć zwykłe dziękuję. Ale nie wypowiedziane w powietrze automatycznie i mimochodem – tylko z pełną świadomością. Naprawdę nie potrzeba wiele, aby druga osoba poczuła się doceniana. Wystarczy spojrzeć prosto w oczy i powiedzieć to jedno, krótkie słowo.

Dziękuję jest piękne w swojej prostocie i mówi znacznie więcej niż nam by się wydawało. Nie są potrzebne wyjątkowe momenty, aby podziękować swojej drugiej połówce. Niezależnie od płci, każdy lubi, gdy jego praca i czynności wykonywane na co dzień – nie tylko w domu, ale i wobec drugiego człowieka – są doceniane.

Ćwiczenie

Prostym i ciekawym ćwiczeniem, jest powiedzenie partnerowi każdego dnia za co jesteśmy mu wdzięczni oraz co doceniamy. Oczywiście, żeby to ćwiczenie miało jakiś sens i faktycznie wpłynęło na poprawę relacji, dobrze byłoby, aby jedna i druga strona formułowała takie zdanie. Żeby to zrobić, naprawdę nie potrzeba wiele – wystarczy, że wieczorem spojrzycie sobie po prostu w oczy i powiecie: Dziękuję Ci za to, że…


Dobrze jest doceniać nie tylko swojego partnera, ale także związek w którym się znajdujemy. Bycie wdzięcznym i docenianym wpływa nie tylko na relacje, ale także jakość i zadowolenie ze związku – dlatego doceniajmy siebie nawzajem. A jeżeli czujesz się choć trochę niedoceniana lub niedoceniany – porozmawiaj szczerze z drugą połówką.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ