Każdy jest inny – nie oceniajmy

267

Nasze życie, to sztuka wyborów. Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, mających mniejszy lub większy wpływ na nasze życie. Mamy inne priorytety i jesteśmy różni – dlatego w przypadku tej samej sytuacji zachowalibyśmy się inaczej. I w tym tkwi nasz urok.

Czasami trudno jest nam podjąć jakąś decyzję. Dokonać jakiegoś wyboru. Jednak w końcu (czasami pod wpływem chwili lub impulsu) podejmujemy taki, a nie inny krok. I wtedy zdarza się, że słyszymy słowa:

Gdybym był/była na Twoim miejscu, to…

A prawda jest taka, że choć ludzie mają tendencję do tego, aby mówić o tym, co zrobiliby w danej sytuacji, to tak naprawdę tego nie wiedzą. Każdy z nas nosi ze sobą swój bagaż doświadczeń. Wszystkie sytuacje, jakie pojawiają się w naszym życiu – czasami nawet jakieś zwykłe zdarzenia, zachowania innych wobec nas oraz różnego rodzaju doświadczenia kształtują nas jako ludzi – wpływają na to, jakim jesteśmy człowiekiem. I nie zależnie od tego jaka byłaby sytuacja, to wszystkie te doświadczenia wpływają na to jak: odczuwamy, zachowujemy się i w końcu podejmujemy decyzje.

Każdy jest inny nie oceniajmy

NIE OCENIAJMY

Zdarzenia z całego życia człowieka wywierają wpływ na to kim jesteśmy, jak się zachowujemy oraz jakie podejmujemy decyzje. I choć wiele osób zgodnie powie, że nie powinno się oceniać drugiego człowieka – to niestety mamy tendencję do tego, aby to robić. Oceniamy ludzi. Ich zachowania. Podjęte decyzje. Przyklejamy etykiety. Zapominamy o tym, że każdy człowiek jest inny i ma swoje własne doświadczenia. Dlatego zanim ocenimy czyjeś zachowanie, powinniśmy spróbować spojrzeć przez pryzmat doświadczeń życiowych danej osoby.

WPŁYW DOŚWIADCZEŃ

Nie twierdzę, że bagaż doświadczeń tłumaczy negatywne zachowania, ale w wielu przypadkach świadomość o pewnych zdarzeniach może pomóc nam zrozumieć drugiego człowieka. Każde ze zdarzeń w naszym życiu, w mniejszy lub większy sposób wpływa na nasze zachowanie i to jakim jesteśmy człowiekiem. W przypadku bardziej drastycznych zdarzeń mogących spowodować traumę  ten wpływ może być większy. 


Nie oceniajmy ludzi. Każdy z nas ma różny bagaż doświadczeń, dlatego często na tą samą sytuację spoglądamy zupełnie inaczej.

Uszanujmy drugiego człowieka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1