Każdy jest inny – nie oceniajmy

1,1K views

Nasze życie, to sztuka wyborów. Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, mających mniejszy lub większy wpływ na nasze życie. Mamy inne priorytety i jesteśmy różni – dlatego w przypadku tej samej sytuacji zachowalibyśmy się inaczej. I w tym tkwi nasz urok.

Czasami trudno jest nam podjąć jakąś decyzję. Dokonać jakiegoś wyboru. Jednak w końcu (czasami pod wpływem chwili lub impulsu) podejmujemy taki, a nie inny krok. I wtedy zdarza się, że słyszymy słowa:

Gdybym był/była na Twoim miejscu, to…

A prawda jest taka, że choć ludzie mają tendencję do tego, aby mówić o tym, co zrobiliby w danej sytuacji, to tak naprawdę tego nie wiedzą. Każdy z nas nosi ze sobą swój bagaż doświadczeń. Wszystkie sytuacje, jakie pojawiają się w naszym życiu – czasami nawet jakieś zwykłe zdarzenia, zachowania innych wobec nas oraz różnego rodzaju doświadczenia kształtują nas jako ludzi – wpływają na to, jakim jesteśmy człowiekiem. I nie zależnie od tego jaka byłaby sytuacja, to wszystkie te doświadczenia wpływają na to jak: odczuwamy, zachowujemy się i w końcu podejmujemy decyzje.

Każdy jest inny nie oceniajmy

NIE OCENIAJMY

Zdarzenia z całego życia człowieka wywierają wpływ na to kim jesteśmy, jak się zachowujemy oraz jakie podejmujemy decyzje. I choć wiele osób zgodnie powie, że nie powinno się oceniać drugiego człowieka – to niestety mamy tendencję do tego, aby to robić. Oceniamy ludzi. Ich zachowania. Podjęte decyzje. Przyklejamy etykiety. Zapominamy o tym, że każdy człowiek jest inny i ma swoje własne doświadczenia. Dlatego zanim ocenimy czyjeś zachowanie, powinniśmy spróbować spojrzeć przez pryzmat doświadczeń życiowych danej osoby.

WPŁYW DOŚWIADCZEŃ

Nie twierdzę, że bagaż doświadczeń tłumaczy negatywne zachowania, ale w wielu przypadkach świadomość o pewnych zdarzeniach może pomóc nam zrozumieć drugiego człowieka. Każde ze zdarzeń w naszym życiu, w mniejszy lub większy sposób wpływa na nasze zachowanie i to jakim jesteśmy człowiekiem. W przypadku bardziej drastycznych zdarzeń mogących spowodować traumę  ten wpływ może być większy. 


Nie oceniajmy ludzi. Każdy z nas ma różny bagaż doświadczeń, dlatego często na tą samą sytuację spoglądamy zupełnie inaczej.

Uszanujmy drugiego człowieka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ