11 powodów dlaczego warto pisać dziennik

3,8K views

Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać e-book Pauliny Gaworskiej-Gawryś pt. „Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie.”. Wśród opisanych technik znalazło się m.in. pisanie ekspresywne, które przynosi pewnego rodzaju ulgę. Pomimo tego, że książkę przeczytałam ponad miesiąc temu, to przypomniałam sobie o niej dzisiaj, gdy chciałam napisać o tym, dlaczego warto pisać dziennik / dziennik emocji, o którym wspominam w Uważnym lipcu.

Codzienne pisanie, choćby kilku zdań daje Ci jasność. Ucisza hałas, uspokaja serce, sprawia że podejmujesz lepsze decyzje.

regina brett

BADANIA PSYCHOLOGICZNE

Pierwsze badania psychologiczne dotyczące prowadzenia dzienników/pamiętników miały miejsce już w latach 80-tych. Zostały one przeprowadzone przez psychologa społecznego – Jamesa Pennebakera. Na podstawie analizy wykonanych badań stwierdzono, że pisanie niesie ze sobą pozytywne skutki, zarówno w kontekście emocji, jak i korzyści prozdrowotnych. Badania wykazały, że opisywanie swoich własnych emocji zmniejsza ból, wzmacnia układ immunologiczny oraz ma znaczący wpływ na odporność psychiczną.

dlaczego warto pisać dziennik

11 POWODÓW, DLACZEGO WARTO PISAĆ DZIENNIK

 • Regularne prowadzenie dziennika jest formą autoterapii.
 • Pisanie pomaga w oswajaniu się z traumatycznymi wydarzeniami w życiu.
 • Zapisywanie przeżyć i doświadczeń pomaga uporządkować własne myśli.
 • Systematyczne prowadzenie dziennika pomaga rozładować stres i napięcie wewnętrzne.
 • Pisanie umożliwia pozbycie się trudnych emocji oraz negatywnych myśli.
 • Dzięki systematyczności można lepiej zrozumieć siebie.
 • Łatwiej jest się pogodzić z trudnymi sytuacjami i wydarzeniami.
 • Prowadzenie dziennika pomaga w wyciszaniu się.
 • Pisanie umożliwia odzyskanie wewnętrznej równowagi.
 • Umożliwia bycie bliżej siebie i swoich emocji.
 • Ma działanie terapeutyczne.

Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?


Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.

Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o siebie – zasługujesz na to!


Powodów dotyczących tego, dlaczego ludzie decydują się na prowadzenie dziennika jest sporo. Warto przede wszystkim pamiętać, że prowadzenie dziennika/pamiętnika jest nie tylko dla nastolatków. Wiele osób swoją przygodę z pisaniem zaczyna dopiero w dorosłym życiu. Jedni piszą, ponieważ chcą spisywać swoją codzienność. Drudzy ze względu na to, że przechodzą jakiś kryzys i pisanie pomaga im przetrwać jakiś trudny okres. A trzeci piszą o swoich emocjach, aby lepiej zrozumieć siebie. Jedno jest pewne – niezależnie od tego jakie powody kierują nami, gdy zasiadamy z długopisem i zeszytem w dłoni, to na pewno przyniesie to korzystne efekty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ