Czy dbasz o siebie wystarczająco na co dzień?

174 views

Dbanie o siebie na co dzień to temat, o którym mówi się coraz więcej – nie ukrywam, że bardzo mi się to podoba. Warto jednak przy temacie związanym z troszczeniem się o siebie, wspomnieć o tym, że nie zawsze jest to takie proste jak byśmy chciały lub potrzebowały. A Ty dbasz o siebie wystarczająco na co dzień? Troszczysz się o siebie, swoje samopoczucie i dbasz o swoje granice psychologiczne? Podejmujesz decyzje w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami? Nie wiesz, co odpowiedzieć samej sobie? To normalne. Te pytania nie należą do łatwych, a najważniejsze jest to, żebyś odpowiadając na nie, była szczera z samą sobą.

Dbasz o siebie wystarczająco na co dzień?

Zacznijmy najpierw od tego, co znaczy wystarczająco.

Gdybyś miała określić, co znaczy dla Ciebie „wystarczająco” w kontekście dbania o siebie, to o czym pomyślałabyś w pierwszej kolejności? Dla mnie jedno jest pewne – Twoje wystarczające dbanie o siebie, nie musi być tym samym co dla mnie. Prawda też jest taka, że w zależności od sytuacji oraz etapu życia – możliwości i potrzeby są różne. Być może nawet w tej chwili, kiedy to czytasz znajdujesz się w takim etapie życia, kiedy nie masz na wszystko przestrzeni. Jeśli tak jest, warto się zastanowić czy parę rzeczy się nie nawarstwiło i czy można coś zmienić.

Wracając jednak do kwestii związanej z tym, co znaczy wystarczająco, to myślę, że najważniejsze jest to, by:

  • poczuć wewnętrzny spokój i równowagę,
  • mieć poczucie, że podejmuje się decyzje w zgodzie ze sobą,
  • pozwalać sobie na odczuwanie wszystkich emocji,
  • znajdować chwilę dla siebie i na swoje zainteresowania,
  • myśleć nie tylko o innych, ale także o sobie.

W zasadzie mogłabym wymienić jeszcze więcej takich przykładów, jednak myślę, że najważniejsze jest to, byś czuła się dobrze ze sobą, swoją codziennością i swoim życiem. Żebyś mogła stanąć przed lustrem i samej sobie powiedziała, że choć czasami bywa ciężko to czujesz się dobrze z tym, jak jest.

Trudności codzienne a dbanie o siebie

Wiem, że czasami jest Ci bardzo ciężko, zwłaszcza wtedy, gdy pewne rzeczy się nawarstwiają. Pojawiają się kolejne problemy i czekasz wtedy tylko na to, aby wszystko się jakoś ułożyło. Te problemy nie znikną. Wszystkie trudności, które spotykasz na co dzień są cykliczne – i nie masz na nie wpływu. Masz wpływ na to, jak będziesz sobie radzić z nimi radzić oraz w jaki sposób zatroszczysz się o siebie w tych momentach.

Nie chcę opowiadać teraz ponownie o tym, że dbanie o siebie na wielu płaszczyznach życia jest ważne. O tym już dobrze wiesz. Chciałabym jednak zwrócić Twoją uwagę na to, że temat dbania o siebie zawsze będzie obecny w Twoim życiu. To nie jest tak, że ta potrzeba kiedyś zniknie. Temat dbania o siebie nigdy nie przemija i cały czas jest obecny. Nie ważne czy chodzi o dbanie o siebie w relacjach z innymi, czy też ze samą sobą. Jest ważny tak samo, jak Ty jesteś ważna – cały czas.

>>> Przeczytaj o trudnych emocjach w dbaniu o siebie

Kim jesteś?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, jak dbasz o siebie na co dzień lub chciałabyś sprawdzić, czy wystarczająco dbasz o siebie na co dzień – to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Stworzyłam dla Ciebie psychotest, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe wątpliwości. Składa się on z dwunastu pytań i jest anonimowy. Dowiesz się z niego, czy jesteś Debiutantką, Uczennicą, a może Miłośniczką Wewnętrznej Równowagi.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytania otrzymasz wynik, natomiast po podaniu adresu e-mail dostaniesz ode mnie wskazówki, które pomogą Ci lepiej zadbać o siebie na co dzień. Jako psycholog wiem, że temat dbania o siebie nigdy nie przemija, i jest obecny w codzienności każdego dnia. Nie zależnie od tego, czym się zajmujesz.

>>> PSYCHOTEST „Czy wystarczająco dbasz o siebie na co dzień?”

Jeżeli weźmiesz udział w psychoteście „Czy dbasz o siebie wystarczająco na co dzień?” i będziesz chciała się tym podzielić w social mediach – będzie mi miło, jeśli mnie oznaczysz.


Tak jak już wspominałam niejednokrotnie: dbanie o siebie na co dzień jest filarem, podstawą dbania o swoje zdrowie psychiczne. Nikt o Ciebie nie zadba tak dobrze, jak Ty możesz to zrobić, w końcu znasz siebie najlepiej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ