Z jakimi zaburzeniami psychicznymi zmagają się Polacy?

Autor: Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
11 komentarzy 9

Od 1992 roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła, że 10.października będzie Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego.

Jaka jest idea istnienia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego?

Można powiedzieć, że istnieją dwa najważniejsze cele. Pierwszy – to szerzenie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Drugi – to stwarzanie jak najlepszych warunków i form leczenia dla osób dotkniętych chorobą.

Zaburzenia psychiczne Polaków

Badanie EZOP

Na przełomie lat 2010/2011 na terenie Polski zostało przeprowadzone badanie mające na celu ocenić rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych. W tym okresie przeprowadzono badania w ramach projektu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej). W badaniu udział wzięło 10 000 Polaków wieku od 18 do 64 lat.

Ze szczegółowej analizy przeprowadzonych badań wynika, że aż 25% Polaków doświadczyło w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Oznacza to, że co czwarta osoba (!) z naszego otoczenia może walczyć z bardzo trudną chorobą, a my nie jesteśmy do końca tego świadomi.

Z jakimi zaburzeniami psychicznymi zmagają się Polacy?

  • Okazuje się, że Polacy największy problem mają z zaburzeniami związanymi z używaniem różnego rodzaju substancji – ponad 13% społeczeństwa, czyli około +/ 3 milionów osób. Znaczna większość tych osób ma problem z nadużywaniem alkoholu.
  • Kolejne zaburzenia, które najczęściej dotykają Polaków to różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe: fobie, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, agorafobia, napady paniki. Problem ten dotyka około 2,5 miliona osób.
  • Na trzecim miejscu pod względem rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w naszym kraju zajmują zarówno zaburzenia afektywne/zaburzenia nastroju (ok. 3,5%) oraz zaburzenia impulsywne (ok. 3,5%). W przypadku zaburzeń nastroju – najczęściej spotykaną formą choroby jest depresja, która uznawana jest obecnie za chorobę XXI wieku. Natomiast w przypadku zaburzeń impulsywnych najczęściej pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia związane z zachowaniem.

Ważne jest to, aby szerzyć świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Jednak najistotniejsza jest dostępność miejsc, gdzie osoby dotknięte chorobą mogłyby otrzymać szybką i specjalistyczną pomoc. Jeżeli chcesz przyłączyć się do mnie i szerzyć świadomość społeczeństwa – udostępnij ten tekst w swoich mediach społecznościowych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1