Z jakimi zaburzeniami psychicznymi zmagają się Polacy?

Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
198 views

Od 1992 roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła, że 10.października będzie Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego.

Jaka jest idea istnienia Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego?

Można powiedzieć, że istnieją dwa najważniejsze cele. Pierwszy – to szerzenie świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Drugi – to stwarzanie jak najlepszych warunków i form leczenia dla osób dotkniętych chorobą.

Zaburzenia psychiczne Polaków

Badanie EZOP

Na przełomie lat 2010/2011 na terenie Polski zostało przeprowadzone badanie mające na celu ocenić rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych. W tym okresie przeprowadzono badania w ramach projektu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej). W badaniu udział wzięło 10 000 Polaków wieku od 18 do 64 lat.

Ze szczegółowej analizy przeprowadzonych badań wynika, że aż 25% Polaków doświadczyło w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Oznacza to, że co czwarta osoba (!) z naszego otoczenia może walczyć z bardzo trudną chorobą, a my nie jesteśmy do końca tego świadomi.

Z jakimi zaburzeniami psychicznymi zmagają się Polacy?

  • Okazuje się, że Polacy największy problem mają z zaburzeniami związanymi z używaniem różnego rodzaju substancji – ponad 13% społeczeństwa, czyli około +/ 3 milionów osób. Znaczna większość tych osób ma problem z nadużywaniem alkoholu.
  • Kolejne zaburzenia, które najczęściej dotykają Polaków to różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe: fobie, zaburzenia lękowe, zespół stresu pourazowego, agorafobia, napady paniki. Problem ten dotyka około 2,5 miliona osób.
  • Na trzecim miejscu pod względem rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w naszym kraju zajmują zarówno zaburzenia afektywne/zaburzenia nastroju (ok. 3,5%) oraz zaburzenia impulsywne (ok. 3,5%). W przypadku zaburzeń nastroju – najczęściej spotykaną formą choroby jest depresja, która uznawana jest obecnie za chorobę XXI wieku. Natomiast w przypadku zaburzeń impulsywnych najczęściej pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia związane z zachowaniem.

Ważne jest to, aby szerzyć świadomość społeczeństwa na temat zaburzeń psychicznych. Jednak najistotniejsza jest dostępność miejsc, gdzie osoby dotknięte chorobą mogłyby otrzymać szybką i specjalistyczną pomoc. Jeżeli chcesz przyłączyć się do mnie i szerzyć świadomość społeczeństwa – udostępnij ten tekst w swoich mediach społecznościowych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ