Fobie XXI wieku

754 views

Wiesz o tym, że fobie są najczęściej występującą formą zaburzeń lękowych? Jakiś czas temu pisałam o tym, czy jest fobia, skąd się bierze, a także jakie są jej rodzaje – dziś jednak chciałabym napisać o pięciu fobiach, które moim zdaniem można nazwać fobiami XXI wieku.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Obecnie istnieje tyle urządzeń elektronicznych typu: smartfony, komputery i laptopy, smartwatch’e, itp., które są wpisane w codzienność każdego z nas. Zaś korzystanie z internetu jest bardzo powszechne i obecnie naprawdę można z niego korzystać wszędzie, a dostawcy telefonii komórkowej tylko prześcigają się w tym, ile GB internetu znajdzie się w Twoim abonamencie. I te wszystkie zależności, o których wspomniałam przyczyniają się do powstawania silnych lęków. Jakich? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Fobie XXI wieku

FOBIE XXI WIEKU

NOMOFOBIA

Jest to fobia związana z silnym lękiem przed pozostaniem nawet na chwilę bez telefonu. Osoba cierpiąca na to zaburzenie lękowe boi się, że zostanie odłączona od reszty świata. Wśród objawów można wymienić obsesyjne sprawdzanie poziomu naładowania baterii oraz nie przybywanie w miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Osoby z nomofobią nie mogą znieść myśli, że chociaż przez chwilę nie będą miały kontaktu z bliskimi i znajomymi. 

OBSELITOFOBIA

To takie zaburzenie lękowe, gdzie osoba żyje w przeświadczeniu, że jest kimś gorszym. Ale nie z powodu niskie samooceny, tylko dlatego, ponieważ uważa, że wszyscy z jego otoczenia mają lepsze telefony komórkowe.

TECHNOFOBIA

Jest to lęk przed wytworami współczesnej techniki: urządzeniami elektronicznymi (telefony, smartfony, tablety) oraz komputerami. Z jednej strony lęk ten występuje ponieważ człowiek nie jest w stanie zrozumieć ich działania, a z drugiej strony, że urządzenia te są wykorzystywane do szpiegowania i kontrolowania życia. 

DISCOMGOOGOLATION

Jest to zaburzenie, które nie ma polskiego odpowiednika, jednak polega na tym, że osoba na nie cierpiąca odczuwa bardzo silny lęk, gdy nie może uzyskać natychmiastowego dostępu do informacji w internecie

FOMO  i FOLO

Zaburzenie FOMO ( ang. fear to missing out) polega na tym, że osoba borykająca się z takim problemem odczuwa silny lęk i strach przed przeoczeniem czegoś co pojawia się w internecie i na różnego rodzaju portalach społecznościowych. W efekcie – jest uzależniona od ciągłego sprawdzania informacji i statusów na wszelkich portalach.

W przypadku zaburzenia o nazwie FOLO (ang. fear of living offline) to mówimy o nim wtedy, gdy człowiek odczuwa silny lęk przed byciem offline. Co się z tym wiąże? Takie osoby zazwyczaj mają silną potrzebę dzielenia się i udostępniania innym na portalach społecznościowych zdjęć ze swojego codziennego życia.


Jak widać każda fobia wymieniona powyżej jest dość specyficzna i bezpośrednio związana zarówno z urządzeniami elektronicznymi, jak i internetem. Nie ma co się oszukiwać – ciężko byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie bez dostępu do internetu, ale pamiętajmy, że wszystko ma jakieś granice. Różnego rodzaju sprzęty elektroniczne i internet są dla ludzi, tylko jak we wszystkim – trzeba mieć umiar.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ