Jak wspomóc proces adaptacyjny w przedszkolu?

307 views

Powodów stojących za podjęciem decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola jest wiele. Poczynając od tych związanych z zakończeniem urlopu wychowawczego, a kończąc na kontakcie z innymi dziećmi. Pewne jest to, że pójście do przedszkola wpływa  pozytywnie na rozwój społeczny dziecka. Umożliwia również zdobywanie nowych umiejętności związanych z komunikacją. Co zrobić, aby wspomóc proces adaptacyjny w przedszkolu?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.


Nie jest ważne to, z jakich powodów Twoja pociecha stała się przedszkolakiem, ani jakie korzyści rozwojowe mogą z tego wynikać. Dziś najważniejsze jest to, w jaki sposób możesz wspomóc swoje dziecko w tak bardzo ważnym procesie, który potrafi wywoływać wiele różnych emocji zarówno u dziecka, jak i rodziców. 

Proces adaptacyjny w przedszkolu

CZYM JEST PROCES ADAPTACYJNY?

Proces adaptacyjny jest po prostu reakcją przystosowawczą organizmu do zachodzących zmian. Chodzi po prostu oto – jak dziecko zareaguje i dostosuje się do nowej sytuacji, jaką jest pójście do przedszkola. To bardzo ważna zmiana dla dziecka, która ma duży wpływ na ogólny rozwój.

JAK WSPOMÓC PROCES ADAPTACYJNY W PRZEDSZKOLU?

NIE OKAZUJ NEGATYWNYCH EMOCJI

Choć nie jestem mamą – mogę się jedynie domyślać, ale posłanie dziecka do przedszkola jest dla Ciebie sytuacją wzbudzającą emocje. Niezależnie od wieku i radości jaką przejawia dziecko – jest to zupełnie nowa sytuacja, dlatego tak ważne jest to, co dziecko zaobserwuje w Twoim zachowaniu. Warto już od samego początku zastanowić się nad tym jakie emocje okazujemy mówiąc o przedszkolu. Już kilkuletnie dziecko potrafi zrozumieć więcej, niż nam się wydaje.

ROZMOWA O PRZEDSZKOLU

Jeżeli jako dziecko również byłaś przedszkolakiem, to opowiedz dziecku o swoich pozytywnych wspomnieniach. Natomiast, gdy nie masz takich doświadczeń warto opowiedzieć o tym, co dziecko będzie robiło w trakcie swojego pobytu w przedszkolu.

PORANNA RUTYNA

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają rutynę. Wiąże się to z przewidywalnością zdarzeń i świadomością tego, co już za chwilę będzie się działo. Ogólnie przyjęte schematy działań sprawdzają się nie tylko w trakcie porannych przygotowań do przedszkola, ale również podczas całego dnia np. tuż przed snem. Istotne jest też to, aby poranne przygotowania w przebiegały bez pośpiechu i nerwów. Dobrze jest pamiętać także o wystarczającej ilości czasu w szatni, aby dziecko bez nerwów mogło się przebrać i pożegnać z rodzicem.

POŻEGNANIA W PRZEDSZKOLU

Niektórzy uważają, że im szybciej przebiegnie pożegnanie z rodzicem – tym lepiej. Osobiście wychodzę z założenia, że wszystko zależy od dziecka. U jednego – bardziej sprawdzą się szybkie i krótkie pożegnania. Zaś u drugiego – najlepsze okażą się te z długim przytuleniem na koniec. Prawda jest taka, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecko, i sama najlepiej będziesz wiedziała jaki sposób najlepiej sprawdzi się u Twojego dziecka. 

POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA

Na poczucie bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu wpływa między innymi zaspokajanie potrzeb, takich  jak potrzeba: przynależności, fizjologiczna, bezpieczeństwa, miłości oraz szacunku. Drugim czynnikiem wpływającym na poczucie bezpieczeństwa jest samodzielność, dlatego nie wyręczaj swojej pociechy. Zamiast tego stwórz odpowiednie warunki i dostosuj ilość czasu do jego możliwości. Ostatnim czynnikiem jest dotrzymywanie obietnic i mówienie prawdy, więc gdy coś obiecujesz, że np. razem odbierzecie dziecko z przedszkola lub będziesz szybciej – po prostu dotrzymaj słowa.

NIE PORÓWNUJ

Nikt nie lubi być porównywany, zarówno dorośli jak i dzieci, więc… Nawet jeżeli Twój przedszkolak ma starsze rodzeństwo, które lepiej poradziło sobie z procesem adaptacyjnym i lepiej przystosowało się do nowych zmian – to nie znaczy, że teraz będzie tak samo. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na takie zmiany w swoim życiu. Jeżeli tym razem jest trochę trudniej, to postaraj się unikać porównań na rzecz wspomagania całego procesu.

ROZMAWIAJ Z NAUCZYCIELAMI W PRZEDSZKOLU

Bardzo ważne są rozmowy z nauczycielami, którzy pracują z Twoim dzieckiem. Warto także informować o poszczególnych cechach jakie posiada Twoje dziecko, gdyż wspomoże to odkrycie jego mocnych stron.


Każde dziecko jest inne. Niezależnie od Twoich doświadczeń, Twoje dziecko będzie dostosowywać się do nowej sytuacji w swoim własnym tempie. Jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji to wspierać je na każdym kroku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ