Dlaczego dłużej smucimy się niż cieszymy? O prawie hedonistycznej asymetrii

907 views

Czy zwróciło kiedyś Twoją uwagę to, że przeżywanie smutku trwa dłużej niż przeżywanie radości? Być może zdarzyło Ci się złościć dłużej, niż cieszyć się z jakiegoś powodu? I odczuwać trudne emocje znacznie dłużej niż te przyjemne w odbiorze?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to chciałabym Ci powiedzieć, że to jest w porządku. W psychologii takie zjawisko nazywa się prawem hedonistycznej asymetrii – i jest to jedno z praw emocji Nico Frijdy.

Przeczytaj także: Prawa emocji według Nico Frijdy

prawo hedonistycznej asymetrii

Prawo hedonistycznej asymetrii

Stworzone przez N. Frijdę prawo hedonistycznej asymetrii polega na tym, że bardzo szybko przyzwyczajamy się do tego, co jest przyjemne (pozytywne). Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy doświadcza się trudnych emocji. Bardzo trudno jest przyzwyczaić do czegoś, co jest trudne, przywołuje negatywne wydarzenia i powoduje, że rozpamiętuje się to, co się wydarzyło.

(…) ludzie wolniej adaptują się do sytuacji
wywołujących emocje negatywne niż do sytuacji wywołujących emocje pozytywne.

T. Maruszewski, M. Gawinecka, J. Wojciechowska
„Blednięcie afektywne wspomnień autobiograficznych”

To właśnie prawdo hedonistycznej asymetrii odpowiada za to, że trwalej pamiętamy bolesne zdarzenia z przeszłości. I w sytuacji, gdy w dzieciństwie było wiele pięknych i pozytywnych historii, to wspomnienia związane z trudnościami oraz przykrymi doświadczeniami – są trwalsze.

Najprościej mówiąc – trudno jest przyzwyczaić się do tego, co jest trudne, bolesne i negatywne.

Przeżywanie trudnych emocji

Z emocjami jest tak, że są one stałym elementem ludzkiego życia. Niezależnie od tego, czy są one łatwe, czy też trudne w przeżywaniu – są ogromnym źródłem informacji. Dlatego są tak ważne i potrzebne każdej z nas.

To właśnie dzięki trudnym emocjom dowiesz się, kiedy ktoś przekroczy Twoje granice.
Poznasz swoje potrzeby i będziesz umiała nazwać to, czego Ci brakuje.
Odkryjesz co jest jeszcze w zgodzie z Tobą, a co już nie.

Bardzo ważne w przeżywaniu trudnych emocji jest uchwycenie momentu ich pojawienia się, zauważenie ich i pozwolenie sobie na ich przeżycie. Akceptacja wszystkich emocji, a zwłaszcza tych trudnych, tworzy przestrzeń na to, aby dostrzec to, co kryje się za tymi emocjami.


Emocje, które się w nas pojawiają mają duży wpływ na jakość życia i samopoczucie. Prawo hedonistycznej asymetrii głosi, że trudniejsze emocje przeżywamy dłużej – i myślę sobie, że to jest w porządku. Tak po prostu jest. Zaakceptowanie tego daje nam przestrzeń na przeżywanie trudnych emocji i radzenie sobie z nimi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ