Czym jest koncentracja uwagi?

Autor: Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
1 KOMENTARZ 111

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czym jest koncentracja uwagi? Co faktycznie oznacza stwierdzenie ‘nie mogę się skoncentrować’? A być może poszukujesz ćwiczeń na koncentrację uwagi, nie tylko dla siebie, ale także dla swojego dziecka, które już za chwilę rozpoczyna rok szkolny?

Na początku rozpocznijmy od małej dawki teorii…

Koncentracja uwagi

CZYM JEST KONCENTRACJA UWAGI?

Uwaga jest objęciem w posiadanie umysłu, w czystej i żywej postaci, jednego z – jak się wydaje – wielu obiektów lub biegów myśli, możliwych do objęcia w tym samym czasie. (…) Oznacza wycofanie się z pewnych rzeczy, w celu skutecznego radzenia sobie z innymi.  /  William James

Jest to mechanizm, który odpowiedzialny jest za redukowanie nadmiaru informacji, które znajdują się wokół nas. Dzięki temu system poznawczy dostrzega tylko część bodźców, które docierają do nas za pośrednictwem zmysłów (np. wzrok, słuch) i nie dochodzi do momentu zwanego przeładowaniem. Najważniejszymi aspektami związanymi z uwagą jest świadomość oraz dokonywanie wyboru – rezygnacja z części odbieranych bodźców i skoncentrowanie na jednej rzeczy. To dzięki uwadze uruchamiamy tylko jeden z wielu procesów myślenia, dzięki temu wykonujemy jedną z możliwych reakcji.

Idealnym przykładem czym jest uwaga i jak można pracować nad jej koncentracją jest sytuacja w jakiej obecnie się znajduję. Pisząc niniejszy tekst – siedzę na balkonie. Co rusz przejeżdżają obok samochody, nieopodal sąsiad kosi trawę, a ktoś inny prowadzi rozmowę. I co zrobiłam, aby skoncentrować się na tym, co jest ważne dla mnie w tej chwili? Założyłam słuchawki na uszy, i włączyłam muzykę wspomagającą koncentrację. W ten sposób pozbyłam się wielu innych bodźców płynących z mojego otoczenia i wpływających na moją uwagę, koncentrując się tym samym na tym, co jest dla mnie ważne w tej chwili. 

CZTERY FUNKCJE UWAGI

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że uwaga posiada cztery podstawowe funkcje: selektywność – wybór jednego bodźca, czujność – gotowość na pojawienie się jakiegoś sygnału, przeszukiwanie – czyli wyszukiwanie istotnych dla nas informacji oraz kontrola czynności jednoczesnych – utrzymywanie uwagi na wykonywaniu kilku zadań jednocześnie.

ZDOLNOŚĆ WYBORU

Dokonywanie wyboru to nic innego, jak pewnego rodzaju zdolność wyboru jednego bodźca/ciągu myśli kosztem innych. Taka selekcja informacji pozwala na stłumienie części bodźców/myśli, aby skoncentrować się na tym, co z jakichś powodów jest ważniejsze. To właśnie dzięki selektywności jesteśmy w stanie wykonywać większość codziennych czynności, np. czytać książkę w pociągu. A gdy koncentracja uwagi zawodzi, to zamiast czytać książkę przysłuchujemy się czyjejś rozmowie lub odbiegamy gdzieś daleko myślami, zamiast skoncentrować swoją uwagę na czytaniu.

ZADANIE STROOPA

Ciekawym przykładem selektywności informacji oraz kontroli poznawczej jest zadanie Stroopa, które polegało na nazwaniu koloru każdego słowa.
Zadanie 1: Nazwij kolor czcionki.
zielony czerwony niebieski żółty
Zadanie 2: Nazwij kolor czcionki.
zielony czerwony niebieski żółty
Zadanie jest do wykonania, ale wymaga stłumienia (redukcja nadmiaru informacji) umiejętności czytania w przypadku zadania 2. i nazwania poszczególnych kolorów, a czas reakcji jest znacznie wydłużony, ponieważ informacje nie są ze sobą spójne.

5 EFEKTYWNYCH ĆWICZEŃ NA KONCENTRACJĘ UWAGI

• Rozwiązywanie i granie w różnego rodzaju łamigłówki i gry matematyczno-logiczne, takie jak: sudoku, memory, szachy, jenga, a także rozwiązywanie działań matematycznych w pamięci.
• Wyszukiwanie poszczególnych elementów, ciągu liter lub cyfr, na przykład odnajdywanie w ciągu liter literki “s”, lub w ciągu cyfr cyfry “4”.
• Wykreślanie poszczególnych wyrazów z ciągu liter.
• Odnajdywanie różnic pomiędzy dwoma pozornie podobnymi obrazkami.
• Rozwiązywanie labiryntów, a także ich samodzielne tworzenie.

CIEKAWOSTKA

W 1993 roku w uniwersytecie Kalifornijskim zespół psychologów pod przewodnictwem Frances Rauscher przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że słuchanie muzyki Mozarta przed rozwiązywaniem zadań przestrzennych wpływa na ich wykonanie.

A jak ma się do tego wielozadaniowość? Uważam, że o ile są to rzeczy nie wymagające od nas zaangażowania, to można wykonywać wiele zadań w jednym momencie. Jednak, gdy zadania są bardziej skomplikowane to lepiej odpuścić i zrobić wszystko osobno, ponieważ przy wymagających zadaniach spada koncentracja uwagi, a wraz z tym efektywność. 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Uważniej.pl używa plików cookies (ciasteczek). Więcej na ten temat przeczytasz w polityce prywatności. Dopiero po włączeniu ciasteczek strona będzie w pełni funkcjonalna. AKCEPTUJ PRZECZYTAJ

UA-105999560-1