Co psychoterapeuta ma wspólnego z butami?

259 views

Po artykule związanym z parentyfikacją dostałam od Was sporo wiadomości. I przyznaję, że do tej pory, chyba żaden inny artykuł nie spowodował, aż takiej lawiny wiadomości od Was. To, co najczęściej przewijało się w Waszych wiadomościach to informacja, że artykuł otworzył Wam oczy na pewne sprawy oraz pytanie jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Na to pytanie, każdemu bez wyjątku odpowiedziałam, że z psychoterapeutą jest jak z butami. Jest wielu bardzo dobrych psychoterapeutów, jednak nie każdy psychoterapeuta będzie odpowiadał każdemu. Po prostu trzeba „dopasować” psychoterapeutę w taki sposób, aby czuć się przy nim wygodnie i komfortowo. Czasami poszukiwania tego odpowiedniego psychoterapeuty trochę trwają, a czasami jest to od razu strzał w dziesiątkę.

Z psychoterapeutą jest jak z butami.
Może okazać się, że nawet najczęściej
polecany terapeuta nie będzie Tobie pasował.

Uważniej.pl


Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który po zakończeniu studiów magisterskich na takich kierunkach jak, np. psychologia, socjologia, pedagogika ukończył szkolenie psychoterapii w określonym nurcie. W trakcie takiego szkolenia psychoterapeuta powinien przejść własną psychoterapię, praktykę pod superwizją, staż kliniczny oraz zaliczyć przedmioty charakterystyczne dla psychoterapii.

Co psychoterapeuta ma wspólnego z butami? Jak wybrać psychoterapeutę?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Co należy zrobić przed rozpoczęciem jakichkolwiek poszukiwań? Czym się kierować szukając odpowiedniego psychoterapeuty? Na co zwrócić szczególną uwagę dokonując ostatecznego wyboru?

Po pierwsze: najważniejszy krok

Jeżeli obecnie poszukujesz dobrego psychoterapeuty – ten najważniejszy, pierwszy krok masz już za sobą. To właśnie podjęcie decyzji o podjęciu terapii jest kluczowym elementem w całym procesie decyzyjnym. Szukając odpowiedniego, i dobranego do swoich potrzeb psychoterapeuty człowiek zazwyczaj jest już świadomy nad czym chce popracować.

Po drugie: forma terapii

W dzisiejszych czasach Internet daje duże możliwości. To dzięki niemu spotkania z psychoteraputą wyszły poza gabinet. Obecnie można rozpocząć psychoterapię zarówno w trybie stacjonarnym, jak i w trybie internetowym. Każda forma terapii ma swoje zalety. Bezwzględnym plusem terapii online jest to, że jest ona bardziej dostępna dla osób zapracowanych lub mieszkających w małych miejscowościach, gdzie jest problem z dostępem do takich specjalistów.

Po trzecie: kilka zasad

  1. Zweryfikuj uprawnienia zawodowe, aby upewnić się, że psychoterapeuta faktycznie jest psychoterapeutą.
  2. Zwróć uwagę na to, aby zgłosić się do odpowiedniej osoby – niestety niektórzy nadal mylą psychologa z psychoterapeutą.
  3. Umów się do kilku psychoterapeutów i wybierz tego, w którego towarzystwie będziesz się czuć najlepiej.
  4. Nie bój się zrezygnować z psychoterapii, jeżeli po kilku spotkaniach poczujesz, że nic nie wynosisz dla siebie z sesji terapeutycznych.
  5. Dowiedz się, czy psychoterapeuta podejmuje się superwizji – to spotkania , w trakcie których psychoterapeuta rozmawia o swojej pracy i poszczególnych przypadkach. W skrócie superwizja to taka… terapia dla terapeuty.
  6. Dokonując ostatecznego wyboru kieruj się swoją intuicją i zdrowym rozsądkiem.

Niestety rozmowy dotyczące zarówno psychoterapii, jak i psychoterapeutów w dalszym ciągu są tematami tabu. Podejrzewam, że wszystko za sprawą mylnych i stereotypowych przekonań odnośnie tego, że na terapię chodzą osoby słabe lub takie, z którymi musi być już naprawdę źle, skoro zdecydowały się na taki krok. A ja Wam powiem, że podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii jest oznaką ogromnej odwagi i wewnętrznej siły – dlatego tym bardziej mam nadzieję, że niniejszy wpis pomoże Ci wybrać odpowiedniego specjalistę.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu. 
Spędziłam nad nim dużo czasu, aby go przygotować. 
Będzie mi miło, jeśli zostawisz komentarz.
Twoje uwagi oraz przemyślenia są dla mnie bardzo cenne 

i stanowią dla mnie źródło inspiracji do nowych tekstów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ