Rozwój ruchowy dziecka – kamienie milowe

725 views

Rodzicielstwo to jedno z większych wyzwań w życiu człowieka. Obecnie istnieje wiele pozycji książkowych, w których omówiony jest w mniejszym lub większym stopniu rozwój dziecka, dzięki czemu przyszli rodzice mogą dowiedzieć się jakie zmiany powinny pojawić się w określonym czasie. Na podstawie takich informacji rodzice mogą obserwować m.in. rozwój ruchowy swojego dziecka. Jednak zamiast odsyłać Was do określonej literatury, postanowiłam przygotować dla Was krótkie zestawienie dotyczące zmian, jakie powinny się pojawić w zakresie rozwoju ruchowego.

RÓŻNICE INDYWIDUALNE

Najważniejsze w obserwacji rozwoju dziecka jest to, aby pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne i rozwija się w innym tempie. Dlatego trudno jest określić dokładny czas pojawienia się zmian w rozwoju ruchowym dziecka. Wiek dziecka przy zmianach rozwojowych jest to przybliżony okres pojawienia się poszczególnych umiejętności.

Uważam, że to bardzo ważne, aby mieć świadomość tego jakie zmiany rozwojowe powinny pojawić się w danym okresie życia dziecka. Dzięki takiej wiedzy każdy rodzic jest w stanie zauważyć duże rozbieżności w rozwoju dziecka od ogólnie przyjętych norm.

ROZWÓJ RUCHOWY DZIECKA

W celu zestawienia zmian rozwojowych w zakresie rozwoju ruchowego dziecka stworzono tzw. kamienie milowe. Określają one mniej więcej czas pojawienia się poszczególnych umiejętności u dziecka, których celem jest dążenie do samodzielnego chodzenia. W psychologii rozwoju dziecka wyróżnia się 10 kamieni milowych, według których dziecko musi opanować 9 umiejętności, aby zacząć samodzielnie chodzić.

10 KAMIENI MILOWYCH

0 miesięcy | Dziecko jest w pozycji embrionalnej.

2 miesiące | Dziecko unosi klatkę piersiową. 

3 miesiące | Dziecko potrafi wyciągać i opuszczać rączki.

5 miesięcy | Dziecko potrafi siedzieć na kolanach i chwytać przedmioty.

7 miesięcy | Dziecko siedzi samodzielnie.

9 miesięcy | Potrafi samodzielnie stać przy meblach.

10 miesięcy | Zdobywa umiejętność raczkowania.

13 miesięcy | Dziecko zaczyna wspinać się po schodach.

14 miesięcy | Potrafi samodzielnie stać bez podtrzymywania się.

15 miesięcy | Zaczyna samodzielnie chodzić.

ODCHYLENIA CZASOWE

Nieznaczne odchylenia od ogólnie przyjętych norm nie powinny niepokoić rodziców, nawet wtedy gdy pojawiają się dość często. U każdego dziecka rozwój ruchowy (i nie tylko) ma charakter bardzo indywidualny i może przebiegać w zupełnie innym tempie. Zdarzają się takie sytuacje, kiedy dziecko część umiejętności opanowuje wcześniej, a niektóre trochę później – i jest to normalne. Jednak kiedy moment pojawienia się powyższych umiejętności znacząco odbiega od powyższych norm lub pewne kwestie związane z rozwojem wzbudzają niepokój – warto udać się do lekarza rodzinnego na konsultację.


Uważam, że dobrze jest wiedzieć kiedy i jakie zmiany powinny pojawić się w rozwoju dziecka – nie tylko w kontekście rozwoju ruchowego. Opisane powyżej kamienie milowe to orientacyjny czas pojawienia się poszczególnych zmian niezbędnych do tego, aby dziecko opanowało umiejętność chodzenia.

P.s. Ile miesięcy miało Twoje dziecko jak zaczęło chodzić?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ