Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać e-book Pauliny Gaworskiej-Gawryś pt. „Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie.”. Wśród opisanych technik znalazło się m.in. pisanie ekspresywne, które przynosi pewnego rodzaju ulgę. Pomimo tego, że książkę przeczytałam ponad miesiąc temu, to przypomniałam sobie o niej dzisiaj, gdy chciałam napisać o tym, dlaczego warto pisać dziennik / dziennik emocji, o którym wspominam w Uważnym lipcu.
BADANIA PSYCHOLOGICZNE
Pierwsze badania psychologiczne dotyczące prowadzenia dzienników/pamiętników miały miejsce już w latach 80-tych. Zostały one przeprowadzone przez psychologa społecznego – Jamesa Pennebakera. Na podstawie analizy wykonanych badań stwierdzono, że pisanie niesie ze sobą pozytywne skutki, zarówno w kontekście emocji, jak i korzyści prozdrowotnych. Badania wykazały, że opisywanie swoich własnych emocji zmniejsza ból, wzmacnia układ immunologiczny oraz ma znaczący wpływ na odporność psychiczną.
11 POWODÓW, DLACZEGO WARTO PISAĆ DZIENNIK
- Regularne prowadzenie dziennika jest formą autoterapii.
- Pisanie pomaga w oswajaniu się z traumatycznymi wydarzeniami w życiu.
- Zapisywanie przeżyć i doświadczeń pomaga uporządkować własne myśli.
- Systematyczne prowadzenie dziennika pomaga rozładować stres i napięcie wewnętrzne.
- Pisanie umożliwia pozbycie się trudnych emocji oraz negatywnych myśli.
- Dzięki systematyczności można lepiej zrozumieć siebie.
- Łatwiej jest się pogodzić z trudnymi sytuacjami i wydarzeniami.
- Prowadzenie dziennika pomaga w wyciszaniu się.
- Pisanie umożliwia odzyskanie wewnętrznej równowagi.
- Umożliwia bycie bliżej siebie i swoich emocji.
- Ma działanie terapeutyczne.
Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?
Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.
Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o siebie – zasługujesz na to!
Powodów dotyczących tego, dlaczego ludzie decydują się na prowadzenie dziennika jest sporo. Warto przede wszystkim pamiętać, że prowadzenie dziennika/pamiętnika jest nie tylko dla nastolatków. Wiele osób swoją przygodę z pisaniem zaczyna dopiero w dorosłym życiu. Jedni piszą, ponieważ chcą spisywać swoją codzienność. Drudzy ze względu na to, że przechodzą jakiś kryzys i pisanie pomaga im przetrwać jakiś trudny okres. A trzeci piszą o swoich emocjach, aby lepiej zrozumieć siebie. Jedno jest pewne – niezależnie od tego jakie powody kierują nami, gdy zasiadamy z długopisem i zeszytem w dłoni, to na pewno przyniesie to korzystne efekty.