Bardzo dużo mówi się o dbaniu o siebie, a mało o emocjach, które pojawiają się właśnie w tych momentach, kiedy stawiasz siebie na pierwszym miejscu. A tak naprawdę, za dbaniem o siebie kryje się cały wachlarz trudnych emocji oraz decyzji, które często nie są łatwe do podjęcia. Kiedy dopuścisz do głosu swoje emocje, to dostrzeżesz to, czego potrzebujesz i czego Ci brakuje. Trudne emocje w dbaniu o siebie są mi bardzo bliskie, dlatego chciałabym się podzielić z Tobą osobistą historią…
Pamiętam jak kilka lat temu siedziałam na skraju kanapy, a w moich myślach odbywała się istna wojna. Moje dłonie pociły się, a policzki stawały się coraz cieplejsze. W pokoju wcale nie było za ciepło, temperatura była umiarkowana. To była reakcja mojego organizmu na emocje, których wtedy doświadczałam.
Walczyłam wtedy ze samą sobą i przekonaniami, które tak nagle się pojawiły. Zadawałam sobie wtedy trzy pytania: Co powinnam i co wypadałoby zrobić w tamtej sytuacji? Czego oczekiwali ode mnie inni? Jak mogłam w tamtym momencie zadbać o siebie?.
Sytuacja ta miała miejsce ponad dwa lata temu, kiedy to zmarła bliska mi osoba. Emocje, których wtedy doświadczałam były bardzo trudne. Z jednej strony, doświadczałam smutku i żalu z powodu straty. Z drugiej strony, walczyłam z silnym poczuciem winy, że przecież powinnam „pożegnać się”, zanim przyjadą pracownicy z domu pogrzebowego. Wiedziałam, że będzie to dla mnie zbyt trudne. Domyślasz się, co zrobiłam? Postąpiłam w zgodzie ze sobą czy skoncentrowałam się na tym, co należy zrobić? Posłuchałam siebie – nie poszłam. Ale w myślach, gdy łzy spływały po moich policzkach, powtarzałam sobie: Robię to dla swojego dobra…, zagłuszając tym samym poczucie winy.
Od tamtej pory minęło sporo czasu. Czy dzisiaj zrobiłabym tak samo? Tak.
Trudne emocje i kwaśne cytryny
Wiem, że to bardzo skrajny przykład doświadczania trudnych emocji w sytuacji, kiedy pojawia się potrzeba zadbania o siebie. Będąc ekspertką od swojego życia, wiedziałam, w jaki sposób mogę sobie pomóc, i choć było to w tamtym momencie dla mnie bardzo trudne – to, zrobiłam to.
Po powrocie do domu nastawiłam garnek rosołu – to takie danie typu comfort food. Natomiast wieczorem tego samego dnia, usiadłam w ciszy przy kuchennym stole. Wyjęłam farby, pędzle oraz dwa kubki na wodę. Wzięłam najgrubszy papier, jaki miałam i zaczęłam malować. Namalowałam cytryny. Duże, kwaśne cytryny. Malując, przeżywałam wszystkie emocje z całego dnia. Było to trudne, ale bardzo mi pomogło.
Dbanie o siebie i trudne emocje
Zastanawiasz się nad tym, skąd się biorą te wszystkie trudne emocje, które pojawiają się, kiedy chcesz o siebie zadbać? Jeśli tak, to chciałabym, żebyś pamiętała o pięciu rzeczach.
Jesteś ważna!
Odczuwasz poczucie winy, jeżeli robisz coś dla siebie? Być może wynika to z przekonań oraz oczekiwań? Dbanie o siebie i poczucie winy pojawia się bardzo często wtedy, kiedy uważasz, że na coś nie zasłużyłaś lub nie powinnaś myśleć o sobie, tylko o innych. Jak sobie z tym poradzić? Wzmocnij poczucie własnej wartości. Stań przed lustrem i powtarzaj sobie afirmacje np.: Jestem ważna. Nadszedł czas, żebym zaczęła myśleć o sobie i zadbała o siebie. Nie muszę zasłużyć na odpoczynek. – dzięki takim afirmacjom wzmocnisz poczucie swojej wartości.
Potrzebujesz czasu dla siebie
Źle się czujesz, gdy dbasz o siebie? Gdy usiądziesz, żeby poczytać książkę lub wyjdziesz sama na spacer? Każdy potrzebuje czasu dla siebie. Dbając o siebie bez wyrzutów sumienia i koncentrując się na swoim samopoczucie, dbasz w pośredni sposób o innych. Dlaczego? Kiedy jesteś wypoczęta, zadowolona i zaopiekowana – masz więcej zasobów do tego, by zaopiekować się innymi.
Myśl o sobie dobrze
To, że robisz coś z troską o siebie, nie definiuje w żaden sposób tego, jaką jesteś matką, żoną, córką. Niestety przekonanie o tym, że najpierw trzeba zadbać o innych, a dopiero potem o siebie często jest bardzo krzywdzącym przekonaniem, które często zakorzenione jest pokoleniowo. Zmiana nie nastąpi z dnia na dzień – daj sobie czas.
W zgodzie ze sobą czy oczekiwaniami innych?
W kryzysowych sytuacjach zastanawiasz się nad tym, co powinnaś zrobić, a czego potrzebujesz? Nie wiesz co zrobić, bo te rzeczy się nie pokrywają. Posłuchaj siebie i swojego ciała – nie musisz podejmować decyzji w zgodzie z oczekiwaniami innych. Podejmij tę decyzję w zgodzie ze sobą. Wiem, że na początku ciężko.
Ty decydujesz!
Nie zapominaj o swojej sile sprawczości! To, co zrobisz i osiągniesz dla siebie – zależy w dużej mierze tylko, i wyłącznie od Ciebie. Podaruj sobie czas, dużo wyrozumiałości i empatii. Spójrz na siebie bardziej przyjaznym okiem i doceń samą siebie za to, czego dokonujesz każdego dnia. Popełniasz czasami błędy? To normalne i bardzo ludzkie – każdy je popełnia.
Zmieniasz → doświadczasz
Jeżeli do tej pory na pierwszym miejscu stawiałaś innych, to normalne, że gdy teraz zaczynasz myśleć o sobie i robić coś dla siebie – to doświadczasz trudnych emocji. Potrzebujesz czasu, aby nauczyć i przyzwyczaić się do tego, że to jest w porządku, kiedy myślisz o sobie. Dbając o siebie, troszcząc się o swoje granice – dbasz o swoje zdrowie psychiczne.
Gdy ponad dwa lata temu siedziałam na tamtej kanapie, miałam w sobie cały ogrom wątpliwości, ale wiedziałam, że robię to dla siebie i swojego dobra psychicznego. Tamta sytuacja była dla mnie jedną z cennych lekcji życia. Walcząc wtedy ze swoimi myślami, wsłuchiwałam się w swój oddech. Powoli wciągałam powietrze nosem. Przytrzymywałam na chwilę i powoli wypuszczałam ustami. Przynosiło mi to dużą ulgę i działało na mnie kojąco. Czy pomogło? Tak, pomogło.
Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?
Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.
Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o swoje samopoczucie – zasługujesz na to!
Dbanie o siebie bez tych wszystkich trudnych emocji jak poczucie winy jest w dużej mierze jest możliwe, tylko wymaga czasu. Ty potrzebujesz tego czasu dla siebie, by nauczyć się z miłością tworzyć relację ze sobą i wspierać się na różnych płaszczyznach codzienności. Wiem, że to jest trudne – sama przechodziłam tę drogę krok po kroku. Pamiętaj o tym, że uczenie i praktykowanie dbania o siebie wymaga czasu oraz w powoduje, że w przyszłości będzie Ci to przychodziło dużo łatwiej niż teraz. A to czy chcesz nad tym pracować zależy tylko od Ciebie.