Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
253 views

Wiesz o tym, że dokładnie 27 lat temu, 10. października – obchodzono pierwszy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego? Pomysłodawcą tej inicjatywy był Richard Hunter, pełniący funkcję sekretarza generalnego Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wokół obchodów związanych ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego koncentrują się wszelkie działania związane ze zdrowiem psychicznym. Wśród nich można wymienić:

  • szerzenie świadomości społeczeństwa z zakresu zdrowia psychicznego,
  • niesienie pomocy osobom potrzebującym,
  • doskonalenie opieki medycznej nad osobami chorymi psychicznie,
  • promowanie zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym,
  • przeciwdziałania związane ze stygmatyzacją osób dotkniętych chorobami psychicznymi.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Wiesz o tym, że co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo?

Co roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego dotyczy różnych zagadnień – misją tegorocznych jest zapobieganie samobójstwom. W tym roku powstała kampania „40 sekund działania”, a wszystko po to, aby szerzyć świadomość społeczeństwa odnośnie skali samobójstw na całym świecie oraz roli, którą każdy z nas może odegrać, aby temu zapobiec. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca cztery działania, które mają zapobiec samobójstwom:

  • ograniczenie dostępności do leków wykorzystywanych do popełnia samobójstwa (np. tabletek przeciwbólowych),
  • rozwijanie umiejętności związanych z radzeniem sobie ze stresem, trudnymi emocjami i presją życia,
  • wczesne rozpoznanie i otoczenie opieką osób, które myślą o samobójstwie/podjęły próbę samobójczą,
  • podejmowanie współpracy z mediami w celu szerzenia świadomości związanej z samobójstwami.

Jak Ty możesz pomóc?

Myślę, że każdy w mniejszym lub większym stopniu zdaje sobie sprawę z zależności pomiędzy depresją a samobójstwami. Wiadomo, że nie każdy jest w stanie szerzyć świadomość społeczeństwa z zakresu depresji. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zachęca wszystkich do zrobienia tego najważniejszego kroku, zwłaszcza na samym początku choroby. O co chodzi? O rozmowę, która jest bardzo ważnym elementem powrotu do zdrowia.

#Równoważę, czyli Kampania Społeczna Higieny Umysłu

Już wtedy, gdy pisałam po raz pierwszy o #Równoważę, wspomniałam o tym, że właśnie ze względu na dzisiejszy dzień wybrałam październik miesiącem dbania o higienę umysłu. Nasze zdrowie psychiczne jest bardzo ważne i musimy o nie dbać. Dlatego tak bardzo istotne jest dbanie o siebie każdego dnia. Często jest to bardzo trudne i nie przychodzi łatwo. Jest to ciężka praca nad sobą, ale myślę, że warto to robić – dla samego siebie. Nikt nie mówi, że wyznaczanie swoich własnych granic, radzenie sobie z trudnymi emocjami i przeżywanie tych wszystkich zdarzeń, które często wywracają nasze życie do góry nogami jest łatwe. Jest bardzo trudne, ale warto dokładać wszelkich starań, aby utrzymywać psychiczny balans. Dobrze jest być ważnym dla siebie samego, dbać o swoje zdrowie psychiczne profilaktycznie, ale nie tylko wtedy, gdy jest źle – pamiętajmy o sobie każdego dnia.

#Równoważę - Kampania Społeczna higieny Umysłu

Mam dla Ciebie pewną propozycję… Właśnie dziś, w Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego, pomyśl o sobie i zadbaj o swój komfort psychiczny. A być może, masz jakiś swój sprawdzony pomysł na zadbanie o siebie?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ