Jak zadbać o siebie w kryzysie?

Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
215 views

Nie sądziłam, że 2020 rok będzie taki jak jest. I muszę przyznać, że słowo które wybrałam na ten rok ma podwójne znaczenie. Odważ się – tak wiele kryje się pod tymi słowami. Jednak dzisiaj nie chcę opowiedzieć Wam o słowie, które wybrałam na ten rok. Bardziej chciałabym się skoncentrować wokół tego, jak zadbać o siebie w kryzysie.

Podejrzewam, że nie tylko dla mnie ten rok jest inny niż poprzednie. Pandemia pokrzyżowała wiele planów, wywracając życie ludzi do góry nogami – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W związku z całą tą sytuacją, większość osób doświadcza wiele trudnych emocji, z którymi czasami bardzo trudno sobie poradzić. Oprócz tego obecna sytuacja w Polsce nie sprzyja zarówno dobremu samopoczuciu, i mam wrażenie, że tylko powiększa dyskomfort psychiczny wielu osób.

jak zadbac o siebie w kryzysie

Jak zadbać o siebie w kryzysie ?

Każdy z nas przede wszystkim ma swoje życie, w którym – niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas, – mają miejsce również inne, kryzysowe sytuacje. Często musimy zmierzyć się z trudnymi doświadczeniami, które mają ogromnym wpływ na nasze samopoczucie i komfort psychiczny, a co za tym idzie – zdrowie psychiczne.

Zaopiekuj się sobą

Najważniejszą czynnością jaką można zrobić w celu zadbania o siebie w kryzysie jest zaopiekowanie się sobą. Na czym to polega? To po prostu bycie blisko siebie i podążanie za swoimi potrzebami oraz priorytetami. Powiedzenie sobie, że jest się wystarczającym. Uświadomienie, że ma się prawo do popełniania błędów. Czas na odpoczynek. Odpuszczenie.

Przeżyj emocje

Wszystkie emocje, które przeżywamy są ważne. I nie ma emocji dobrych, albo złych. Pozytywnych lub negatywnych. Emocje, które w nas się pojawiają to ogromna skarbnica wiedzy o nas samych, naszych potrzebach i priorytetach. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby emocje, które przeżywamy wybrzmiały. Dajmy sobie pozwolenie na to, aby przeżyć wszystkie te trudne emocje, które się pojawiają. Trzymanie ich w sobie powoduje, że pojawia się duże napięcie.

Porozmawiaj z kimś bliskim

Rozmowa z bliską osobą bardzo pomaga w poradzeniu sobie z kryzysową sytuacją. U wielu osób, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach, opowiadanie o trudnych doświadczeniach działa terapeutycznie. Podczas opowiadania o swoich emocjach i doświadczeniach jest pomocne w zaakceptowaniu i odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Nie porównuj się

Każdy z nas jest inny. Dlatego tak bardzo różnimy się zarówno w przeżywaniu emocji, jak i odnajdywaniu się w kryzysowych sytuacjach. Najważniejsze jest to, aby mieć tego świadomość tego. Dajmy sobie prawo do tego, że jakąś sytuację przeżywamy po prostu mniej lub bardziej. I to jest okej.

Bądź dobra dla siebie

Czerpiemy przyjemność z różnych rzeczy i czynności. Niektórzy lubią opatulić się kocem i spędzić wieczór z dobrą książką. Inni wolą pójść na długi spacer w lesie, ponieważ bardzo to lubią i w ten sposób odnajdują balans w codzienności. U kogoś innego sprawdzi się słuchanie ulubionej muzyki lub po prostu siedzenie w ciszy. A czasami wystarczy po prostu zrobić coś, co się lubi.

A Ty kiedy ostatnio zrobiłaś coś tylko dla siebie?
Coś, co sprawiło Ci przyjemność?


Jeżeli mimo wszystko czujecie, że kryzysowa sytuacja Was przerasta – to pamiętajcie o tym, że to nie jest nic złego. Każdy z nas jest inny, i zupełnie inaczej przeżywa i doświadcza trudnych sytuacji. Pamiętajcie o tym, że jeżeli czujecie, że coś jest dla Was trudne – poszukajcie wsparcia i nie bójcie się prosić o pomoc.

Niniejszy wpis powstał w ramach #Równoważę – Kampanii Społecznej Higieny Umysłu.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ