Zastanawiałaś się kiedyś nad tym jaki jest proces rozwiązywania jakiegoś problemu lub czym tak naprawdę jak sam problem? Obecne tempo życia, pomimo tego, że tak bardzo popularne jest dzisiaj uważne życie – jest szybkie. I nie zależnie od tego jak bardzo chciałabyś znajdować czas na życie tu i teraz, to są chwile, kiedy pewne rzeczy Cię przerastają i jesteś „więźniem” pracy, obowiązków i realizacji założonych zadań.
I gdzieś pomiędzy codziennymi obowiązkami, realizacją wyznaczonych celów i wychowaniem dzieci pojawiają się problemy. Tylko właśnie czym tak naprawdę jest problem?
CZYM JEST PROBLEM?
Problem to rozbieżność pomiędzy stanem wyjściowym,
a pożądanym stanem docelowym, której nie jesteśmy
w stanie ustabilizować, zredukować rutynowo.
J. Strelau
Być może powyższa definicja jest trochę skomplikowana i niezbyt zrozumiała, ale postaram Ci się wyjaśnić na czym polega istota problemu.
Problem jest wtedy, kiedy nie znamy żadnych schematów działań (rozwiązań), które w jakiś sposób mogłyby się przyczynić do tego, aby odzyskać równowagę. Jeżeli spotykamy się z jakimiś komplikacjami w codzienności, a wiemy dokładnie co musimy zrobić (np. w jakiej kolejności) to taka sytuacja nie może być nazwana problemem. Świadomość tego, co należy zrobić, dyskwalifikuje daną sytuację jako problem – jest tylko jeden wyjątek. Polega on na tym, że jeżeli znamy jakiś schemat działania, aby osiągnąć stan docelowy – w celu podniesienia poziomu samooceny i własnej satysfakcji poszukujemy nowego schematu działania.
ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW
Rozwiązywanie problemu to aktywność skoncentrowana
na redukowaniu rozbieżności pomiędzy stanem aktualnym,
a stanem pożądanym/narzuconym.
J. Strelau
Rozwiązywanie problemów związane jest bezpośrednio z osiągnięciem określonego celu lub stanu rzeczy. Cały ten proces trwa tak długo, aż rozbieżność pomiędzy stanem aktualnym, a stanem jaki chcemy osiągnąć będzie zniwelowana do minimum, bądź do takiego stanu, który będzie przez nas akceptowany. Jednak nie jest to takie proste, jakby się wydawało. Podczas rozwiązywania problemów doświadczamy różnych sytuacji: pojawiają się inne cele, czasami brakuje nam jakiś zasobów, itp. W takich sytuacjach, jeżeli dany problem jest dla nas ważny to wrócimy do jego rozwiązania i będziemy podejmować próby tak długo, aż efekt nas zadowoli.
ETAPY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW
• Dostrzeżenie istniejącego problemu.
• Dokładna analiza całej sytuacji.
• Stworzenie propozycji na rozwiązanie problemu.
• Weryfikacja wszystkich pomysłów i wybór tego, który naszym zdaniem jest najlepszy.
• Przystąpienie do działania i wdrożenie wybranego pomysłu.
Przyznasz, że w teorii wszystko ładnie brzmi – prawda? W życiu jednak nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Czasami każdemu zdarza się podjąć złą decyzję szukając rozwiązania jakiegoś problemu. Nie należy się poddawać w takich sytuacjach, tylko próbować dalej – tak długo, aż otrzyma się efekt, który będzie akceptowalny.