Wiele osób mówi o tym, że Boże Narodzenie w czasie pandemii będzie zupełnie inne niż w poprzednich latach. Brak spotkań w dużym, rodzinnym gronie i ograniczenia, jakie wynikają z obostrzeń, mogą wpłynąć na nasze emocje. Począwszy od tych łatwiejszych w przeżywaniu, a skończywszy na tych trudniejszych, które przysparzają nam wielu dylematów.
Boże Narodzenie w czasie pandemii
Niezależnie od tego, co będzie się działo wokół nas, święta Bożego Narodzenia i tak się odbędą. Jednak jedno jest pewne – każdy reaguje inaczej na tą sytuację. Niektórym będzie bardzo trudno spędzić ten czas w kameralnym gronie – zwłaszcza osobom, które lubią świąteczny okres i spotkania rodzinne. Innym natomiast, obostrzenia związane z Bożym Narodzeniem są na rękę, ponieważ nie chcą się spotykać z rodziną z różnych powodów. Jakich? Mają dość odpowiadania na kłopotliwe i mało komfortowe pytania. Są też rodziny, które nie lubią świąt, bo w tym okresie dochodzi często do kłótni i przemocy rodzinnej.
Pewne jest to, że obecna sytuacja związana z pandemią wywiera ogromny wpływ na nasze życie – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Oprócz tego, że dostosowujemy swoje życie do zaistniałej sytuacji, to zmagamy się również z różnymi konsekwencjami pandemii – poczynając od tych związanych z chorobą w rodzinie i stratą bliskich osób, a kończąc – na komplikacjach i utrudnieniach w sferze zawodowej. Bardzo trudno jest w takich warunkach – pomimo okresu bożonarodzeniowego – znaleźć chęci na pieczenie pierników, ubieranie choinki i śpiewanie kolęd.
Weź głęboki oddech i bądź blisko siebie
Zmiany związane z obchodzeniem tegorocznych świąt Bożego Narodzenia powodują u nas różne reakcje, które wynikają z naszej otwartości oraz tolerancji zmian. Jednym przychodzi to po prostu łatwiej, a drugim – trudniej. Zmiany, wynikające z obostrzeń pandemii, odebrały nam poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. W związku z tym przygotowałam 5 wskazówek (w formie pytań), które pomogą zadbać o siebie w zbliżające się Święta.
Wskazówka 1: Co dzieje się tu i teraz wokół Ciebie?
Postaraj się skoncentrować na tym, co dzieje się wokół Ciebie, tu i teraz. Dzięki takiej uważności możesz nie tylko skupić się na tym, co warto zrobić w danym dniu, ale przede wszystkim – możesz świadomie decydować i kontrolować to, co robisz. Dzięki podejmowaniu decyzji i sprawowaniu kontroli zadbasz o swoje poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.
Wskazówka 2: Co możesz zrobić dla siebie?
To doskonały moment na to, abyś odpowiedziała sobie sama na pytanie: co możesz zrobić już w tym momencie, aby miało to wpływ na Twoje samopoczucie? Niezależnie od tego, co będziesz robić – lepić pierogi, dekorować pierniki czy też pakować prezenty – poświęć temu 100% swojej uwagi. Pozwól sobie na przeżywanie emocji, które się w Tobie pojawiają.
Wskazówka 3: Za co jesteś wdzięczna?
Postaraj się nie porównywać aktualnych świąt Bożego Narodzenia z zeszłorocznymi. Rozpamiętywanie tego, jak wyglądały święta jeszcze rok temu, nie przyniesie niczego dobrego. Zamiast dokonywać porównania, zastanów się, za co możesz być wdzięczna, i co warto docenić w tym okresie.
Wskazówka 4: Jak możesz wykorzystać ten czas?
Prawdopodobnie w tym roku spotkasz się w dużo mniejszym gronie rodzinnym, więc będziesz miała mniej rzeczy do przygotowania. A co za tym idzie? Więcej czasu zarówno dla siebie, jak i swoich domowników. Postaraj się maksymalnie wykorzystać ten czas.
Wskazówka 5: Do kogo chcesz zadzwonić?
Pamiętaj o tym, że dzięki obecnej technologii, możesz porozmawiać z bliskimi i zobaczyć ich, np. podczas wideorozmowy na monitorze komputera. Wiem, że to nie jest to samo, co spotkanie twarzą w twarz, ale nawet taka rozmowa daje poczucie pewnej bliskości.
Boże Narodzenie w czasie pandemii jest po prostu nietypowe i nie pozostaje nam nic, poza zaakceptowaniem tej sytuacji. A może warto spojrzeć na tę okoliczność nieco inaczej. Mamy możliwość spędzenia świąt nie według utartych schematów, ale tak, jakbyśmy tego chcieli. Bez niepotrzebnego pośpiechu. Jeżeli ktoś ma ochotę spędzić święta w wygodnych ubraniach typu: piżama lub dres i oglądać filmy świąteczne – to niech to zrobi. Sprawmy, by w tym czasie najważniejszy był nasz komfort psychiczny.