O wyznaczaniu granic – Ty też masz do tego prawo! #Równoważę

Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl
3,9K views

W poprzednim tekście, który pojawił się na Uważniej.pl opowiadałam o toksycznych relacjach. Poruszając ten temat wspomniałam o tym, że bardzo ważne w relacjach z toksyczną osobą (i nie tylko!) jest wyznaczanie granic. Dlatego teraz, właśnie o stawianiu granic chciałabym opowiedzieć trochę więcej.

Wyznaczanie granic a asertywność

Gdy myślę o wyznaczaniu granic, pojawiają się u mnie od razu myśli związane z asertywnością. Jakby nie patrzeć, można powiedzieć, że to właśnie wyznaczanie granic jest pewnego rodzaju umiejętnością wynikającą z asertywności. Oczywiście musi się to wszystko odbywać w poszanowaniu praw zarówno własnych, jak i drugiego człowieka.

Uważam jednak, że aby stawiać granice trzeba być świadomym własnych potrzeb. I zamiast chować głowę w piasek, i po cichu pozwalać na to, aby ktoś po prostu nas źle traktował – należy po prostu zadbać o siebie. Wiem o tym, że może wydawać Ci się właśnie teraz , że to wszystko tak łatwo i przyjemnie brzmi, a w codzienności jest to po prostu trudne. I w tym miejscu, w stu procentach się z Tobą zgadzam. Jest to trudne. Wymaga pracy nad sobą, ale jest to do zrobienia. Tym bardziej, że to właśnie stawianie granic daje możliwość utrzymania zdrowych relacji.

wyznaczanie granic

Mamy prawo do tego, aby:

  • być szczęśliwym,
  • powiedzieć „nie”, gdy ktoś narusza nasze granice np. komfortu psychicznego, bezpieczeństwa, itp.,
  • życia według swoich zasad, nawet jeżeli są one zupełnie odmienne,
  • podejmowania własnych decyzji, również w sytuacjach, gdy komuś się one nie podobają,
  • nie utrzymywaniu kontaktu z osobami, które nas poniżają lub upokarzają,
  • mówić o swoich poglądach,
  • nie robić tego, co robią inni,
  • zaufać swoim emocjom i intuicji,
  • żyć w zgodzie z samym sobą.

Co zrobić, gdy ktoś przekracza nasze granice?

Jeżeli ktoś z naszego otoczenia zachowuje się w taki sposób, że narusza nasze poczucie bezpieczeństwa, zaburza nasze potrzeby i pojawia się w nas poczucie wewnętrznego dyskomfortu – należy po prostu powiedzieć nie. Czasami wydaje się to bardzo trudne, zwłaszcza dla osób, które mają niskie poczucie własnej wartości, niską samoocenę, albo nie znają swoich własnych potrzeb. Tak jak wspomniałam wcześniej – mamy prawo do własnego zdania, dbania o siebie i własne potrzeby. Jednak należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych aspektach związanych z wyznaczaniem granic. Po pierwsze należy nie kierować zachowań agresywnych wobec drugiej osoby; a po drugie nie należy zachować bierności i udawać, że wszystko jest w porządku.

Jak w prosty sposób stawiać granice?

Czasami postawienie komuś granicy w tym, jak nas traktuje lub w jaki sposób się do nas odzywa jest trudne. I choć powiedzenie słów nie lubię, gdy…/ nie chcę…/ nie mam ochoty wydaje się z pozoru proste, to osoba, która dopiero uczy się stawiania granic musi wykonać nad sobą wiele pracy. Ale tak naprawdę to w życiu nic nie jest łatwe, i żeby coś osiągnąć – musimy czasami popracować.

Bardzo ważnym elementem stawiania granic jest również to, aby nie tłumaczyć się. Masz po prostu do tego prawo, aby powiedzieć drugiej osobie „nie”. Odmówić, gdy nie masz ochoty czegoś zrobić. Mieć zupełnie inne zdanie na jakiś temat. I reagować za każdym razem, gdy tylko czujesz, że ktoś swoim zachowaniem powoduje pewien wewnętrzny dyskomfort.

Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?


Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.

Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o siebie – zasługujesz na to!

Elastyczność granic

Skrajności nigdy nie są dobre. I tak samo jest również w przypadku stawiania granic. Zarówno pełne otwarcie i brak jakichkolwiek granic, jak i pełne zamknięcie, czyli tak naprawdę postawienie wokół siebie muru zamiast granic – nie są odpowiednim wyjściem z sytuacji. Dobre, a zarazem odpowiednie wyznaczanie granic to tzw. elastyczne granice. Ich elastyczność powoduje, że nasze granice dostosowywane są do naszych aktualnych potrzeb, sytuacji lub samopoczucia. Co za tym idzie? Każdego dnia i w zależności od sytuacji, te granice mogą być inne. Myślę, że najważniejsza w tym jest świadomość tego, że to właśnie od Ciebie zależy, gdzie te grancie będą przebiegać.

W wyznaczaniu granic chodzi tak naprawdę o to, żeby być dla siebie dobrym, słuchać siebie oraz swojej własnej intuicji, aby podążać świadomie za swoimi potrzebami. Poza tym to kluczowy element tworzenia dobrych i zdrowych relacji z drugim człowiekiem.

A jak to jest ze wyznaczaniem granic u Ciebie?
Przychodzi Ci to łatwo? Czy może raczej trudno?


To już ostatni wpis, który powstał w ramach projektu #Równoważę, czyli Kampanii Społecznej Higieny Umysłu. Przez cały październik na blogach osób, które zostały zaproszone do projektu oraz Uważniej.pl pojawiały się wpisy poświęcone ogólnej tematyce higieny psychicznej. Już na początku listopada zapraszam Cię do wpisu podsumowującego całą inicjatywę.

Do napisania!


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ