Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które nie zawsze wszystkim kojarzą się z przyjemnymi emocjami. Zwłaszcza dla osób, które doświadczyły straty lub mają trudną sytuację rodzinną. Niektórym ten czas kojarzy się ze smutkiem, żalem i psychicznym bólem. Trudne emocje w święta to ważny temat, o którym warto rozmawiać.
Trudne emocje w święta
Zastanawiam się nad tym, jak to jest zazwyczaj u Ciebie. Czy święta kojarzą Ci się tylko z przyjemnymi i łatwymi w przeżywaniu emocjami? Czy być może tuż obok nich są te, które są trudne i nie zawsze przyjemne. O tym, że potrzebujesz wszystkich emocji wspominałam niejednokrotnie, jednak chciałabym przypomnieć jeszcze raz, że trudne emocje informują o potrzebach.
Zdarzają się takie sytuacje, kiedy już święta same w sobie niosą ze sobą pewien ciężar, za którym ukrywana jest strata. I nie zawsze chodzi tylko o stratę i śmierć kogoś bliskiego. Strata może dotyczyć wielu płaszczyzn życia: śmierci bliskiej osoby, nieprzeżytej żałoby, długich starań o dziecko, kończących się niepowodzeniem, stratą ciąży, kryzysów psychicznych, trudnych i traumatycznych doświadczeń – i mogłabym tak wymieniać bez końca, ale czy o to właśnie chodzi?
Brak empatii, ciekawość i dobre intencje
Skoro mowa o świętach, to mowa również o spotkaniach rodzinnych i niekomfortowych sytuacjach, które mogą także wzbudzać trudne emocje. Czy ktoś chce słuchać jak ma żyć? Co powinien lub nie powinien robić w swoim życiu? I te najtrudniejsze pytania o śluby, dzieci i rodzeństwo. Większość takich pytań ingeruje w bardzo prywatną i intymną sferę życia. I tak naprawdę, często można być nieświadomym tego, czego doświadcza druga osoba.
Wyobraź sobie, co może czuć kobieta, którą pyta się o ślub, a w tym momencie szuka w sobie odwagi do tego, by zakończyć kilkuletni związek, bo jej partner stosuje wobec jej przemoc. Co może czuć kobieta lub mężczyzna, którzy od długiego czasu starają się o dziecko i zamiast dwóch kresek na teście, widzą ciągle jedną? A być może niedawno stracili kolejną ciążę… Jak może poczuć się ktoś, kto choruje na depresję albo doświadcza kryzysu psychicznego i nagle słyszy, że ma się wziąć w garść, uśmiechnąć się lub ogarnąć…
Wszystkie te pytania i słowa wzbudzają wiele trudnych emocji. Powodują, że pojawia się smutek, złość, frustracja i pewnego rodzaju żal. Być może, któreś z powyższych pytań dotyczy również Ciebie, dlatego chcę Ci powiedzieć, że nie musisz się tłumaczyć i odpowiadać na te pytania.
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami w święta?
- Dbaj o swoje granice i postaraj się zachować asertywną postawę. Czasami mówiąc sobie „Tak.”, trzeba innym powiedzieć „Nie.”.
- Pamiętaj o tym, że w każdym momencie masz prawo powiedzieć „Stop.”. Nie musisz się na wszystko godzić – masz wybór.
- W każdej chwili masz prawo odejść do stołu, jeżeli tego potrzebujesz. Znaleźć ustronne miejsce i pobyć sam na sam ze sobą.
- Masz prawo powiedzieć, że coś jest dla Ciebie trudne i nie musisz rozmawiać na bolesny dla Ciebie temat.
- Nie masz obowiązku tłumaczyć się innym ze swojego życia i swoich decyzji.
- Żyj po swojemu, nie musisz spełniać oczekiwań innych.
Przeczytaj również: Praktykowanie uważności – ćwiczenia pomagające zadbać o siebie
Z jednej strony możesz przygotować się do takiego spotkania rodzinnego i przygotować się na serię niewygodnych pytań (6 sposobów na pytania przy świątecznym stole); a z drugiej strony możesz po prostu spędzić ten świąteczny czas tak, jak tego potrzebujesz. Nie musisz spotykać się, ponieważ tak wypada. Pamiętaj o tym, że masz prawo spędzić ten czas tak, jak chcesz. I zamiast myśleć o oczekiwaniach innych względem Ciebie, może to czas na to, żebyś pomyślała w końcu o sobie. Czasami trudne emocje w święta są nieuniknione, ale masz wpływ na to, co z tym robisz i czy wyjdziesz poza schemat.