Do Świąt Bożego Narodzenia zostały niespełna dwa tygodnie. To idealny czas na to, aby usiąść i zaplanować świąteczne przygotowania.


Podejrzewam, że kiedy większość z nas pomyśli o pracy, jaką trzeba włożyć w świąteczne przygotowania to pierwsza myśl jaka się pojawia to przerażenie i obawy, czy ze wszystkim zdążymy.

O czym warto pamiętać planując świąteczne przygotowania?

🎄 Podstawą jest dobry plan.

Dzięki niemu jesteś w stanie spisać wszystko to, co masz do zrobienia w domu/mieszkaniu i rozpisać to na poszczególne dni. Taka organizacja umożliwi pogodzenie wszystkiego z codziennymi obowiązkami i życiem zawodowym.

🎄 Jednak dobry plan, to nie wszystko.

Mierz swoje siły na zamiary i realnie oceń swoje możliwości. Dzięki świadomemu robieniu listy rzeczy do zrobienia, będziesz w stanie zrealizować każdy punkt. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny.

🎄 Pamiętaj, że nic nie musisz.

Tylko zastanów się nad tym, co chciałabyś zrobić przed świętami. Niby taka drobna różnica, a istotnie wpływa ona na motywację wewnętrzną.

🎄 Deleguj zadania.

Nawet jeżeli wolisz zrobić wszystko sama, bo „nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak Ty” – zrób krok do przodu i spróbuj coś zmienić. Postaraj się rozdzielić zadania na najbliższych, dopasowując je do ich wieku i możliwości.

🎄 Wielozadaniowość?

Jeżeli chcesz wykonywać kilka zadań silnie angażujących, to pamiętaj, że Twoja efektywność znacznie spadnie i będziesz potrzebowała więcej czasu. W takich sytuacjach dobrze jest zrobić najpierw jedną, a potem drugą rzecz. Jednak kiedy masz do zrobienia coś o różnym stopniu zaangażowania, warto spróbować.

🎄 Znajdź czas tylko dla siebie.

Odpocznij i odreaguj wewnętrzne napięcie oraz stres. Pozwoli ci to na zachowanie wewnętrznej równowagi i spokoju, a wiadomo, że w tej przedświątecznej gonitwie robi się dość nerwowo.

🎄 Twórz i pielęgnuj rodzinne tradycje.

Nie rób z nich obowiązku i rzeczy, które muszą być zrobione. Wspólne pieczenie pierników lub lepienie pierogów to okazja nie tylko do tworzenia tradycji, ale też forma dbania o relacje.


Swoją listę rzeczy do zrobienia i przygotowania zrobiłam wczoraj. Prywatnie – bardzo lubię przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i moją ulubioną tradycją jest pieczenie pierników. I choć w tym roku nie znalazłam jeszcze na to czasu, to mam zamiar nadrobić te zaległości w tym tygodniu.

A jak wyglądają Twoje przygotowania do Świąt? Tworzysz listę rzeczy do zrobienia? Czy po prostu działasz?


Spodobał Ci się ten wpis? Daj mi o tym znać – to dla mnie najlepsza motywacja do dalszej pracy. A jeśli uważasz, że powyższy tekst może kogoś zainteresować – udostępnij go.
Możesz mnie znaleźć na Instagramie i Facebook’u.
, ,
Kamila A. Paszelke | Uważniej.pl

Jestem psychologiem starającym się żyć uważniej. Staram się w przystępny i lekki sposób pisać o rozwoju dziecka, relacjach w rodzinie oraz uważnym życiu. Zdarza mi się poruszać trudne tematy, wzbudzające najróżniejsze emocje - ale nie przechodzę obojętnie obok człowieka potrzebującego pomocy.

Similar Posts