Świąteczne przygotowania

333 views

Do Świąt Bożego Narodzenia zostały niespełna dwa tygodnie. To idealny czas na to, aby usiąść i zaplanować świąteczne przygotowania.


Podejrzewam, że kiedy większość z nas pomyśli o pracy, jaką trzeba włożyć w świąteczne przygotowania to pierwsza myśl jaka się pojawia to przerażenie i obawy, czy ze wszystkim zdążymy.

Świąteczne przygotowania

O czym warto pamiętać planując świąteczne przygotowania?

Podstawą jest dobry plan.

Dzięki niemu jesteś w stanie spisać wszystko to, co masz do zrobienia w domu/mieszkaniu i rozpisać to na poszczególne dni. Taka organizacja umożliwi pogodzenie wszystkiego z codziennymi obowiązkami i życiem zawodowym.

Jednak dobry plan, to nie wszystko.

Mierz swoje siły na zamiary i realnie oceń swoje możliwości. Dzięki świadomemu robieniu listy rzeczy do zrobienia, będziesz w stanie zrealizować każdy punkt. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny.

Pamiętaj, że nic nie musisz.

Tylko zastanów się nad tym, co chciałabyś zrobić przed świętami. Niby taka drobna różnica, a istotnie wpływa ona na motywację wewnętrzną.

Deleguj zadania.

Nawet jeżeli wolisz zrobić wszystko sama, bo „nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak Ty” – zrób krok do przodu i spróbuj coś zmienić. Postaraj się rozdzielić zadania na najbliższych, dopasowując je do ich wieku i możliwości.

Wielozadaniowość?

Jeżeli chcesz wykonywać kilka zadań silnie angażujących, to pamiętaj, że Twoja efektywność znacznie spadnie i będziesz potrzebowała więcej czasu. W takich sytuacjach dobrze jest zrobić najpierw jedną, a potem drugą rzecz. Jednak kiedy masz do zrobienia coś o różnym stopniu zaangażowania, warto spróbować.

Znajdź czas tylko dla siebie.

Odpocznij i odreaguj wewnętrzne napięcie oraz stres. Pozwoli ci to na zachowanie wewnętrznej równowagi i spokoju, a wiadomo, że w tej przedświątecznej gonitwie robi się dość nerwowo.

Twórz i pielęgnuj rodzinne tradycje.

Nie rób z nich obowiązku i rzeczy, które muszą być zrobione. Wspólne pieczenie pierników lub lepienie pierogów to okazja nie tylko do tworzenia tradycji, ale też forma dbania o relacje.


Swoją listę rzeczy do zrobienia i przygotowania zrobiłam wczoraj. Prywatnie – bardzo lubię przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i moją ulubioną tradycją jest pieczenie pierników. I choć w tym roku nie znalazłam jeszcze na to czasu, to mam zamiar nadrobić te zaległości w tym tygodniu.

A jak wyglądają Twoje przygotowania do Świąt? Tworzysz listę rzeczy do zrobienia? Czy po prostu działasz?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ