III edycja #Równoważę – Kampanii Społecznej Higieny Umysłu

86 views

Mamy połowę września i dużymi krokami zbliża się III edycja #Równoważę – Kampanii Społecznej Higieny Umysłu. To ten moment przed kampanią, kiedy czekam jeszcze na wszystkie potwierdzenia i już nie długo będę planować wszystkie szczegóły.

III edycja #Równoważę – Kampania Społeczna Higieny Umysłu

Gdy we wrześniu 2019 roku planowałam pierwszą edycję, nie sądziłam, że inicjatywa, którą wymyśliłam zostanie przez Was tak dobrze przyjęta. Przeszło to moje wszelkie oczekiwania. Wiadomości, które spływały do mnie w okresie trwania kampanii są dla mnie dowodem, że takie projekty i inicjatywy są potrzebne. Dlatego w tym roku nie wyobrażałam sobie października bez #Równoważę.

Październik miesiącem dbania o higienę psychiczną

Celem inicjatywy jest szerzenie świadomości z zakresu potrzeby dbania o zdrowie psychiczne na co dzień. I choć coraz częściej mówi się o korzyściach z dbania o siebie, to ciągle jest tego za mało. Okazywanie sobie odpowiedniej troski i dbanie o swoją psychikę na wielu płaszczyznach życia – jest trudne. I nie bójmy się tego powiedzieć. Nie zawsze mamy takie zasoby, aby otoczyć siebie odpowiednią opieką i zatroszczyć się o to, co dzieje się w naszym wnętrzu. A odnalezienie drogi do wewnętrznej równowagi jest czasem szukaniem igły w stogu siana.

I choć czasami trudno jest uzyskać wewnętrzną harmonię, to nie znaczy, że dbamy o siebie tylko wtedy, kiedy odczuwamy spokój. Dbanie i troszczenie się o siebie to również pozwolenie sobie na trudne emocje, zaakceptowanie często trudnych sytuacji i zatroszczenie się o siebie wtedy, gdy doświadczamy kryzysu. To właśnie w tych trudnych momentach formą dbania o siebie jest podejmowanie działań, które pomogą nam przetrwać ten czas.

Chciałabym, aby podczas trwania całej inicjatywy rozmawiały o chorobach, trudnych emocjach, problemach i kryzysowych sytuacjach, z którymi niejednokrotnie stajemy twarzą w twarz. I choć każdy ma swoją historię oraz własne doświadczenia, to w podobny sposób odnajdujemy ukojenie, siłę i odwagę do działania. Dbanie i troszczenie się o siebie jest ważne.

Popracujmy w październiku nad
budowaniem dobrej relacji z samą sobą.
Pełną empatii i wyrozumiałości.

Codzienna różnorodność

Historie, które opowiedziały uczestniczki poprzednich edycji są przykładem tego, że na co dzień doświadczamy różnych sytuacji. Budzą one w nas zazwyczaj różne emocje, z którymi czasami radzimy sobie lepiej lub gorzej. Jednak niezależnie od tego, z jakim kryzysem lub problemem stajemy twarzą w twarz – znajdujemy różne metody, aby zadbać o siebie.

  • Mówimy innym”nie”, żeby móc sobie powiedzieć „tak”.
  • Szukamy ustronnych miejsc, aby się wyciszyć i pobyć sam na sam ze sobą.
  • Wykonujemy różne czynności, aby zmniejszyć napięcie w ciele.

Tych sposobów jest dużo – opowiadajmy o nich jak najwięcej.

Inspirujmy siebie i innych. Normalizujmy choroby, mówmy o dbaniu o siebie i traktujmy siebie jak najlepszą przyjaciółkę. Bądźmy wyrozumiałe i empatyczne.


Dbanie o higienę umysłu i bycie dla siebie dobrym jest bardzo ważne. Można powiedzieć, że III edycja #Równoważę – Kampanii Społecznej Higieny Umysłu to przypomnienie o tym, że dbanie o siebie na co dzień jest profilaktyką zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że niniejsza akcja przyczyni się nie tylko do szerzenia świadomości, ale także do wprowadzania takich zmian w codzienności, dzięki którym będziemożna zadbać o siebie.

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ w trakcie jej trwania do sprzedaży trafi mój pierwszy e-book „Z miłością do siebie. Jak nauczyć się dbać o siebie na co dzień” – ale o nim opowiem więcej następnym razem.

Do napisania!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ