Pojawienie się w rodzinie drugiego dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla Ciebie i Twojego współmałżonka, babć i dziadków, ale przede wszystkim dla tego pierworodnego dziecka. Zastanawiałaś się nad tym jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
Dla kilkuletniego dziecka pojawienie się rodzeństwa jest bardzo dużą zmianą, która jest przeżywana w bardzo intensywny sposób. W końcu do tej pory zarówno mama, jak i tata, byli tylko do jego dyspozycji. Po pojawieniu się rodzeństwa rodzice nie będę w stanie poświęcić tyle samo uwagi pierwszemu dziecku jak wcześniej. Teraz swój czas będą dzielić na dwoje dzieci, w tym noworodka, który będzie wymagał więcej uwagi.
• Jak poradzić sobie z przygotowaniem dziecka do rodzeństwa?
• Z pojawieniem się w domu nowego członka rodziny?
• Co zrobić, aby starsze dziecko nie było zazdrosne o młodsze?
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA RODZEŃSTWO?
ROZMOWA
Przede wszystkim odpowiednio wcześnie powiedz dziecku, że zostanie bratem, albo siostrą. Wytłumacz, że w brzuszku mamy znajduje się dziecko, i gdy już urośnie zamieszka razem z wami. Dzieci lubią jasne i klarowne sytuacje. A niespodzianka, że mama nagle wraca do domu z niemowlakiem, gdy dziecko o niczym nie wie, może spowodować, że relacje pomiędzy rodzeństwem nie będą należały do najlepszych. Czasami wydaje nam się, że dziecko nie jest w stanie zrozumieć pewnych rzeczy, między innymi związanych z tym, że w waszej rodzinie pojawi się drugie dziecko – nic bardziej mylnego. Dzieci potrafią wiele zrozumieć, łącznie z takimi zmianami jakie wynikają z pojawienia się rodzeństwa – tylko trzeba z nimi porozmawiać.
POKAŻ ŚWIAT NIEMOWLAKA
Przygotuj swoje pierworodne dziecko na to, co będzie się działo w waszym domu po urodzeniu niemowlaka. Dobrze jest opowiedzieć starszakowi o tym jak wyczekiwaliście na moment, kiedy on pojawi się na świecie, jak wyglądała wasza codzienność, itp. W ten sposób, gdy pojawi się niemowlę w waszym domu starsze dziecko łatwiej zniesie wasze zaangażowanie wokół młodszego dziecka.
Idealnie sprawdzą się również książeczki dla dzieci związane z pojawieniem się młodszego rodzeństwa:
• Franklin jest starszym bratem lub Franklin czeka na siostrzyczkę Paulette Bourgeois i Brenda Cark,
• Natalka będzie miała rodzeństwo Betina Gotzen- Beek i Christie Merz,
• Wszystkich was kocham najbardziej Sam McBratney.
• Aniołek Gabryś i Szymek Starszy Brat Katarzyna Targosz
Dobrze również jest oswajać dziecko z obecnością innych dzieci nie tylko w podobnym wieku, ale i młodszymi, dlatego idealną sytuacją byłoby, gdyby w naszym otoczeniu znajdowała się inna rodzina z niemowlęciem.
PLUSY BYCIA STARSZYM
Przygotuj dziecko na to, że nowy brat lub siostra na samym początku będzie przede wszystkim leżało, spało, piło mleko i załatwiało się w pieluszkę; że nie potrafi nie tylko mówić o swoich potrzebach, które wyraża przez swój płacz, ale nie potrafi się także bawić. Jest to bardzo dobra okazja na to, aby pokazać dziecku nie tylko jak to fajnie być starszym, ale także pochwalić za to, ile już do tej pory się nauczyło i osiągnęło. Częściowa samodzielność podczas codziennych czynności, trening czystości, możliwość bawienia się, oglądania dobranocek, jedzenia innych produktów jak mleko.
CZEGO NIE ROBIĆ?
Nie zabieraj dziecku rzeczy lub zabawek dla młodszego rodzeństwa wbrew jego woli, ponieważ powoduje to pojawianie się negatywnych emocji. Byłoby dobrze, gdyby dziecko samo wyraziło chęć oddania danej rzeczy. Decydując się jednak na taki krok, dobrze jest pamiętać o tym, aby przygotować dziecko na to stopniowo i już na samym początku ciąży.
CO PO URODZENIU DZIECKA ?
Przede wszystkim angażuj starsze dziecko w waszą codzienność: już trzyletnie dziecko możesz poprosić o podanie/przyniesienie z drugiego pokoju pieluszki lub podanie szamponu podczas kąpieli niemowlaka. Dziecko wtedy czuje się ważne i potrzebne. Młodsze dzieci szybko się nudzą. Dlatego warto używać nowych form zabawy. Podczas gdy Ty przewijasz dziecko, starsze może przewijać lalkę-niemowlę. Gdy Ty karmisz lub usypiasz, to dziecko robi to samo ze swoją zabawką. Warto również połączyć obowiązki z zabawą, podczas gdy Ty przygotowujesz obiad, dziecko może Ci w tym współtowarzyszyć.
Jeżeli jednak zauważysz, że Twoje starsze dziecko zaczyna „cofać się” w rozwoju. Naśladuje zachowania młodszego rodzeństwa poprzez zakładanie sobie pieluszki, ssanie palca, bądź zaczyna prosić o butelkę – to znak, że potrzebuje więcej Twojej uwagi. Warto wtedy poświęcić więcej czasu starszemu dziecku, a wspomniane zachowania po prostu zanikną.