Jak poradzić sobie z trudną sytuacją?

499 views

Lubię planować i organizować swój czas. Odnajdywać równowagę pomiędzy pracą, a życiem osobistym. Żyć w swoim tempie i na własnych zasadach. Jednak niezależnie od tego ile chęci i pracy, włożyłabym w to, aby zrealizować swój plan i własne oczekiwania wobec siebie – to nie zmienię tego, że codzienność jest nieprzewidywalna. 

Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?

Nikt nie jest w stanie zaplanować całego swojego życia. Zbyt wiele jest w nim rzeczy niezależnych od nas samych. Choć dziś cieszymy się i czerpiemy radość z prostej codzienności, to jutro wiele rzeczy może ulec zmianie. Nieprzewidywalność powoduje, że każdy z nas powinien być otwarty na działanie oraz szybkie podejmowanie decyzji, ponieważ w dużym stopniu wpływa to na odnajdywanie się w nowych sytuacjach.

Na wiele rzeczy w swoim codziennym życiu nie mamy wpływu, wiele spraw nabiera swojego własnego tempa i w ten sposób znajdujemy się w trudnych sytuacjach. Z dnia na dzień nasze życie może ulec diametralnym zmianom – i nie mam tu na myśli niespodziewanych sytuacji, które w mniejszy lub większy sposób rzutują na codzienność i życie każdego z nas. Mam tutaj na myśli takie momenty w życiu każdego z nas, kiedy los próbuje z nas zadrwić, a codzienność wywraca się do góry nogami. Momenty, kiedy człowiek ma wrażenie, że nic gorszego nie może się już zdarzyć. Śmierć kogoś z bliskiej rodziny. Poważna choroba. Nagła utrata pracy.

Jak poradzić sobie z trudną sytuacją?

Wyrażaj swoje emocje
Oprócz wewnętrznej bezsilności i bezradności każdy w trudnych sytuacjach odczuwa najróżniejsze emocje. Bardzo ważne w tym momencie jest to, aby mówić o tym,  co się czuje w danej sytuacji i unikać tłamszenia w sobie negatywnych emocji. Znalezienie osoby, która potrafi wysłuchać i wesprzeć w trudnych sytuacjach odzwierciedla się w lepszym radzeniu sobie z negatywnymi emocjami.

Oceń swoje możliwości
Zdarzenia, które niosą ze sobą trudne sytuacje powoduję, że każdy musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Istotne w tym momencie jest to, aby realnie ocenić swoje możliwość i zastanowić się nad tym, co można zrobić.

Odreaguj
Trudne sytuacje związane są także ze stresem, dlatego tak bardzo ważne jest znalezienie swojego własnego sposobu na odstresowanie się. Niezależnie czy będzie  to długi spacer, rozmowa z kimś bliskim, czy też wytężony wysiłek fizyczny – dobrze jest znaleźć taką czynność, dzięki której poczujesz się lepiej.


W życiu każdego z nas dochodzi do takich zdarzeń i sytuacji, które są nie tylko dla nas trudne. Powodują także dyskomfort i problem, aby na nowo w tym wszystkim się odnaleźć. Okazuje się, że najlepszą rzeczą jaką można dla siebie zrobić to dołożenie wszelkich starań, aby dążyć do odzyskania wewnętrznej równowagi. 


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ