W codziennym życiu każda z nas przyjmuje różne role społeczne. Jesteśmy córkami. Żonami. Partnerkami. Matkami. Przyjaciółkami i koleżankami. Oprócz tego pracujemy na różnych stanowiskach, na których wymagane są rozmaite kompetencje. Jednak niezależnie od tego, jakie przyjmujemy role społeczne i na jakim stanowisku pracujemy, jesteśmy kobietami i w takim samym stopniu jesteśmy ważne.
Przede wszystkim Ty
Gdybym zapytała Cię, kto jest dla Ciebie ważny, kogo wymieniłabyś w pierwszej kolejności? Dziecko? Męża lub partnera? Rodziców? A może nadeszła najwyższa pora na trochę zdrowego egoizmu i czas na to, aby pomyśleć o sobie?
Nic się nie stanie, jeżeli raz na jakiś czas inne osoby postawimy ponad siebie. Problem pojawia się wtedy, kiedy to staje się rutyną. Niestety my, kobiety, mamy tendencję do rezygnacji ze swoich własnych potrzeb na rzecz innych. Jednak nie tędy droga, ponieważ oprócz tego, że stawiamy innych ponad siebie, chcemy być również wystarczająco dobrymi córkami, matkami, żonami, partnerkami i przyjaciółkami.
I teraz najważniejsze
Spełniając potrzeby i oczekiwania innych, często zapominamy o sobie. Gdy stawiamy zawsze innych na pierwszym miejscu i nie dbamy o siebie w codzienności, to z czasem zaczynamy doświadczać trudnych emocji, takich jak frustracja, złość, żal. A co robimy, gdy jesteśmy sfrustrowane? Narzekamy. Mówimy np., że to, co robimy i jak bardzo się poświęcamy, nie jest doceniane przez innych. Oczywiście wpływa to od razu na relacje z bliskimi.
Dlatego tak ważne jest to, żebyś zadbała o siebie. Przypomniała sobie o tym, że jesteś najważniejsza i wyjątkowa. Podążała za swoimi potrzebami, słuchała swojego ciała i intuicji. Stawiała swoje granice tam, gdzie są one potrzebne. I pamiętała o sobie w każdym kontekście.
Zdrowy egoizm pomaga zachować wewnętrzną równowagę. Nie jesteśmy w stanie przez całe życie funkcjonować w trybie dbania o innych i zapominania o sobie. Bądźmy dla siebie dobre! Każda z nas na to zasługuje. Dopiero wtedy, gdy zadbamy o siebie i będziemy zadowolone, nasi bliscy również będą szczęśliwi.
Artykuł powstał w ramach #Równoważę – Kampanii Społecznej Higieny Umysłu.