Prywatnie bardzo lubię czytać książki i przyznaję, że jest to jedna z moich ulubionych form spędzania wolnego czasu. To dla mnie jeden z ulubionych sposobów na odreagowanie oraz odstresowanie po ciężkim dniu. Dlatego mogę powiedzieć, że czytanie spełnia u mnie głównie rolę relaksacyjną.
Oprócz tego, jestem także ogromną zwolenniczką promowania czytania książek dzieciom i przez dzieci, ponieważ wywiera to ogromny wpływ na ich rozwój. I choć sama nie jestem mamą, to jak tylko mam możliwość staram się czytać książki z moim chrześniakiem – i jest to dla nas bardzo fajny czas.
Systematyczne czytanie książek – zwłaszcza wieczorem powoduje, że dziecko wycisza się po całym dniu pełnym wrażeń i szybciej zasypia; jednak oprócz tego czytanie książek wywiera duży wpływ na rozwój dziecka. I o tym właśnie dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć.
JAK CZYTANIE KSIĄŻEK WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?
• Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka.
• Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze.
• Regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów.
• Dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.
• Już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka.
• Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje.
• Wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi.
• Systematyczne czytanie dziecku przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, które jest niezbędne w przypadku przewidywania następstw konkretnych zdarzeń (np. jeżeli padał deszcze, to trawa będzie mokra).
• Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów.
• Odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji i wspomóc m.in. proces adaptacyjny w przedszkolu lub przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa.
Jak widać czytanie książek dzieciom niesie ze sobą wiele korzyści rozwojowych poczynając od wpływu na rozwój mowy, poprzez rozwój emocjonalny, intelektualny oraz społeczny, a kończąc na rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i pamięci.
Jeżeli czytanie książek w jakikolwiek sposób wpisane jest w codzienność zarówno w formie wieczornego czytania, czy też w sytuacji, gdy dziecko widzi, że rodzice czytają książki – czytanie staje się dla dziecka czymś zwyczajnym i naturalnym. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby niezależnie od formy – książki były obecne w życiu małego człowieka. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że gdy dorośnie będzie nie tylko czytało książki, ale także promowało czytelnictwo.
A jak to jest w Waszych domach z czytaniem książek?
Lubicie czytać? Czy czytacie tylko swoim dzieciom?