Efekt Golema i efekt Galatei

14,9K views

Efekt Pigmaliona związany z samospełniającymi się proroctwami może przynieść negatywne lub pozytywne efekty. Nazywane one są efektem Golema lub efektem Galatei. Pierwszy z nich – efekt Golema – niesie ze sobą negatywne skutki, natomiast drugi z nich – pozytywne.

Efekt Golema i efekt Galatei

EFEKT GOLEMA

Kim był Golem? Istotą przypominającą człowieka, która została ulepiona z gliny przez Jehudę Löw ben Bezalela z Pragi (Maharal). Został ożywiony w celu ochronienia Żydów przed atakami za pośrednictwem rytuałów. Pod ich koniec – Maharal na pergaminie napisał słowo Emet (heb. prawda). Golem był w stanie wykonywać wyłącznie polecania innych oraz pracować, ponieważ nie posiadał swojej własnej woli. Z legendy wynika, że gdy tylko skończyły się ataki na Żydów, Golem wpadł w szał i zaczął zabijać tych, którym wcześniej służył. Maharal wyciągnął wtedy pergamin z ust Golema i przekreślił pierwszą literę, co utworzyło słowo Met (heb. śmierć), dzięki czemu został on unieruchomiony.

W psychologii efekt Golema polega na tym, że w pewnych sytuacjach pod wpływem negatywnych oczekiwań innych osób, człowiek zaczyna zachowywać się tak, jak oczekują tego inni. W codzienności tego typu zachowanie może skutkować między innymi zahamowaniem rozwoju u dzieci. Dlaczego? Kiedy wychodzi się z założenia, że dziecko nie da rady czegoś zrobić lub z czymś sobie nie poradzi, ponieważ jest słabe – w ten sposób stawia się dziecku mniej wyzwań. Jest to jednoznaczne z zahamowaniem postępów i podcinaniem dziecku skrzydeł.

EFEKT GALATEI

Galatea, była żoną króla Cypru – Pigmaliona. Stworzył on rzeźbę kobiety, według niego idealnej, w której się zakochał i pragnął, aby rzeźba stała się prawdziwą kobietą. Marzenie Pigmaliona spełniła Afrodyta i rzeźba stała się kobietą o imieniu Galatea. Pigmalion i Galatea założyli szczęśliwą rodzinę i doczekali się licznego potomstwa. 

Co wynika z tego mitu, jeżeli chodzi o efekt Galatei? Jeżeli oczekuje się od drugiej osoby pozytywnych rzeczy, to mimowolnie zaczyna zachowywać się ona zgodnie z tymi oczekiwaniami. Jak to się ma do procesu rozwoju u dzieci? Przede wszystkim mamy większe oczekiwania od dziecka, ponieważ wierzymy w to, że da sobie radę. Dzięki temu stawiamy nieco większe wyzwania, co wpływa nie tylko na szybszy rozwój, ale także na wyższy poziom samooceny i samoakceptacji, co skutkuje wyższą motywacją i wiarą w swoje własne możliwości.

Chciałabyś nauczyć się dbać o siebie
bez wyrzutów sumienia?


Kup pakiet składający się z e-booka „Z miłością do siebie” i workbooka „Zacznij od środka”.

Zajrzyj w głąb siebie, poznaj na nowo
i zadbaj o siebie – zasługujesz na to!

Jak widać to, jakie mamy oczekiwania wobec siebie nawzajem, a zwłaszcza w odniesieniu do dzieci – kształtuje człowieka w określony sposób. Jeżeli mamy negatywne oczekiwania do drugiej osoby, to prędzej czy później zaczną one wywierać określony wpływ. Tak samo jest w przypadku pozytywnych oczekiwań. Jednak to, co oczekujemy od najmłodszych – czyli w zależności od tego, jakie stawiamy im wyzwania wpływa na ich rozwój psychiczny, kształtuje ich osobowość oraz cechy charakteru.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

UWAŻNIEJ.PL WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES. KORZYSTAJĄC ZE STRONY WYRAŻASZ ZGODĘ NA WYKORZYSTANIE PLIKÓW. AKCEPTUJ DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ